Kaptan Kusto’nun Müslüman Olduğu İddiası Asılsız

Kaptan Kusto’nun (Jaques Yves Cousteau) Atlas Okyanusu’nu ve Akdeniz’i incelerken bu iki su kütlesinin sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk açısından farklı olduğunu, iki denizin birbirine karışmadan Cebelitarık Boğazı’nda birleştiğini görünce müslüman olduğu iddiası gerçek dışıdır. Kaptan Kusto’nun iki denizin birbirine karışmadığına dair ayetleri görmesiyle Müslüman olduğu iddiası (i) Kaptan Kusto’nun Vakfı’nın açıklaması, (ii) Kaptan Kusto’nun ailesinin reddiyeleri, (iii) Kaptan Kusto’nun cenaze töreni ve mezarlığı gibi sebeplerden ötürü gerçeği yansıtmamaktadır. Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğunu işaret olacak bir delil yoktur. Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğu iddiasını çürüten en önemli bulgu Kapton Kusto’nun Vakfından gelmiştir. Kusto Vakfı, yaptığı açıklama ile Kaptan Kusto’nun hiçbir zaman Müslüman olmadığını açıklamıştır. Kaptan Kusto’nun ailesi de Cousteau’nun Müslüman olduğu iddialarını sıklıkla yalanlamıştır

Yanlış İddia

 

1997 yılında vefat eden ünlü deniz araştırmacısı Jaques Yves Cousteau’nun Kuran’da yazılı bulunan bir ayeti görünce Müslüman olduğu iddiası asılsızdır.  (Yazının geri kalanında, Kaptan Cousteau’nun soyadı için Türkçe kaynaklardaki yoğun kullanım olan Kusto kullanılmıştır).

Belki de tüm zamanların en ünlü şehir efsanelerinden biri olan bu asılsız iddiaya göre Kaptan Kusto, Atlas Okyanusu’nu ve Akdeniz’i incelerken bu iki su kütlesinin sıcaklık, tuzluluk, yoğunluk açısından farklı olduğunu, iki denizin birbirine karışmadan Cebelitarık Boğazı’nda birleştiğini tespit etmiştir. Bu durumu işaret ettiği düşünülen Kur’an-ı Kerim’deki Rahman Suresi’nin 19 ve 20. ayetleri okuyunca İslâmiyete olan hayranlığını gizleyememiş ve “Modern ilmin 14 asır geriden takip ettiği Kur’an, ben şehadet ederim ki, Allah kelamıdırdiyerek Müslümanlığı kabul etmiştir.

Bu şehir efsanesini üretenler bir de Kaptan Kusto’nun ağzından İslamiyete geçme hadisesinin nasıl gerçekleştiğine dair sözler uydurmadan durmazlar. Kaptan Kusto’nun “sözde” sözleriyle Müslüman olma hikayesi şu şekilde aktarılır:

“1962 senesinde Alman ilim adamları, Aden Körfezi ile Kızıldeniz’in birleştiği Mendeb Boğazı’nda, Kızıldeniz’in suyu ile Hind Okyanusu’nun suyunun birbirine karışmadığını bildirmişlerdi. Biz de, Atlas Okyanusu ile Akdeniz’in sularının birbirine karışıp karışmadığını araştırmaya başladık. Önce Akdeniz’in kendine has sıcaklığı, tuzluluğu ve yoğunluğu ile içinde yaşadığı canlıları tesbit ettik. Aynı araştırmayı Atlas Okyanusu’nda da tekrarladık. İki deniz suyu binlerce seneden beri Cebelitarık Boğazı’nda birleşiyordu. Bu durumda, iki suyun karışması ile tuzluluk ve yoğunluk gibi hususların birbirlerine eşit, hiç olmazsa yakın olması gerekirdi. Hâlbuki, her iki denizin en yakın kısımlarında bile deniz suyu kendi özelliğini koruyordu. Yani, iki denizin birleşme noktasında bir su perdesi iki deniz suyunun birbirine karışmasına engel oluyordu. Bu hâli anlattığım Profesör Maurice Bucaille, bunda şaşılacak bir şey olmadığını, İslâmın kutsal kitabı Kur’ân-ı kerîmin bunu açık bir şekilde yazdığını söyledi. Hakikaten bu hâl Kur’ân-ı kerîmde dosdoğru açıklanıyordu. Bunu öğrenince Kur’ân-ı kerîmin; Allahü teâlânın kelâmı olduğuna inandım. Hak din olan İslâmiyeti seçtim. İslâm dini, mânevî gücü ile bana kaybetdiğim oğlumun acısına dayanma sabrını verdi…”

 

Kaptan Kusto'nun Müslüman olduğu iddiasını aktaran metin
Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğu iddiasını aktaran metin

 

Ülkemiz TV kanallarında yayınlanan “Yaşayan Deniz” adlı programıyla ünlü olan Kaptan Kusto’nun Müslümanlığa geçtiği hurafesi sadece Türkçe değil, İngilizce kaynaklarda da aktarılır.

