İsrail’de Bir Hapishanede Tutulan Filistinli Çocukların Görüntülendiği Sanılarak Paylaşılan Fotoğrafta Aslında 2010 Yılında Batı Şeria’nın Hebron Şehrinde Bir Aşevinde Sırada Bekleyen Filistinli Çocuklar Görülüyor

 

Bugün 5 Nisan Filistin Çocuk Günü.

5 Nisan günü eski Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat tarafından 1995 yılında “Filistinli Çocuklar Günü” ilân edilmişti.

Her yıl 5 Nisan günü, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ün yanı sıra abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinli çocukların karşılaştığı hak ihlallerine ve şiddete dikkati çekmek amacıyla çeşitli etkinliklerle Filistin Çocuk Günü kutlamaları yapılıyor.

Farklı insan hakları odaklı uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin raporlamaları İsrail’de Filistinli yüzlerce çocuğun gözaltında ya da tutuklu olduğunu aktarıyor.

İsrail’de hapishanelerde tutulan Filistinli çocukları gündeme taşıyan haberlerde ve sosyal medya paylaşımlarında parmaklıklar ardında birçok çocuğun görüldüğü aşağıdaki fotoğrafın kullanıldığı görülüyor.

 

bati-seria-hebron-asevi-sirasi

 

Örnek (hatalı) aktarımlar şöyle sunulabilir:

 

“İşgalci israil hapishanelerinde tutulan Filistinli çocuklar işte böyle görüntülendi..! Uzun yıllar sistematik işkencelere maruz kalan bu çocuklar Büyük İslâm Ümmeti’nin gelip onlara sahip çıkmasını bekliyor.. FEEE PALESTİNE”

 

isgalci-israil-hapishanelerinde-tutulan-filistinli-cocuklar

 

israil-hapishanelerinde-filistinli-cocuk-tutuklu

 

israil-hapishanelerindeki-filistinli-cocuk-sayisi

 

Bir İsrail hapishanesinde kaydedildiği sanılarak paylaşılan fotoğrafta aslında bir aşevi görülüyor.

Fotoğrafın orijinali 18 Ağustos 2010 tarihinde Abed Al Hashlamoun tarafından Batı Şeria’daki Hebron kentinde bir aşevinde kaydedilmiş.

Bahsi geçen fotoğraf için Avrupa Basın Fotoğraf Ajansı (European Pressphoto Agency – EPA) internet sitesinde şu açıklama sunulmuş:

“Palestinian children wait to receive food, donated by the Islamic endowment authority Islamic waqf, at a soup kitchen in the West Bank city of Hebron, 18 August 2010. Muslims around the world abstain from eating, drinking and sexual relations from sunrise to sunset during Ramadan, the holiest month in the Islamic calendar. EPA/ABED AL HASHLAMOUN”

“Filistinli çocuklar İslami vakıf kurumu İslami vakıf tarafından bağışlanan yiyecekleri almak için Batı Şeria’nın El Halil kentindeki bir aşevinde bekliyorlar, 18 Ağustos 2010. Dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, gün doğumundan gün batımına kadar yemek yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden kaçınıyor. Ramazan, İslami takvimdeki en kutsal ay. EPA/ABED AL HASHLAMOUN”

 

Ramazan ayında bir İslamî vakıf tarafından bağışlanan yiyecekleri almak için sırada beklerken görülen Filistinli çocukların görüntülendiği aşevinden farklı fotoğraflar da mevcut.

 

hebron-asevi-sirasi

 

Reuters da aynı aşevini geçmişte 2007, 2010 ve 2013 yıllarında fotoğraflamış.

 

filistin-ramazan-asevi-kuyruk

 

Aynı açıdan fotoğrafladığı aşevi hakkında Reuters şu açıklamayı sunmuş:

“Filistinli çocuklar, kutsal Ramazan ayının ikinci gününde, 12 Ağustos 2010’da Batı Şeria’nın El Halil kentindeki bir aşevinde İslami vakıf kurumu İslami vakıf tarafından bağışlanan yiyecekleri almak için bekliyorlar. Hicri takvime göre en kutsal ay olan Ramazan ayında dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar, güneşin doğuşundan batışına kadar yemek yemekten, içmekten ve cinsel ilişkiden kaçınırlar. REUTERS/Ammar Awad (BATI BANKASI – Etiketler: DİN TOPLUMUNDA GÜNÜN GÖRÜNTÜLERİ)”

 

filistin-asevi-sira

 

Yorumunuzu yazınız...