Videonun İsraillilerin Namaz Kılan Filistinlilerin Üzerine Saldırttığı Köpeğin Filistinlilere Zarar Vermediği Anı Yansıttığı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Videonun İsraillilerin saldırttıkları köpeğin namaz kılan Filistinli iki gence zarar vermediği ana ait olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor. Paylaşılan kayıt aslında gerçek değil, bir mizansen. Video, paylaşım sitesi Youtube’da “Media elshar3” adlı kanalın 1 Mart 2020 tarihinde paylaştığı kısa film kaydından alıntı.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bazı gönderilerde yer alan bir videonun namaz kılan iki gencin üzerine İsrailli kişiler tarafından köpek saldırtıldığı ancak köpeğin ibadet eden iki gence dokunmadığı iddia edildi.

İsraillilerin namaz kılan Filistinli iki gencin üzerine saldırtmak istedikleri köpeğin Filistinli gençlere zarar vermediği iddiasını içeren bazı paylaşımlar şöyle:

 

İsrail filistin köpek

 

İsrail filistin köpek

Ancak İsraillilerin namaz kılan Filistinli iki gencin üzerine saldırtmak istedikleri köpeğin Filistinli gençlere zarar vermediği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Bahse konu video kaydının İsrailliler ve Filistinliler ile bir ilgisi bulunmuyor.

 

İsraillilerin Namaz Kılan Filistinlilerin Üzerine Saldırtmak İstedikleri Köpeğin Filistinlilere Zarar Vermediği İddiası ile Paylaşılan Video Aslında Kısa Bir Filme Ait

İsraillilerin namaz kılan Filistinli iki gencin üzerine saldırtmak istedikleri köpeğin Filistinli gençlere zarar vermediği iddiası ile paylaşılan videonun geçmişteki izi araştırdığımızda karşımıza video paylaşım sitesi Youtube’da “Media elshar3” adlı kanalın 1 Mart 2020 tarihinde paylaştığı Arapça “Bir köpek Allah’a namaz kılarken bir adama ve oğluna saldırdı, bir mucize oldu“  başlıklı video çıkıyor.

 

 

Paylaşımın başlığı ve içeriği incelendiğinde videonun kısa bir film olduğu anlaşılabiliyor. Söz konusu kısa filmde oğluna kötü davrandığı için tartıştığı kişi tarafından üzerine köpek saldırtılmak istenen baba ve oğula köpeğin zarar vermediği  konu edinilmiş.

Videoda, kısa filmin nerede çekildiğine dair bir bilgiye rastlanmamakla birlikte videonun farklı açılardan amatörce çekilmiş olması, olayın kurgu olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Media elshar3 Youtube kanalı, kanalının hakkında bölümünde kendileri için Arapça “anlamlı Arapça içerik oluşturmayı amaçlayan bir oyunculuk kanalı” açıklamasına yer vermiş. (Açıklamanın Türkçe çevirisi tarafımızca Google Translate tarafından çevrilmiştir.)

 

İsrail filistin köpek

 

Daha önce Teyit ve Doğruluğu Ne? de bu iddianın doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştı.

 

Videonun İsraillilerin Namaz Kılan Filistinlilerin Üzerine Köpek Saldırttığı Ana Ait Sanan Yazarlar

Milli Gazete eski köşe yazarı Nevzat Tarhan, 19 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden “İsrailli köpeğini namaz kılan Filistinli gencin üzerine salıyor! Sonrasını izleyelim!” notunu içeren bu videoyu paylaşmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...