Videoda Dünyanın En Zengin İnsanı John Ford’un Müslüman Olduğu Anın Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Jay Jay OkochaColin KaepernickSnoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill SmithSunita WilliamsVladimir PutinRobert Douglas Thomas Pattinson gibi isimlerin Müslüman olduğu iddialarını açık kaynaklar üzerinden incelemiş ve “sahte hidayet hikâyeleri” başlıklı bir yazı yayımlamıştık. Bugünkü konumuz, dünyanın en zengin insanı ya da Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) yönetmen olduğu ileri sürülen John Ford adlı şahsın İslâm’ı kendine din seçip Müslüman olduğu iddiası…

 

“Amerikalı Ünlü Yönetmen John Ford Müslüman Oldu” başlığıyla sunulan ilgili kayıt şu şekilde:

 

Yukarıdaki videodaki şahsın isminin John Ford olduğu, ABD’li yönetmen ya da dünyanın en zengin iş insanı  olduğu ve din değiştirerek Müslüman olduğunu ileri süren sosyal medya paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Amarikalı Yönetmen jOHN FORD İslami Seçip Müslüman Oldu. #Kurtuluşİslamdadır.”

 

john ford musluman oldu

 

“#ELHAMDULİLLAH

Dünyanın en zengin adamı John Ford, 190 Amerikan kanalına sahip…Bugün İslam’a girdiğini ilan etti ve şehadetini anlatırken ağladı… Mübarek olsun Allah sayılarını çoğaltsın”

 

john ford musluman oldu

 

Paylaşılan videoda bir kişinin kelime-i şehadet getirerek Müslüman olduğu doğru. Ancak, sanılanın aksine İslamiyeti seçtiği görülen kişi iddia edildiği Amerikalı yönetmen ya da dünyanın en zengin insanı John Ford değil. Videoda görülen kişinin kimliği tespit edilemiyor. Ancak, 2018 yılında Umman’da Müslüman olan bir ABD’li olduğu anlaşılıyor. Bahse konu kişinin ABD ordusunda görevli olduğu belirtilse de bu durum da teyit edilebilmiş değil. Söz konusu şahsın isminin John Ford olduğuna dair bir emareye rastlanamıyor. Dünyanın en zengin insanları listesinde John Ford adlı bir kişi bulunmuyor. 4 kez en iyi yönetmen Oscar’ı alan ve Western filmleri ile özdeşleşen John Ford adlı ABD’li yönetmen ise 1973 yılında vefat etmişti. Söz konusu videoda görülen ve ismi John Ford olan tanınmış bir yönetmen mevcut değil. NPact adlı TV yapımcı birliğinin genel müdürü olan John Ford adlı kişinin ise videoda görülen şahıs olmadığı anlaşılıyor. Yapılan taramada, videodaki şahsa benzer John Ford adlı ünlü bir kişi tespit edilemedi.

 

john ford musluman oldu

 

Video, tersine görsel arama yoluyla tarandığında karşımıza ilk izi 2018 yılı Mart ayında çıkıyor. Bahse konu kayıtta, şehadet ritüelini yöneten kişi Müslüman olan kişinin ismini (kaydın 40. saniyesinde) zikretse de bu isim tam olarak anlaşılamıyor. Yüklenen videoda söz konusu kişinin kimliğine yönelik bir açıklamanın sunulmadığı görülebiliyor.

 

 

Söz konusu videonun 2018 yılında basına yansıdığı, ilgili dönemde yapılan aktarımlarda Müslüman olan kişinin isminin belirtilmediği görülmekle; isminin John Ford olduğu iddiasının sonradan dolaşıma girdiği anlaşılyıor.

Forbes dergisi tarafından her yıl derlenerek yayımlanan “Forbes milyarderler listesi”nde de John Ford adlı bir varsıl yer almıyor.

An itibarıyla Forbes’un dünyanın en zenginleri listesinin zirvesinde sırasıyla Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg, Colin Zheng Huang, Mukesh Ambani, Michael Hartono, R. Budi Hartono, Tasashi Yanai, Amacio Ortega ve David Xueling Li isimleri mevcut.

 

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...