 

 

Kur’an-ı Kerim’deki “İki denizi salmıştır, birbirleriyle birleşiyorlar. Aralarında bir engel vardır, birbirlerinin sınırını aşmıyorlar” (Rahman Suresi, 19-20) ve “İki denizi birbiri üstüne salan odur. Bu tatlı ve ferahlatıcı, bu tuzlu ve acıdır. Ve ikisinin arasına karışmalarını önleyen bir sınır olarak engel koymuştur.” (Furkan Suresi, 53) ayetleriyle iki denizin birbirine karışmadığı belirtilir.

Ancak, Kaptan Kusto’nun iki denizin birbirine karışmadığına dair bu ayetleri görmesiyle Müslüman olduğu iddiası (i) Kaptan Kusto’nun Vakfı’nın açıklaması, (ii) Kaptan Kusto’nun ailesinin reddiyeleri, (iii) Kaptan Kusto’nun cenaze töreni ve mezarlığı gibi sebeplerden ötürü gerçeği yansıtmamaktadır.

 

Kaptan Cousteau Müslüman Oldu Mu?

Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğunu işaret olacak bir delil yoktur.

Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğu iddiasını çürüten en önemli bulgu ise Kapton Kusto’nun Vakfından gelmiştir. Kusto Vakfı, yaptığı açıklama ile Kaptan Kusto’nun hiçbir zaman Müslüman olmadığını açıklamıştır (1992 yılına kadar Cousteau Vakfı (Cousteau Foundation) olarak adlandırılan bu oluşum adı daha sonra Cousteau Topluluğu (The Cousteau Society) olarak değiştirilmiştir).

 

Cousteau Vakfı’nın Kaptan Kusto’nun İslamiyeti seçtiği iddiasına dair gerçeği açıklamak için yazılan mektubun Türkçe tercümesi şu şekildedir:

Cousteau Vakfı

Sayın Charles TUCKER 
11A Chemin de Pennachy
69230 ST GENIS LAVAL

FC/DC
Paris, Kasım 2, 1991

Sayın ilgili,
Mektubunuzu aldık ve etkinliklerimizle ilgilendiğiniz için teşekkür ederiz.
Saygıdeğer Cousteau müslüman olmamıştır ve bu dedikodu kurumumuzun haberi olmadan yayılmıştır.
Yüksek Saygılarımla,

Didier CERCEAU
chargé de mission
(Kurum Sorumlusu/Yetkilisi)

 

Kaptan Kusto’nun ailesi de Cousteau’nun Müslüman olduğu iddialarını sıklıkla yalanlamıştır (Forbes Dergisi,  “Cousteau Comeback”, 18 Mayıs 2004).

Kaptan Kusto’nun oğlunun katkı sunduğu “Babam, Kaptan: Jacques-Yves Cousteau” (My Father, the Captain: Jacques-Yves Cousteau) adlı belgeselde de bu şehir efsanesini doğrulayacak tek bilgi geçmez.

1997 yılında vefat eden Kaptan Kusto, Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde Hristiyan geleneklerine göre yapılan bir cenaze töreni ile defnedilmiştir. Cenazesi, bir Cami’den cenaze namazı ile kaldırılmamıştır.

 

 

Kaptan Kusto’nun Saint-André-de-Cubzac Kabristanı’ndaki mezarının üzerinde büyük bir haç yer almaktadır.

 

 

Tüm bu gerçeklere rağmen “Fransa’da yaşayan bir tanıdığım anlatmıştı. Kusto gerçekten müslüman olmuş ama bunu gizliyormuş. Çünkü denizlerde araştırma yapması için gereken parayı vakıflardan alıyormuş, eğer müslüman olduğunu alenen beyan ederse bu yardımlar kesileceğinden söylemiyormuş.” gibi iddialarla Kaptan Kusto’yu kripto müslüman ilan eden komplo teorisi müptelaları da mevcut tabiki.

 

Kaptan Kusto’yu Müslüman Sanan Köşe Yazarları Var Mı?

Yıl olmuş 2019, 1970li yıllarda Müslüman nüfusun çoğunlukta olan ülkelerde bir virüs gibi yayılan şehir efsanelerinden biri olan Kaptan Kusto’nun 2 denizin birbirlerine karışmadığını görerek İslamiyetle müşerref olduğuna inananlar hâlâ var.

