Jean-Claude Van Damme’ın Müslüman olduğu ve “Müslüman olduktan sonra hiçbir yönetmenden rol teklifi almadım Ama önemli değil Kainat sınavında doğru rolü aldığıma inanıyorum.” dediği iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Müslüman olmadığı hâlde Müslüman ilân edilen Jay Jay OkochaColin KaepernickSnoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill SmithSunita WilliamsVladimir PutinRobert Douglas Thomas PattinsonJohn FordDidier Drogba, Morgan Freeman ve Travis Fimmel gibi isimlerin din değiştirdiği iddiasını ele aldığımız incelemeler yayımlamıştık.

Bugünkü konumuz son günlerde yeniden dolaşıma sokulan ünlü Belçikalı aktör, dövüş sanatçısı, film yapımcısı ve dövüş koreografı Jean-Claude Camille François van Varenberg, bilinen adıyla Jean-Claude Van Damme’ın Müslüman olduğunu açıkladığı iddiası.

Sosyal medya platformlarında Van Damme’ın “Müslüman olduktan sonra hiçbir yönetmenden rol teklifi almadım. Ama önemli değil. Kainat sınavında doğru rolü aldığıma inanıyorum. Bir kez bile olsa Allah’a inandığım için pişman olmadım.” sözlerini sarf ettiği ileri sürüldü.

 

van-damme-musluman-oldu-iddiasi

 

2018 yılında dolaşıma giren, 2020 yılında tekrar zuhur eden ve son günlerde yeniden paylaşılmaya başlanan yanlış iddiayı içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

“Jean-Claude Van Damme Müslüman oldu. İşte o bize İslam’ı anlatıyor. maşallah”

 


jean-claude-van-damme-musluman-oldu-iddiasi

 

“Jean Claude Van Damme Müslüman olduğum için yönetmen bana iş vermedi olsun ben yönetmenimi buldum ALLAH CC”

 

 

 

Ünlü dövüş sanatları uzmanı ve aksiyon filmi yıldızı Jean-Claude Van Damme’ın Müslüman olduğu ve dinini değiştirdikten sonra kendisine hiçbir filmde rol verilmediğini, bu durumdan pişman olmadığını söylediği iddiası doğru değil.

Van Damme Müslüman olmadığını beyan etti ve tüm dinlere eşit olduğunu söyledi.

Van Damme’ın sağlıklı beslenme konusunda Hz. Muhammed’i örnek aldığını belirttiği sözleri yanlış yorumlanmış.

 

Van Damme, Mısır merkezli yayın yapan MBC Masr televizyonuna 2016 yılında verdiği röportajda sağlıklı beslenmeyle ilgili soruya Hz. Muhammed’in vücut için neyin iyi olduğunu bildiğini ve insanların bunu dikkate alması gerektiğini söylemişti.

 

 

Bahsi geçen röportajda Van Damme’ın sağlıklı beslenme konusunda Hz. Muhammed’i örnek aldığını belirttiği sözleri şöyleydi: 

“You eat good, you sleep good. If you eat meat and chicken, maybe once a week… But I’m saying even meat, not too much eating meat. Not good. Once a week maybe maximum. And then vegetables, hummus. All good Arabic food. Middle-East. Like in the old times. Like in the Muslim era. Look at the Muslims. Bread, almond, apple… Go read, you’ll discover the Muslims ate lots of good things. The very smart Prophet Muhammad (pbuh). He knew what’s good for the future and for the body. So look at that. Don’t ask me and, believe me, you have everything there.”

“İyi yersen, iyi uyursun. Et ve tavuk yerseniz belki haftada bir… Ama et bile diyorum, çok fazla et yemeyin. İyi değil. Haftada bir kez belki maksimum. Ve sonra sebzeler, humus. Hepsi iyi Arap yemekleri. Orta Doğu. Eski zamanlarda olduğu gibi. Müslümanlık döneminde olduğu gibi. Müslümanlara bakın. Ekmek, badem, elma… Okuyun, Müslümanların pek çok güzel şey yediğini göreceksiniz. Çok akıllı Peygamberimiz Muhammed (s.a.v.) Gelecek ve beden için neyin iyi olduğunu biliyordu. Şuna bakın. Bana sormayın ve inanın bana, orada her şey var.”

 

 

Van Damme’ın doğru beslenmenin önemine değindiği röportajında Hz. Muhammed’den övgü ile bahsetmesinin ardından Müslüman olduğu sanılmış ve kurgu sözler kendisine atfedilerek paylaşılmış.

 


 

Jean-Claude Van Damme’ın Müslüman olduğuna dair bir beyanı bulunmuyor.

 

Jean-Claude Van Damme, bahsi geçen röportajında sağlıklı beslenme konusunda Hz. Muhammed’i örnek aldığını söylemesi üzerine Müslüman olduğu yönünde çıkan söylentilere açıklık getirip “Benim bütün dinlere karşı saygım var. Müslüman olmadım.” demişti.

 

Van Damme’ın ülkemizi ziyaretinde verdiği bir demeçte Türkiye’den ve İslam dininden övgüyle bahsetmişti:

“Türkiye birçok dinin ve kültürün buluştuğu bir ülkedir. İstanbul ise dinlerin ve kültürlerin buluştuğu en büyük şehirlerden biridir. Dinlerin yaşlarına baktığımızda Müslümanlık dünyanın en eski dinlerinden biridir. Müslümanlığın tarihine baktığımızda muhteşem bir geçmişi var”

 

Van Damme’ın IMDb sayfası incelendiğinde çeşitli filmlerde rol almaya devam ettiği görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...