Jay Jay Okocha’nın Din Değiştirerek Müslüman Olduğu ve Muhammed Yavuz İsmini Aldığı İddiası Doğrulanamıyor

Fenerbahçe’nin unutulmaz futbolcularından “Jay Jay” lakaplı Augustine Azuka Okocha’nın din değiştirerek Müslüman olduğu iddiası doğrulanamamaktadır. Bu iddia yanlış bir yorumun ürünüdür. Okocha 1996 yılında Fenerbahçe’de forma giyerken Muhammed Yavuz ismini alarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmuştu. Ancak din değiştirmemişti. Son dönemde Okocha’nın fesli bir şekilde Türk ve Nijerya bayrakları önünde verdiği fotoğraf karesiyle birlikte bu iddia tekrar gündeme gelse de doğrulanamamaktadır. 

Fenerbahçe formasını giyen unutulmaz futbolculardan “Jay Jay” lakaplı Augustine Azuka Okocha’nın din değiştirerek Müslüman olduğuna yönelik bir iddia sosyal medyada dolaşıma girdi.

“Fenerbahçe’nin efsanelerinden Jay Jay Okocha müslüman olup adını Muhammed Yavuz olarak değiştirdi” notuyla yapılan paylaşımlardan biri şu şekilde:

Jay Jay Okocha'nın Din Değiştirerek Müslüman Olduğu ve Muhammed Yavuz İsmini Aldığını İddia Eden Paylaşım
Jay Jay Okocha’nın Din Değiştirerek Müslüman Olduğu ve Muhammed Yavuz İsmini Aldığını İddia Eden Paylaşım

 

Jay Jay Okocha’nın Türk ve Nijerya bayrakları önünde fes giyili vaziyette verdiği bu fotoğraf karesinin ardından din değiştirerek Müslüman olduğu ve kendisine Muhammed Yavuz ismini seçtiği iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. Okocha, Muhammed Yavuz ismini yeni almadı ve Jay-Jay’in din değiştirdiğine yönelik herhangi bir demece ya da bulguya rastlanılamamaktadır.

Okocha, Fenerbahçe’de 1996-1998 yıllarında forma giydiği dönemde Türk vatandaşlığına geçerek “Muhammed Yavuz” ismini almıştı. “Muhammed Yavuz” ismini alması Okocha’nın İslamiyeti din olarak seçtiği algısı oluştursa da bu algının doğruluk payı bulunmamaktaydı.

 

Jay Jay Okocha'nın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Başvurusuna İlişkin Milliyet Gazetesi Haberi
Jay Jay Okocha’nın Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Başvurusuna İlişkin Milliyet Gazetesi Haberi

 

1997 yılı Ekim ayında Fenerbahçeli diğer futbolcu Uche ile birlikte Türk vatandaşlığına geçen Okocha, Muhammed Yavuz adını almıştır. TFF’deki profil sayfasında uyruğu Türkiye Cumhuriyeti olarak belirtilmektedir.

 

Okocha'nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçip Muhammed ismini aldığına dair Milliyet Gazetesinin haberi
Okocha’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçip Muhammed ismini aldığına dair Milliyet Gazetesinin haberi

 

2017 yılı Ocak ayında yayınlanan Socrates Dergisi’nde yer alan röportajında kendisine yöneltilen “Muhammed Yavuz adıyla aldığınız Türkiye vatandaşlığı hâlâ duruyor mu?” sorusuna Jay-Jay, “Tabii ki duruyor. Ancak size bir sır vereyim, gidip pasaportumu yenilemem lazım…” şeklinde yanıt vermişti.

Ancak Okocha, Muhammed Yavuz ismini alıp Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçerken din değiştirerek Müslüman olmamıştı.

İslam Çupi, Milliyet Gazetesinde 4 Ağustos 1998 tarihinde yayınlanan “Böyle Cüzdan Verilmez” başlıklı yazısında Okocha’nın kelime-i şehadet getirip sünnet olup Müslüman olmadığını aktarmıştı.

 

İslam Çupi'nin Milliyet Gazetesinde 4 Ağustos 1998 tarihinde yayınlanan "Böyle Cüzdan Verilmez" başlıklı yazısı
İslam Çupi’nin Milliyet Gazetesinde 4 Ağustos 1998 tarihinde yayınlanan “Böyle Cüzdan Verilmez” başlıklı yazısı

 

İlaveten Okocha, Fenerbahçe’den sonra transfer olduğu Paris Saint Germain ve Bolton adlı futbol takımında oynarken Hristiyan olduğu bilinmekteydi (PSG’de sahaya çıkarken haç çıkardığı anları izlediğimizi hatırlasak da, video kaydını bir türlü bulamadık). Katolik bir Hristiyan olan Okocha, 1998 yılında Kilise’de evlenmişti.

Okocha’nın Anadolu Ajansı’na verdiği bir röportajda Muhammed Yavuz ismini seçmesinde İslâm dininin etkisinden bahsetmediği görülüyor:

“Nijerya ve Türkiye, futbol sevgisi konusunda hemen hemen aynı. Bunun için Türk vatandaşlığı almaya karar verdim ama kimlik almaya gittiğimde bana Türk ismi seçmemi istediler. Uzun bir düşünceden sonra Muhammet Yavuz ismini aldım.”

Okocha’nın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almak için seçtiği Muhammed Yavuz ismine ilişkin Türk kimliğini ön plana çıkardığı, İslâm dininin peygamberi Hz. Muhammed’e hiç atıf yapmadığı verdiği bir diğer röportajda da görülmektedir:

“Ben aynı zamanda Türk pasaportu taşıyorum. Türk nüfus kağıdım hâlâ duruyor. İsmim Muhammed Yavuz. Bunları ömür boyu saklayacağım. – Türk kimliğimi ve Muhammed Yavuz isimini ömür boyunca saklayacağım.”

Jay Jay Okocha Muhammed Yavuz
Jay Jay Okocha (İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç (Socrates Dergi))

 

Yaptığımız internet taramasında, Okocha’nın din değiştirdiğine yönelik verdiği bir demece yahut güvenilir bir haber kaynağında teyit edici bir bilgi bulamadık. Jay Jay Okocha’ya sosyal medya profilleri üzerinden ulaşarak son dönemde dolaşıma giren din değiştirdiğine dair iddialarının doğruluk payının bulunup bulunmadığını sorduk; ancak, henüz bir yanıt alamadık. Okocha’nın Müslüman olduğu ve Muhammed Yavuz ismini aldığına dair iddiaların, Türk ve Nijerya bayrakları önünde verdiği fesli pozun ardından dile getirilmeye başlandığını görüyoruz. Ancak, bu iddia doğrulanamamaktadır.

Yorumunuzu yazınız...