Amerikan Futbolu Oyuncusu Colin Kaepernick’in (Gizli) Müslüman Olduğu İddiası Asılsız

ABD’li Amerikan futbol oyuncusu Colin Kaepernick’in Müslüman olduğu iddiası doğruyu yansıtmıyor. Colin Kaepernick, bu yöndeki iddiaları kendi ağzıyla yalanlamıştı.

Yanlış İddia

Neil Armstrong, Will SmithMel GibsonKaptan KustoSnoop Dogg, Sunita Williams gibi isimlerin İslamiyeti seçtiğine yönelik iddialarının doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştık. Bugün ise -her ne kadar Amerikan futbolunun ülkemizden popüler olmamasından mütevellit pek gündeme gelmese de- Müslüman olmadığı hâlde İslamiyeti seçtiği yönünde asılsız iddialara konu olan bir diğer ismi ele alacağız: Colin Kaepernick.

ABD Futbol Ligi’nde (NFL) oynayan Colin Kaepernick,2016 yılında bir maç öncesinde okunan ABD ulusal marşı sırasında diz çökerek yaptığı “ırkçılık ve polis şiddeti” karşıtı protesto ile dikkatleri üzerine çekmişti. Özellikle bu protestosunun ardından Colin Kaepernick’in Müslüman olduğu iddiası ABD’de yoğun şekilde dile getirilmişti. Colin Kaepernick ise Müslüman olduğu iddiasını şu sözlerle yalanlamıştı:

“I have great respect for the religion, know a lot of people that are Muslim and are phenomenal people… I think that [rumor] comes along with people’s fear of this protest, as well as Islamophobia in this country. People are terrified of them to the point where Trump wants to ban all Muslims from coming here, which is ridiculous.” 

“İslam dinine büyük saygı duyuyorum, Müslüman olan olağanüstü pek çok insan tanıyorum. Müslüman olduğuma yönelik söylentinin, insanların bu protesto korkusuyla ve bu ülkedeki İslamofobi ile birlikte geldiğini düşünüyorum. İnsanlar, Trump’ın tüm buraya gelmesini yasaklamak istediği noktadan Müslümanlardan korkuyor, ki bu çok saçma.”

Colin Kapernick’in İslamiyeti seçtiği iddiasını yalanlamasının ardından “gizli Müslüman” olmakla itham edilmişti.

Kaepernick’in gizli Müslüman olduğu yönündeki söylentinin başını ABD’deki Fox News kanalının çektiği görülüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=A3TiRbsJHk8

Colin Kaepernick’in Müslüman olduğu iddiasına yönelik bazı montajlanmış  resimler de dolaşıma sokulmuştu:

Colin Kaepernick'in Müslüman Olduğu İddiasına Yönelik Yapılan Fotomontajlar
Colin Kaepernick’in Müslüman Olduğu İddiasına Yönelik Yapılan Fotomontajlar

Yorumunuzu yazınız...