Videonun Mike Tyson, Amer Abdallah ve Badou Jack’in Kapısına “Köpekler ve Müslümanlar Giremez” Yazan Kafede Namaz Kıldığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada son günlerde, Mike Tyson, Badou Jack ve Amer Abdallah’ın namaz kılarken görüntülendiği videonun ABD’nin California eyaletine bağlı Los Angeles adlı şehirde yer alan ve kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez” yazan bir kafede çekildiği iddiası dolaşıma girdi.

İddiaya göre, şampiyon unvanlı profesyonel boksör Mike Tyson ve Badou Jack ile kick boks dövüşçüsü Amer Abdallah, kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez” notunu düşen kafeye manidar bir ziyarette bulunmuş ve kafede namaz kılmıştı. Halbuki, Tyson’ın ofisinde cemaatle kılınan namaza ait video üzerine “hikâye” üretilmiş.

 

 

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

“Los Angeles’da bir kafenin sahibi kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez!” yazdı. Bir kaç gün sonra kapıdan 3 Dünya Şampiyonu boksör girdi: eski şampiyon Mike Tyson, şu anki Şampiyon Badou Jack ve Kick Box şampiyonu Aamer Abdallah! Allah dinini korumak için istediğini seçer!”

 

mike tyson namaz kılarken
Mike Tyson, Badou Jack ve Amer Abdallah’ın kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez” yazan kafede namaz kılarken görüntülendiğine dair yanlış iddiayı içeren paylaşım

 

Mike Tyson, Badou Jack ve Amer Abdallah namaz kılarken
Pelin Gündeş Bakır’ın Mike Tyson, Badou Jack ve Amer Abdallah’ın kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez” yazan kafede namaz kılarken görüntülendiğine dair yanlış iddiayı içeren paylaşımı

 

Geçmişte Diriliş Postası’nda köşe yazarlığı yapan, Milletvekili Prof. Dr. Pelin Gündeş Bakır’ın kendisine hatalı bilgi paylaştığı yönünde uyarıda bulunan sosyal medya kullanıcısına verdiği absürt yanıtları da not edelim bu vesileyle:

“Bir boks salonunun kafesi olamaz mı? Buna bana eşimin Cerrahpaşa Tıp’tan sınıf arkadaşı şu anda ABD’de yaşayan Pakistan’lı bir Doktor gönderdi. Kültür seviyesi çok yüksek bir insan. Yanlış bir şey gönderdiğini düşünmüyorum.”

“Kafenin sahibi öyle korkmuş ki içeri almıyorum bile diyememiş. Nasıl korkuyor! Mike Tyson convert. Yani sonradan Müslümanlığı seçti..Jack Badou da convert!”

 

mike tyson namaz
Pelin Gündeş Bakır’ın hatalı bilgi paylaştığı uyarısında bulunan kullanıcıya verdiği yanıt

 

Sanılanın aksine, Mike Tyson, Badou Jack ve Amer Abdallah’ın kafeyi ziyaret ederek namaz kıldığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan videonun kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez!” yazan kafede çekildiği iddiası doğru değil. Video, Mike Tyson’ın Tyson Ranch adlı firmasının merkez ofisinde çekilmiş.

 

 

Mike Tyson namaz video
Mike Tyson, Amer Abdallah ve Badou Jack’in Mike Tyson’ın şirketi Tyson Ranch’te namaz kılarken kaydedildiği videodan bir kesit

 

Namaz kılarken arka planda görülen lokasyonun ve “TR” logosunun Tyson’ın firmasına ait ofisten olduğu anlaşılabiliyor.

 

mike-tyson-ranch

 

tyson ranch
Tyson Ranch logosu

 

İsveçli boksör Badou Jack, 22 Ağustos 2020 tarihinde anılan videoyu “Mike Tyson ve Amer Abdallah kardeşlerim ile yan yana namaz kılıyoruz” (“Praying side by side with my brothers @miketyson & @teamabdallah #muslimbrothers #alhamdulillah“) notuyla Instagram ve Twitter hesapları üzerinden paylaşmıştı.

 

 

Videonun çekildiği ofis bölümünün 2020 yılı  Haziran ayında bir antrenman alanına dönüştürüldüğü ve içine bir ring yerleştirildiği anlaşılıyor.

 

 

 

Özetle, bahse konu videonun kapısına “köpekler ve Müslümanlar giremez” yazılı bir kafeye göz dağı vermek için yapılan ziyaret esnasında namaz kılındığı ana ait olduğu iddiası doğru değil.

Yorumunuzu yazınız...