Koronavirüs Salgını Sonrasında 20 Milyon Çinlinin Müslüman Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Video Kaydı Koronavirüs Salgını Zuhur Etmeden Önce Filipinler’de Çekilmiş

Yanlış İddia

 

Müslüman olmadığı hâlde Müslüman ilân edilen Jay Jay Okocha, Colin Kaepernick, Snoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill Smith, Sunita Williams, Robert Douglas Thomas Pattinson gibi isimlere aşinayız. Ancak halkımız şahısların yerine kitlelerin de İslamiyeti seçtiğine yönelik asılsız iddialara kanabiliyor. Yeni Zelanda’daki saldırının ardından 400 kişinin Müslüman olduğu iddiasını daha önce incelemiştik. Bu defa daha büyük bir kitle hedef alınmış. Tam 20 milyon Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı.

Paylaşılan iddia şu şekilde:

“Çin’deki tv kanallarından birinin aktardığına göre, Korona virüsünün (vebası) müslümanlara zarar vermediği anlaşılınca yaklaşık 20 milyon Çinlinin müslüman olmuş Görüntü bir ihtida töreninden İslam dini ve iman için sonsuz şükürler olsun Demekki bir musibet bin nasihatten evlâdır”

 

20 Şubat 2020 tarihi itibarıyla koronavirüs salgınının yayılım haritası
20 Şubat 2020 tarihi itibarıyla koronavirüs salgınının yayılım haritası

 

Çin'de koronavirüs salgınından sonra 20 milyon Çinlinin Müslüman olduğu iddiasını aktaran paylaşım
Çin’de koronavirüs salgınından sonra 20 milyon Çinlinin Müslüman olduğu iddiasını aktaran paylaşım

 

Bahse konu paylaşımlarda aktarılan video kaydı şöyle:

 

 

Ancak, videonun İslamiyeti seçen Çinlilere ait olduğu iddiası asılsız.

Koronavirüsün Müslümanlara zarar vermediğini gören 20 milyon Çinlinin Müslüman olduğu iddiasıyla paylaşılan video koronavirüs ortaya çıkmadan önce Filipinler’de çekilmiş (2019 Mayıs ve Ekim ayında Youtube’e yüklenmiş versiyonunu görebiliyoruz).

Video Filipinler’deki Dawa Al-Sinaiya Cidde vakfının düzenlediği ihtida merasimine ait. Muhammad Amin Rodriguez’in yönettiği törende toplu şekilde Kelime-i Şehadet getirildiği, kayıtta duyulan Filipince / Tagalogca olduğu anlaşılmaktadır.

Söz konusu videonun diğer açıdan kayıtlarına da sanal alemde rastlamak mümkün.

 

 

Gerçeği yansıtmayan bu iddianın Türkiye kaynaklı olmadığını söyleyebiliriz. Asılsız iddiayla birlikte bahsi geçen videonun Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmadan önce dolaşıma girdiği görülebiliyor.

20 milyon Çinlinin Müslüman olduğuna dair de bir emare yok ortalıkta haliyle.

 

20 Milyon Çinlinin Müslüman olduğu iddiasının ve ilgili video kaydının kaynağının Türkiye dışından olduğu anlaşılıyor
20 Milyon Çinlinin Müslüman olduğu iddiasının ve ilgili video kaydının kaynağının Türkiye dışından olduğu anlaşılıyor

 

Koronavirüsten Müslümanların etkilenmediği iddiası ise ayrı bir asparagas. Johns Hopkins Üniversitesi’nin koronavirüsün yayılımını ve yol açtığı zayiatı derleyip görselleştirip yayımladığı harita incelendiğinde Çin’de Müslüman yoğun nüfusun bulunduğu bölgelerde de koronavirüs salgınının gözlemlendiği anlaşılıyor.

 

20 Şubat 2020 tarihi itibarıyla koronavirüs salgınının yayılım haritası
20 Şubat 2020 tarihi itibarıyla koronavirüs salgınının yayılım haritası

 

Koronavirüs Salgınından Sonra Müslüman Olan Çinlilere Ait Sanılan Videoyu Paylaşan Yazarlar

Milat Gazetesinden Nurettin Şimşek, sosyal medya hesabından 13 Mart 2020 tarihinde yaptığı paylaşımda anılan videonun koronavirüs salgını sonrası ihtida eden Çinlilere olduğunu iddia etmiş.

 

Milat Gazetesinden Nurettin Şimşek'in videonun koronavirüs salgını sonrası ihtida eden Çinlilere olduğuna dair hatalı iddiayı aktardığı paylaşımı
Milat Gazetesinden Nurettin Şimşek’in videonun koronavirüs salgını sonrası ihtida eden Çinlilere olduğuna dair hatalı iddiayı aktardığı paylaşımı

 

Her gördüğümüz çekik gözlüyü Çinli, karşılaştığımız her videoyu gerçek sanmamayı öğreneceğiz zamanla…

 

Yorumunuzu yazınız...