İmran Han’ın Danışmanı Moeed W. Yusuf’un “Uygurlar Hiçbir Şey Değildir. O Yüzden Çinliler Tarafından Öldürülüyor. Zaten Çok Yakında Soyu Tükenecek” Dediği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ele alacağımız konu, gerçeği yansıtmayan bir siyasî hiciv metni…

Pakistan Başbakanı İmran Han’ın ulusal güvenlik danışmanlığı görevini yürüten Moeed W. Yusuf’un “Çin’le Pakistan’ın dostluğuna benzer bir dostluk yoktur. Uygurlar hiçbir şey değildir. O yüzden Çinliler tarafından öldürülüyor. Zaten çok yakında soyu tükenecek” ifadelerini kullandığı iddiası son günlerde sosyal medyada bazı profillerce paylaşıldı.

Bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

“İmran Khan’la yakınlığı ile bilinen Pakistan ulusal güvenlik danışmanı Muid Yusuf: Çin’le Pakistan’ın dostluğuna benzer bir dostluk yoktur. Uygurlar hiçbir şey değildir. O yüzden Çinliler tarafından öldürülüyor. Zaten çok yakında soyu tükenecek, dedi.”

 

pakistan doğu türkistan
Doğu Türkistan (uygur_haber) adlı profilin gerçeği yansıtmayan siyasi hiciv metnini gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

pakistan uygurlar
Kuzzat Altay adlı sosyal medya kullanıcısının gerçeği yansıtmayan siyasi hiciv metnini gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

Yazıda bağlantısı sunulan “Moeed Yusuf: Şeffaf Çin hükümeti bizi yeni Uygur toplama kampını açmaya davet etti” (“Transparent Chinese govt invited us to inaugurate latest Uyghur concentration camp: Moeed Yusuf“) başlıklı haber metni, The Dependent adlı yayına ait. Anılan yazı incelendiğinde Moeed W. Yusuf’un Pakistan ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki işbirliği desteklediğini, Çin’in Doğu Türkistan’da insan hakları ihlâlinin bulunmadığını, Uygur nüfusun Çinliler tarafından öldürülmesinin önemli olmadığını, hatta Çin hükümetinin kendilerini Uygurluların kapatıldığı bir kampın açılışına davet ettiğini belirttiğini aktarıldığı görülüyor.

 

pakistan uygur kampları
The Dependent’ın Pakistan’ın Doğu Türkistan politikasını hicvettiği metin

 

Ancak, sanılanın aksine bahse konu metindeki hususlar gerçeği yansıtmıyor. Çünkü, metni yayımlayan internet sitesi aslında Pakistan merkezli bir siyasî hiciv sitesi.

Pakistan Today adlı haber organının yürüttüğü The Dependent, Pakistan siyasetine yönelik yergi içeren ve gerçeği yansıtmayan, Zaytung benzeri bir oluşum.

The Dependent’ın Moeed Yusuf’a atfettiği ifadeleri içeren metin aslında Pakistan’ın Çin ile olan işbirliğini ve Doğu Türkistan politikasını eleştiriyor.

Paylaştığı metinlerin gerçeği yansıtmadığını okurlarına aktarmak için The Dependent’ın aldığı tedbirler gözden kaçmış.

The Dependent’ın bahse konu hiciv içeriğinin kapak görseline büyük puntoyla “satire” yani “siyasi hiciv” notu düşülmüş.

 

pakistan çin uygurlar

 

Ayrıca, metnin yazar bölümünündeYukarıdaki parça bir hiciv eseridir ve gerçeği yansıtmamaktadır” (“The above piece is a work of satire and does not present itself as the truth“) ifadesine yer verilmiş.

 

dependent pakistan

Yorumunuzu yazınız...