Videonun İsrail Askerlerinin Filistinli Çocuğu Vurduğu Anın Aktörlerce Sahnelendiği Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Filistinli bir çocuğun İsrail güvenlik güçleri tarafından vurulduğu anın sahnelendiği kamera arkası olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya değineceğiz…

“Fazla konuşmaya gerek yok Ve kamera ekibi iş başında Anlayan anlamıştır zaten Asker, polis ve ultra-Ortodoks kılığında terörist #Filistinliler ,#IDF askerinin Filistinli çocuğu nasıl vurduğunu sahneliyor #pallywood ‘a hoşgeldiniz #stopliesaboutİsrael”

 

filistinli cocugu nasil vurdugu sahneleniyor

 

İLAVE: Görüntü, Filistinlilerin İsrailli bir çocuğu öldürüyormuş gibi bir videonun çekiminin yapıldığı iddiasıyla da paylaşılmış (Geçmişte Filistinlilerin İsrail saldırısında ölen genç sahnesini çektiği iddiasıyla paylaşılan görüntü 7 Ekim 2023 günü sonrasında İsraillilerin Hamas’ın bir genci öldürdüğüne dair sahte çekim yaptığı iddiasıyla paylaşılmış).

 

Bekir Tiryakii (@BekirTiryakii): “Tiyatro size de tanıdık geldi mi? Filistinliler İsrailli bir çocuğu öldürüyormuş gibi profesyonel çekim tiyatrosu. Hani bunların kurup yönettiği kelle kesen DEAŞ tiyatrosu gibi.. Bu tiyatroya içimizdeki müftü karılarından da aşinayız. Akıl hocaları kendilerini ifşa etmiş.”

 

Video, Filistinlilerin / İsraillilerin sahte bir cinayeti ya da saldırıyı sahnelediği anı yansıtmıyor.

Filistinlilerin İsrail askerleri tarafından bir çocuğun vurulduğu anı sahnelediği iddiasıyla paylaşılan video, Filistinli Ahmed Al-Manasra’nın hikayesine dayanan “Boş Yer” (“Empty Place“) adlı filmin çekimlerinden.

Awni Eshtaiwe’nin yönettiği Filistin yapımı kısa film, 13 yaşındaki Filistinli Ahmed Manasra’nın tutuklanması sürecini konu edinmiş.

Eshtaiwe’nin kişisel Youtube kanalında kısa film aşağıdaki açıklama ile birlikte sunulmuştu:

“Bu film, Filistin’de sadece Ahmed Manasrah’ın değil, işgal nedeniyle ayrılanların, daha ziyade 105.000 şehit ve yaralının geride bıraktığı boş yerlere bakan bir penceredir.”

 

https://www.youtube.com/watch?v=t90fUoHd-8A

 

Söz konusu kısa filmde yerde yatan çocuğun, Filistinlilerin hazırladığı sahte video olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüdekiyle örtüştüğü görülebiliyor.

 

bos yer film

 

 

12 Ekim 2015 tarihinde Doğu Kudüs’ün Beyt Hanina mahallesinde bulunan Piskat Ziev Yahudi yerleşim yerinde iki İsraillinin bıçaklanmasından sorumlu tutulan Ahmed Manasra ve amca oğlu Hasan Manasra, olay yerinde İsrail güvenlik güçlerinin ve sivil halkın saldırısına uğramıştı. İsrail polisi tarafından vurulan kuzeni Hasan olay yerinde hayatını kaybederken, yerleşimcilerin araba ile çarptığı Ahmed Manasra ağır yaralanmıştı. Gözaltına alındıktan sonra Ahmed Manasra’nın ağır işkence ve mobinge uğradığı, bu nedenle hafızasını kaybettiği basına yansımıştı. İki yerleşimciyi öldürmeye çalışmak ve elinde bıçak bulundurmaktan suçlu bulunan Manasra’ya verilen 12 yıl hapis cezası daha sonra 9,4 yıla indirilmişti.

13 yaşındaki Ahmed Manasra’nın kendisine araba çarptıktan sonra yaralı hâlde yerde yatarken çevredekilerin hakaretlerine maruz kaldığı ana ait kayıt sanal alemde paylaşılmasının ardından büyük tepkiyle karşılanmıştı.

 

UYARI: GÖRÜNTÜLER RAHATSIZ EDİCİ OLABİLİR

 

 

 

Görüntünün gerçek arka planını daha önce Reuters da aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...