Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la Birlikte Yunan Halk Kahramanı Turkofagos (Türk Yiyen) Lakaplı Nikitaras’ın Tablosunun Önünde Poz Verdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın lakabı Turkofagos (Türkleri Yiyen) olan Yunan halk kahramanı Nikitaras’ın tablosunun önünde fotoğraf çekindiği iddiasıyla servis edilen montaj görsele değineceğiz.

 

turkofagos nikitaras montaj foto

 

Bahse konu görselin orijinalinde Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan mevkidaşı Nikos Dendias arasında Türk ve Yunan bayrakları yer almaktaydı.

 

çavuşoğlu dendias

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Batı Trakya Türkleri ile buluşmak ve ikili ilişkileri ele almak üzere 30-31 Mayıs 2021 tarihlerinde Yunanistan’a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

 

 

Bakan Çavuşoğlu’nun Yunanistan ziyareti programının kamuoyu ile paylaşılması öncesinde 27 Mayıs 2021 tarihinde sosyal medyada bahse konu montaj görsel dolaşıma girmişti.

Ancak, Bakan Çavuşoğlu’nun Yunanistan ziyaretinin ilk gününden itibaren söz konusu montaj görselin sosyal medyada daha görünür hâle geldiği anlaşılıyor.

Yanlış aktarım içerdiği anlaşıldıktan sonra silinen örnek bir paylaşım şu şekilde sunulabilir:

“Yunan bakan Dendias, ortadaki resim Turkofagos (Türkyiyen) lakaplı Yunan ‘bağımsızlık kahramanı’ Nikitaris ve Çavuşoğlu mutlu bir fotoğraf çektirmişler”

 

ümit özdağ turkofagos nikitaras

 

Gerçek sanılarak paylaşılan görsel üzerinde “Greeksburg” notunun yer aldığı görülüyor.

Bu notu taradığımızda ise görselin kaynağının @Greeksburg uzantılı Twitter kullanıcısının (Yunan Bakana ziyaretçisini karşılaması için doğru dekorasyonunu yapmasına izin verilmesi çağrısını yaptığı) paylaşımı olduğu anlaşılıyor.

 

turkofagos nikitaras

 

Yunan sosyal medya kullanıcısının bu paylaşımının çarpıtılarak mezkur iddiayla söz konusu görselin sosyal medyada dolaşıma girdiği görülüyor.

İddianın sosyal medyada ilk izini barındıran “Şanssızlık Abidesi” ‏ adlı “@birmahzuruyok” uzantılı Twitter profilinin bahse konu yönde yanlış aktarım içeren paylaşımı şöyleydi:

“Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias Çavuşoğlu’nu Yunan İsyanı’nda büyük rol oynayan ve lakabı Turkofagos yani ‘Türkleri Yiyen’ olan Yunan halk kahramanı Nikitaras’ın tablosunun önünde kadraja sokmuş.. Dendias’ın suratındaki muzip ifade net bir biçimde görülebiliyor..”

 

turkofagos türk yiyen nikitaras

 

Sosyal medyada benzer görselleri paylaşmadan önce tersine görsel arama yoluyla iddia edildiği gibi gerçek olup olmadığını araştırabilirsiniz.

 

Tersine Görsel Arama Nasıl Yapılır?

 

Yorumunuzu yazınız...