Mel Gibson’ın Müslüman Olduğu İddiası Doğru Değil

Mel Gibson’ın Müslüman olduğu iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. İddianın temelinin “The Daily Herald of Pasadena” adlı (var olmayan) gazetenin 2 Haziran 2006 tarihli haber metnine dayandığı görülmektedir. 2006 yılında faal bir “The Daily Herald of Pasadena” adlı bir gazete yoktur. Beverly Hills’te gerçekten “Islamic Center of Beverly Hills” adlı bir İslâm Merkezi bulunmaktadır. Ancak, bu merkezin internet sitesinde ya da çevrimiçi kaynaklarda Mel Gibson’ın bu yapıda Müslüman olduğu, namaz kıldığı hatta müezzinlik yaparak kamet getirdiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Hayatını katı şekilde Hristiyan geleneklerine göre sürdüren, 2004 yapımı İsa’nın Çilesi adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Mel Gibson’ın Müslüman olduğuna dair herhangi bir güvenilir kaynak bulunmamaktadır.

Yanlış İddia

 

Mel GibsonKaptan Kusto, Neil Armstrong, Michael Jackson, Prens Charles, Lev Tolstoy, Barrack Obama, Christiano Ronaldo, Will Smith. Bu isimlerin ortak bir özelliği var: Müslüman olduklarının iddia edilmiş olması.

Dünya çapında ün sahibi aktör Mel Gibson’ın Müslüman olduğu hurafesi de düzensiz aralıklarla sosyal medyanın gündemine geliyor. Ancak bu iddia da, “X şahsı Müslüman oldu” gibi haberlerle kendinden geçen, ünlü şahısların din değiştirerek İslamiyeti seçmelerinin kendi dinlerinin haklılığını ispatlayacağına inanan kişilerin inandığı ve yaydığı bir diğer şehir efsanesi.

 

Mel Gibson'ın Müslüman olduğuna dair şehir efsanesi metni

 

Mel Gibson’ın Müslüman Olduğuna Dair Şehir Efsanesinin Kaynağı

“Cesur Yürek” Mel Gibson’ı Müslüman yapan şehir efsanesi metni şu şekilde:

Ünlü aktör Mel Gibson bugun Beverly Hills Musluman Merkezi (The 90210 Center For Islam) onunde yaptigi basin aciklamasinda bir sure once musluman oldugunu acikladi.

“‘İsa’nin Aski’ filminden sonra Hiristiyanlarin tepkisini cekmek istemedigim icin musluman oldugumu aciklamadim. Ama artik icimdeki Islam askini gizli tutmam mumkun degil.” seklinde konustu.

Bir sure Islami bilgisini cesitli ulkelerdeki medreselerde gelistirdikten sonra sinema kariyerine devam edecegini aciklayan 50 yasindaki aktor, su anda yonetmenligini yapacagi ve basrolunu oynayacagi ve Hamza’nin hayatinin konu edilecegi “Allah’in Kilici” isimli filmin senaryosu ustunde calismakta oldugunu belirtti. “Dimension Films, ve Sony Pictures ile filmin finansmani konusunda gorusuyoruz. İnşallah 1-2 sene icinde cekimlere baslariz.” dedi.”

Burada bitmiyor. Daha komik bir içerikle devam ediyor bu şehir efsanesi:

“Bir film setinde uzaktan kulagina gelen ezan sesinin etkisi ile Islam’i arastirmaya basladigini belirten Gibson, Islam’in tevhidi evren anlayisinin kendisini etkiledigini belirtti. Daha sonra ogle namazi icin gazetecileri Beverly Hills Musluman Merkezi Camii’ne davet eden Gibson, kamet getirirken poz verdi.”

Başka bir haber metninde ise Mel Gibson’ın kripto ibadetlerinden haberdar olunduğu aktarılıyor:

“Mel Gibson’un son zamanlarda islamı araştırdığı ve Kur’an tercümelerini okuduğu biliniyordu.””

Mel Gibson’ın Müslüman olduğu şayiası fasılalar halinde sanal alemde kendine yer bulmaktadır. Bu iddianın temelinin “The Daily Herald of Pasadena” adlı -sözüm ona- gazetenin 2 Haziran 2006 tarihli -sözüm ona- haber metnine dayandığı görülmektedir.

