Adrenochrome Üretimi İçin Kaçırılan Çocukların Kafeslerde Tutulduğu Anı Yansıttığı Sanılan Görsel Aslında “Rehinci Dükkânı Vakaları” (“Pawn Store Chronicles”) Adlı Filmden Bir Sahneden Alıntı

 

Daha önce Hamas’ın 7 Ekim 2023 günkü saldırısında kaçırdığı çocukları tavuk kümesi kafeslerinde kilitli tuttuğu iddiasıyla servis edilen görüntünün eski tarihli olduğuna değinmiştik. Ayrıca, İsrail’de bir hapishanede tutulan Filistinli çocukların görüntülendiği sanılarak paylaşılan fotoğrafta aslında 2010 yılında Batı Şeria’nın Hebron şehrinde bir aşevinde sırada bekleyen Filistinli çocukların görüldüğünü aktarmıştık.

Kız çocuğunun adrenokromu ve organları için insan tacirleri tarafından kaçırıldığı anı yansıttığı iddiasıyla ve Özbekistan’da 25 çocuğu taşıyan sürücünün kaçırdığı çocukları cinsel amaçlarla, organ toplamak ve adrenochrome amacıyla satılacağını itiraf ettiğini yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görüntüleri de incelemiştik.

 

Bugünkü konumuz adrenokrom üretimi için kaçırılan çocukların kafeste görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görsel.

 

Birol Alkan (@_BirolALKAN):

“Adrenochrome üretimi için kaçırılan çocukların tutulduğu kafesler”

 

adrenochrome-uretimi-icin-kacirilan-cocuklar-iddiasi

 

Gerçek hayatta kaçırılan çocukların kafeslerde görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan görsel 2013 yapımı Amerikan suç komedi filmi “Rehinci Dükkânı Vakaları” (“Pawn Store Chronicles“) adlı filmden bir sahne.

 

rehinci-dukkani-vakalari

 

Wayne Kramer tarafından yönetilen ve Adam Minarovich tarafından yazılan filmin oyuncu kadrosunda Paul Walker, Elijah Wood, Brendan Fraser, Vincent D’Onofrio, Rosamund Pike ve Michael Shannon yer alıyor.

Film, rehin dükkanında saklanan bir madalyonu bulmaya çalışan Elvis taklitçisi, bir banka soygunu için bir av tüfeği satın almak için rehin dükkanına gelen iki uyuşturucu bağımlısı ve açırılan karısını bulmak için yardım almak üzere rehin dükkanına eşinin evlilik yüzüğünü rehin bırakan bir erkeğin 3 farklı hikâyesini birbirine karıştırarak karmaşık bir olay örgüsü izliyor.

 

 

Görsel, ABD Deniz Kuvvetleri tarafından 2100 kaçırılan çocuğun esir tutuldukları Kaliforniya’daki yer altı sığınaklarından kurtarılarak serbest bırakıldığı iddiasına delil olarak servis edilmişti. Ancak bu iddia da gerçeği yansıtmıyor. Kaliforniya’da ABD deniz piyadalerinin 2100 çocuğu yer altı sığınaklarındaki esaretten kurtardığı geniş çaplı bir tatbikatın izine rastlanamıyor. ABD Deniz Kuvvetleri tarafından bir “savaş oyunu” niteliğinde yürütülen tatbikatlarda senaryo olarak dahi kurtarılan esir çocukların bahsi geçmiyor.

 

Adrenokrom, zengin ve güçlü insanlar tarafından bir uyuşturucu veya ölümsüzlük iksiri olarak kullanıldığını öne süren, destekleyici net bir delil bulunamayan QAnon komplo teorilerinde sıklıkla kullanılan bir öğedir.

 

 

Adenochrome (Adenokrom) Nedir?

Adrenokrom, adrenalin hormonunun oksidasyonuyla elde edilen bir kimyasal bileşiktir.

Kimyasal formülü C9H9NO3’tür. Renksiz veya sarımsı bir tozdur ve tatlı bir tada sahiptir.

Adrenokrom, insan vücudunda doğal olarak üretilir. Stres, korku ve ağrı gibi durumlarda kan dolaşımına salınır.

1930’lu yıllarda ilk kez sentezlenmesinden adrenokromun potansiyel tıbbi uygulamalarda kullanımı üzerinde araştırmalar yapılmaktadır.

Zihinsel işlevi ve hafızayı iyileştirebileceği ileri sürülen adrenokromun tıbbî faydasının olup olmadığı henüz netlik kazanmamıştır.

Zengin ve güçlü insanlar tarafından çocukların kaçırılarak organlarının, kanlarının ve hormonlarının bir uyuşturucu veya ölümsüzlük iksiri olarak kullanıldığı iddiasını içeren komplo teorilerinde adrenokromun sıkça bahsi geçmektedir.

Bu komplo teorilerine göre, kaçırılan çocukların beyninden işkence ile diri diri çıkarılması yoluyla adrenokrom elde edilir.

Bu kurgu ilk defa 1972 yılında Hunter S. Thompson’ın “Fear and Loathing in Las Vegas” adlı romanında yer aldı.

Romanda, adrenokrom, uyuşturucu olarak kullanılabilen ve gençlik ve ölümsüzlük özelliklerine sahip olduğu söylenen bir madde olarak tanımlandı.

Adrenokrom komplo teorisi, 2017 yılında Wayfair adlı çevrim içi satış yapan mobilya şirketinin, çocukların kaçırılmasına ve adrenokrom üretimi için kullanılmasına aracılık ettiği iddialarıyla yeniden gündeme geldi. Wayfair, bu iddiaları yalanladı. Teoriyi desteklemek için kanıt olarak paylaşılanların çoğu, uydurma fotoğraflar, sahte haberler ve kişisel anekdotlardan oluşuyordu. Ancak herhangi bir delile dayanmayan bu kurgu teori, sanal ağlarda ve sosyal medya platformlarında yaygınlaştı.

Çocukların kaçırılmasına ve işkence görmesine neden olabilecek korku ve şüphe ortamı oluşturan adrenokrom komplo teorisini destekleyen bir kanıt bulunmuyor.

Adrenokromun uyuşturucu veya ölümsüzlük iksiri gibi bir özelliğe sahip olduğuna dair de hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

 

Yorumunuzu yazınız...