Koronavirüs Salgını Karşısında Kontrolün Kaybedildiği Açıklaması Nedeniyle İtalyanların Namaz Kılan Müslümanları Taklit Etmeye Başladığını Gösterdiği Sanılan Video, Koronavirüs Salgınının Öncesinde Kaydedilmiş

İslamî usullere göre tesettüre bürünmemiş kadınların namaz kılan cemaati taklit ettiği videonun koronavirüs salgını ya da İtalya ile bir ilgisi bulunmuyor. Videonun koronavirüs salgını zuhur etmeden çok daha önce 2017 yılı Haziran ayında Twitter’da paylaşıldığı ve 2018 yılı Ekim ayında Youtube’e yüklendiği anlaşılmaktadır.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin “Koronavirüse Karşı Kontrolü Kaybettik” ya da “İşimiz Allah’a Kaldı” Gibi Bir Demeci Bulunmuyor

Yanlış İddia

 

Afetlerin ya da trajik vakaların ardından kitlelerin akın akın İslamiyete yönelmesine yönelik bir beklenti muhafazakar kesimde mevcut. Bu beklentinin son dönemde bağlamından kopartılarak sunulan görsellerle desteklenmeye çalışıldığına şahit oluyoruz.  Daha önce bu durumun örneklerini Yeni Zelanda’daki saldırının ardından 400 kişinin Müslüman olduğu iddiası ve koronavirüs salgınından sonra Çinlilerin Müslüman olduğu iddiası hakkında yaptığımız incelemelerde ortaya koymuştuk.

Koronavirüs salgınının ulaştığı boyutların etkisiyle Müslüman olmayan kişilerin hissettikleri çaresizlik nedeniyle İslamiyete yöneldikleri iddiasıyla sosyal medyada son dönemde bir videonun paylaşıldığını görüyoruz.

Bahse konu video kaydı şu şekilde:

 

İslamî usullere göre tesettüre bürünmemiş kadınların namaz kılan cemaati taklit ettiği anlaşılan video sosyal medyada şu notla paylaşılmaktadır:

“İtalya’da #Corona virüsüne karşı kontrol kaybedildi. Hükümetin “işler sadece Allah’a kaldı” açıklamasından sonra Müslümanlar dua etmek için namaza yöneldi. İtalyanlar da onları taklit etmeye başladı”

 

namaz kılan hristiyanlar
Videoda görülen kişilerin koronavirüs salgınının konrtol edilememesi nedeniyle Müslümanlarla birlikte namaz kılan İtalyanlar olduğunu öne süren paylaşım

 

Bahse konu videonun kayda değer sayıda kişi tarafından İtalya’da ürkütücü boyutlara ulaşan koronavirüs salgınıyla ilişkilendirilerek yorumlandığı görülmektedir.

 

namaz taklit
Namaz kılan Müslümanları taklit eden İtalyanlara ait olduğu sanılan videoyu içeren paylaşım

 

Ancak bahsi geçen videonun koronavirüs salgınıyla bir ilgisi bulunmuyor. Videonun koronavirüs salgını zuhur etmeden çok daha önce 2017 yılı Haziran ayında Twitter’da paylaşıldığı ve 2018 yılı Ekim ayında Youtube’e yüklendiği anlaşılmaktadır.

 

namaz kılan hristiyanlar
Namaz kılan Müslümanları taklit eden kişileri içeren videoyu 2017 yılı Haziran ayında paylaşan tweet

 

namaz kılanları taklit
Namaz kılan Müslümanları taklit eden ABD’lilere ait olduğu belirtilen video kaydı

 

Namaz kılan cemaati taklit eden kişilerin uyruğu ya da namaz kılınan yeri tespit edemedik. Ancak, videoda görülen ABD bayrağı ve basında yer alan içerikten hareketle videonun 2017 yılında ABD’de Müslüman yoğun nüfusa sahip 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girmesinin engellenmesine yönelik Başkanlık kararnamesinin imzalanmasına yönelik tepki gösterilerinden olabileceği değerlendirilmektedir.

Ayrıca, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin “koronavirüse karşı kontrolü kaybettik” ya da “işimiz Allah’a kaldı” şeklinde bir demeçte bulunmadığı bilinmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...