 

 

“Mel Gibson Müslüman oldu” hurafesinin ülkemizde popüler olmasının sebebi ise, DiyanetHaberler.com adlı Diyanet İşleri Başkanlığı gündemi ve dini hayat ile ilgili haberler paylaşan internet sitesinin yukarıda yer alan rivayeti 5 Mart 2011 tarihinde haberleştirmesine dayanıyor. Anılan internet sitesinin günümüzde faal olmadığı, adresini Dinihaber.com‘a yönlendirildiği görülmektedir.

Mel Gibson’ın Müslüman olmadığına ilişkin gerekçeleri sıralayalım:

 • Hayatını katı şekilde Hristiyan geleneklerine göre sürdüren, Katolik Hristiyan kimliği cümle alem tarafından bilinen, 2004 yapımı İsa’nın Çilesi (Passion of the Christ) adlı filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Mel Gibson’ın Müslüman olduğuna dair herhangi bir demeci, bu durumu teyit eden herhangi bir güvenilir kaynak bulunmamaktadır.
 • 2006 yılında Müslüman olduğu iddia edilen Mel Gibson, bu yıldan sonra kendi yaptırdığı “Holy Family Catholic Church” adlı Agoura Hills’teki 400 kişilik kilisesi için 10 milyon dolar harcamada bulunmuş olması Müslüman olduğu iddialarını boşa çıkarmaktadır.
 • Mel Gibson’ın inanç konusunda yaptığı konuşmalarda İslamiyetle ilgili olumlu ya da olumsuz yorumlara yer vermediği; tam aksine, Hristiyanlıkla ilgili görüşlerini açıkladığı görülmektedir. Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge) adlı filmine ilişkin söyleşilerinde Hristiyan kimliğini vurgulamaktadır.
 • Mel Gibson’ın İslamiyeti seçtiğine ilişkin kanıt olarak öne sürülen “The Daily Herald of Pasadena” adlı gazetenin haberi, başarısız bir montajın ürünüdür.
 • Bu düzmece haberin 2006 yılında bir forumda Troger mahlaslı bir kullanıcının montaj ürünü olduğu iddia edilmekle birlikte, asıl kaynağına erişilememiştir.
 • Konuya ilişkin basit bir internet aramasında dünya çapında “Mel Gibson Müslüman oldu mu” sorusuna yanıt arayan kullanıcıların, bu zokayı yutan Türkçe paylaşım platformlarına atıf yaptığı görülmektedir.
 • İlgili gazete küpüründe Mel Gibson’ı kamet getirirken gösterdiği iddia edilen fotoğrafa yer verilmişken; söz konusu resmin aslının Mel Gibson’ın Maya uygarlığı hakkında çektiği Apocalypto adlı filmin gösterim sürecine ait olduğu ve haliyle Mel Gibson’ın elini kulağına yaklaştırmasının kamet getirmekle bir alakasının bulunmadığı görülmektedir.
 • Daha da önemlisi, 2006 yılında faal bir “The Daily Herald of Pasadena” adlı bir gazete yoktur.
 • Beverly Hills’te gerçekten “Islamic Center of Beverly Hills” adlı bir İslâm Merkezi bulunmaktadır. Ancak, bu merkezin internet sitesinde ya da çevrimiçi kaynaklarda Mel Gibson’ın bu yapıda Müslüman olduğu, namaz kıldığı hatta müezzinlik yaparak kamet getirdiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır.
 • IMDB adlı film veritabanında, bahse konu şehir efsanesi metninde Mel Gibson’ın çekmeyi planladığı Allah’ın Kılıcı adlı filmin izine dahi rastlanamamıştır (Söz konusu veritabanının, bir filmin yapım fikri açıklanmış olsa dahi kayıt oluşturduğu bilinmektedir)..
 • Mel Gibson İsa’nın Çilesi adlı filminin devamını “İsa’nın Çilesi: Diriliş” (Passion of the Christ: Resurrection) adıyla çekeceğini açıklamıştı. Hz. Muhammed yerine Hz. İsa ile ilgili film çekmeye devam etmesi, yönetmenliğini üstlendiği filmlerde Hristiyanlığa ilişkin söylem ve figürlere yer vermeyi sürdürmesi, paylaşılan şehir efsanesi metninde “içindeki İslâm aşkını tutmasının mümkün olmadığı” iddia edilen Mel Gibson’ın inancı konusunda yeterli doneler sunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=7_kAQYJuX2A

 Mel Gibson’ın İnanç Hakkında Görüşlerine Yer Verdiği Bir Açıklaması

 

Mel Gibson'ın kendi yaptırdığı "Holy Family Catholic Church" adlı Agoura Hills'teki 400 kişilik kilisesi için 10 milyon dolar harcamada bulunduğuna dair haber

 

Mel Gibson’ın Müslüman Kimliğine Atıf Yapan Bazı Yerli Hadiseler

Demet Öger, Mel Gibson’a Kur’an hediye ettiğini ve bu nedenle kendisine Hollywood’ta “Mel Gibson’ı O’nun Müslüman yaptığı”nın söylendiğini iddia etmişti.