Bu şehir efsanesine kanan köşe yazarlarından tespit edebildiklerimizi aktaralım:

M. Necati Özfatura’nın Türkiye Gazetesindeki “Kaptan Kusto” başlıklı 15 Temmuz 2008 tarihli yazısından:

"Müslümanlığı tercih edenlerin arasında denizaltı araştırmaları ile bütün dünyanın yakından tanıdığı Kaptan Kusto yer alıyor."

 

M. Necati Özfatura'nın Türkiye Gazetesindeki "Kaptan Kusto" başlıklı 15 Temmuz 2008 tarihli yazısı
M. Necati Özfatura’nın Türkiye Gazetesindeki “Kaptan Kusto” başlıklı 15 Temmuz 2008 tarihli yazısı

 

Ayça Şen, Radikal Gazetesi‘nde 18 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan “Kaptan Kusto” başlıklı yazısında şehir efsanesini bir adım ileri taşıyarak Kaptan Kusto’nun denizin altında ezan sesi duyarak Müslüman olduğunu iddia etmiş:

 "Kalipso’nun kralını elleriyle tasarlayan bu dev araştırmacı, yanlış hatırlamıyorsam denizin dibinde ezan sesi duyarak Müslüman olmuştu."

 

Ayça Şen'in Radikal Gazetesi'nde 18 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan "Kaptan Kusto" başlıklı yazısı
Ayça Şen’in Radikal Gazetesi’nde 18 Aralık 2008 tarihinde yayınlanan “Kaptan Kusto” başlıklı yazısı

 

Mersin Gazetesinde 31 Ekim 2016 günü yayınlanan “Kaptan Kusto’nun Müslüman Olması ve Kur’anda Denizden Bahseden Ayetler” başlıklı yazısıyla Gazi Mert:

"Kaptan Coustea; Akdeniz’i incelerken kendine has sıcaklığı, tuzluluğu ve yoğunluğu olduğunu, Atlas Okyanusunu incelerken sıcaklık, tuzluluk, yoğunluğun daha farklı olduğunu tespit etmiş, bu iki su kütlesinin Cebelitarık Boğazında birleştiğini fakat birbirine karışmadan binlerce yıldır özelliklerini koruduğunu tespit etmiştir. ... İşte Kaptan Coustea’yu bu ayet Müslüman olmaya sevk etmiştir."

Ahmed Doğrusözlü’nün Türkiye Gazetesinde 12 Kasım 2005 tarihinde yayınlanan “Yabancılar niçin Müslüman oluyorlar?” başlıklı yazısından:

""Atlas Okyanusu ile Akdeniz'in birbirine karışmadığını gördüm; bu durum ilmen de tesbît edilmiştir. Bunun 1.400 sene önce, Kur'ân-ı kerîmde bildirildiğini duyunca, Müslümânlığın hak dîn olduğuna inanıp Müslümân oldum." (Kaptan Kusto-Fransız)"

Demokrat Trakya Gazetesindeki “Misyonerlerin Hezeyanları-54” başlıklı 7 Kasım 2018 tarihli yazısıyla Akif Can:

"Kaptan Cousteau’nun İslâm’la Şereflenmesine sebep olan Ayetler şunlardı ..."

Ulukanal.com’daki “Kur’an-ı Kerim Hakkında İlginç Görüşler” başlıklı 13 Mayıs 2016 tarihli yazısıyla Nizamettin Yıldız:

"Cat Stevens, Kaptan Kusto, Roger Garaudy vb. bazıları Müslüman olmuşlardır."

Yenigün Gazetesindeki “Mısır Sharm El Sheik” başlıklı 24 Temmuz 2017 tarihli yazısıyla Pekcan Türkeş:

"Kızıldeniz’e bakarken Kaptan Cousteau’yu hatırladım. ...  şehadet getirip Müslüman olmuştu."

Hakikat Kitabevi’nden çıkan M. Sıddık Gümüş’ün “Neden Müslüman Oldular” (Why Did They Become Muslims?) adlı kitabın 13. baskı 46. sayfasında bu şehir efsanesi gerçekmiş gibi aktarılır.

Salih Mirzabeyoğlu’nun romanı Tilki Günlüğü‘nde de Kaptan Kusto’nun Müslüman olduğu hurafesi şu şekilde aktarılır:

"Dergilerden, gazetelerden ve televizyon ve radyodan tanıdığım meşhur Kaptan Kusto… Bu adam bir devrin (Markopolo)su, Evliya Çelebisi gibi tetkikçi bir seyyahtır ve tabiat denilen yaratıklar âleminin sırlarını denizlerde arayan ve deniz içi hayatı kurcalayan ilmî bir tecessüs sahibidir. Bu adam basit “olabilir”ler veya “olabilir” sanılan şeyler arasında öyle bir tecelliye şahit oluyor ki, 1400 yıl önce Kur’anın haber verdiği mucize önünde dize gelip müslüman oluyor.”