İlginçtir, Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın vefatının 7. yıldönümü anma programına Mel Gibson’ın katılacağı iddia edilmişti. Katıldı mı peki? Tabiki hayır.

Hatta, Mel Gibson’ın Ahmet Turgut’un ‘Aşkın Şehidi’ adlı romanından beyazperdeye uyarlanacak “Kerbela” adlı filminde oynayacağı iddia edilmişti.

 

Mel Gibson'ın İslâm Aşkına Dair Uydurma Vecizesini İçeren Bir Montaj Görüntü
Mel Gibson’ın İslâm Aşkına Dair Uydurma Vecizesini İçeren Bir Montaj Görüntü

 

Mel Gibson’ı Müslüman İlân Eden Köşe Yazarları

Mel Gibson’ın İslamiyeti seçtiği rivayetine inanan köşe yazarlarının kim olduğunu araştırdığımızda karşımıza bir isim çıkıyor: Ahmet Hakan.

Ahmet Hakan, Hürriyet Gazetesindeki “Tayyip Bey’e 5 yapıcı öğüt” başlıklı 12 Mayıs 2011 tarihli yazısında Mel Gibson’ı Müslüman yapmakla kalmayıp ismini değiştirmek istemesi senaryosunu da ele almıştı:

"Mel Gibson Müslüman olmuş 
ALLAH hidayetini kabul etsin. Allah Javier Bardem ile Tom Cruise’a da hidayet bahşetsin. Fakat durun bir dakika! Mel Gibson konusunda benim bir kâbus senaryom var: Ya adını değiştirmeye kalkar da... “Mel Gibson” yerine mesela “Melih Gibisin” ismini tercih ederse... Ve Melih Gökçek de seçim öncesi bu durumdan yararlanmak için çeşitli projeler geliştirmeye kalkarsa..."

 

Ahmet Hakan'ın Hürriyet Gazetesindeki "Tayyip Bey’e 5 yapıcı öğüt" başlıklı 12 Mayıs 2011 tarihli yazısı

 

Yeşiltopuklar.com‘dan Ayşegül Aldemir de “İslam’ın Cesur Yüreği: Mel Gibson” başlıklı yazısında bu hataya düşmüş.

 

Ayşegül Aldemir'in "İslam’ın Cesur Yüreği: Mel Gibson" başlıklı yazısı

 

Neil Armstrong uzayda, havasız ortamda ezan sesi duyup İslâmla müşerref olur da, film setinde uzaktan ezan sesini duyan Mel Gibson olmaz mı? Şehir efsanesiyle oluyor işte…

 

mel gibson müslüman

 

8 Yorumlar

 1. Onun haberi yanlış, bunun yorumu yanlış, su haberin kaynağı yok..peki senin söylediklerinin kaynağı ne, senin verdiğin bilgilerinin dogrulugu ne malum?

  • malumatfurus Reply

   Sn. Anonim, bizim görmek istediğimiz “kuşkucu”, “eleştirici” tavır işte tam olarak bu. Biz de her şeyi kasıtlı ya da kasıtsız biçimde doğru aktarmıyor olabiliriz. Malumatfurus.org’u da sorgulayınız lütfen.

   • İsmail IŞIK Reply

    thierry henry Müslüman adamın video kayıdı var. Diğer isimler için bir şey diyemem. Bu konuda çok fazla bilgi sahibi olmadığınız belli.

  • malumatfurus Reply

   Müslüman olmasının rahatsız ettiğini nereden çıkardınız?

   • Allah size Hidayet versin ☺️ anladık müslüman değilsiniz de gönderilen son din olan İslamiyetten bu kadar korkmanızın sebebi nedir bende bunu anlamış değilim..

    • malumatfurus Reply

     Amin Leyla Hanım, Allah tüm kullarına hidayeti nasip eylesin. Elhamdulillah müslümanız ve İslamiyetten korkmuyoruz. Sizin gerçeklerden korkmanızın sebebini de biz anlamış değiliz.

 2. Pingback: Will Smith'in Müslüman Olduğu İddiası - Malumatfuruş

Yorumunuzu yazınız...