Kaptan Kusto Müslüman Mı

 

12 Yorumlar

 1. malumatfurus ismi ne kadar da fake bir isim Ahmet Kokan yazıyorsa zaten tam bir sahtekarlıktır yazılar…

 2. Salih akgün Reply

  Hiristiyanlar dinlerine bizim gibi yabanci ve assagilayici bir biçimde yaklaşmak yerine dini özverilerine bağlı insanlardır. Bu yazida kişisel görüş belirtmek net bir karara varmak yerine olguları açıklamak yeterli olacaktı. Zira onların yaptığı dinlerine bağlılıklarından kaynaklanan Kustonun müslüman olmasını hazmedememek tavrını sizin yaptığınız reddiye tutumundan farkı kalmayacaktır. Asılsız bir meselenin dinine bağlı insanlar tarafında yalan bir haberle yayılması çok düşük bir ihtimaldir. Düşünün (bu yazıyı yazan kişi) islamiyete bağlı ve milliyetçi bir birey olsaydınız ülkenizde yaşayan başarılı bir bilim adamı hiristiyan olsaydı. Onlar gibi yalan söyleyebilen (hakiki islamiyete taraf olan bir birey yalan söyleyemez.) bir birey olsaydınız tabiki bu meseleyi reddecektiniz. Dine karşı bakış açınızı sorgulayınız ve gerçekten bu yazıları bilim alanini ne için kullandığınızı düşününüz…

 3. Pingback: Koronavirüs Salgınından Sonra Müslüman Olan Çinlilere Ait Sanılan Video - Malumatfuruş

 4. Pingback: Mel Gibson'ın Müslüman Olduğu Şayiası - Malumatfuruş

 5. birbirine karışmayan deniz Reply

  Harika bir yazıydı. Karışmayan denizler konusunda bir yazı şurada da var: bilimveyaratilisagaci.com/2018/01/aralarinda-perde-olan-iki-deniz

 6. İman kalbi bir konudur. Eylemsel olarak bir açıklık getirilmediği müddetçe kimin hangi dine müntesip olduğu bilinmez. Benim yanımda Müslüman olduğunu dile getiren, Kelime-i şehadet getirerek MÜslüman olan bir genç aynı zamanda Müslüman olduğunun bilinmemesini de istedi. Gidin Avrupadaki binlerce camiye, sorun görevlilerine ve yöneticilerine. Müslüman olan ama gizli kalmasını isteyen binlerce veya onbinlerce kişinin varlığından bahsedecekler. bu kişiler mazallah ailesine beyan etmedikçe bu durumu hala gayri müslim bilinmeye ve ona göre muamele edilmeye devam edecekler. kaldı ki sizin yazınızdan hareketle >Müslüman olduğunu iddia etmeyelim, ama olmadığını da iddia edemezsiniz.

 7. Sen adamın ağzından duydun mu böyle konuşuyorsun ,kendin diyorsun bak vakfı açıklamış , kendi şahsın dan duydun mu, ALLAHU Teala kuran-i kerimde bir insanın ölüm korkusu ilen yalan söylemesine izin vermistir ,belki de adam açıkça müslümanım deseydi öldürülme korkusu ile açıktan söylemedi şahadet kelimesini, o yüzden bilip bilmeden adamın ağzından duymadan kimsenin hakkında yorum yapmayın,o devirde yasayan insanlar onu tanır tabi ama dediigim gibi belkıde iman etti ölüm korkusu ile gizledi

 8. Malumat, baştan sona, Cousteau’nun Müslüman olmadığı hakkında canhıraşane bir metin kurmuş. Yani sevinçli bir telaş içinde olmanızı, Cousteau’nun Müslüman olmadığına bağlamak işten değil. Olsun ya da olmasın Allah bilir de Muhammed Ali’yi, Mike Tyson’u, Yusuf İslam’ı, Kerim Abdül Cabbar’ı, Roger Garaudy’i, Thierry Henry’i, Frank Ribery’i vs yi nereye koyacaksınız? Hadi buyurun tersi malumat yazın, yazabiliyorsanız 🙂

  • malumatfurusorg Reply

   Bu yazı için Kaptan Kusto’nun Müslüman olmamasından dolayı sevinç duyulduğunu düşünüyor olmanız ilginç. Sahte hidayet hikâyeleri ile insanların kandırılmasından utanç duyuyor olmanız gerekirken…

 9. ดูบอลสด Reply

  There is definately a lot to find out about this subject. I like all the points you made

 10. ดูบอลสด Reply

  This was beautiful Admin. Thank you for your reflections.

 11. lauramoran Reply

  Nice post. I learn something totally new and challenging on websites

Yorumunuzu yazınız...