Japonya’da Sigara İçmeyen Çalışanların Yıllık İzinlerine Ekstradan 6 Gün Eklendiği İddiası Doğru Değil, Japonya Genelinde Bu Yönde Bir Uygulama Yok, Bahse Konu 6 Günlük Yıllık İzin İlavesi Sadece 1 Şirketin Gerçekleştirdiği Uygulama

Yanlış İddia

 

Sigara içmeyen çalışanların içenlere nazaran daha fazla çalıştığı ve daha fazla izin hakkının olması gerektiğine yönelik düşünceden hareketle ve basının yanlış yönlendirmesiyle olsa gerek, Japonya’da sigara içmeyenlere ilave yıllık izin verildiğine dair yanlış algı bir hayli yaygın.

Bu yanlış iddiayı içeren bazı sosyal medya paylaşımları şu şekilde:

 

“Japonya’da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan ‘6 gün’ ekleniyor. Türkiye’de ise sigara zamlarını unutturmak için diyanet “sigara haramdır” fetvasını veriyor. İki zihniyet arasında uçurumlar var…”

 

Japonya'da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün eklendiği
Japonya’da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün eklendiği iddiasını içeren paylaşım

 

“Japonya’da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine 6 gün ekleniyor. Bunu sigara içenlerin verdiği “sigara molalarından” dolayı yapıyorlar. Adalet budur.”

 

Japonya'da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün ekleniyor
Japonya’da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün eklendiği iddiasını içeren görsel

 

Japonya’da sigara tüketiminin yaygın olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2017 yılında yürütülen 15 yaşından büyüklerle yapılan anket çalışması sonuçlarına göre Japonta’da erkeklerin % 28,5’i, kadınların % 8,9’u, genel nüfusun ise % 18,7’si günlük tütün tüketmektedir. Sigara tüketiminde ise bu veriler erkekler için % 27,4, kadınlar için % 8,4, genelde ise % 17,9’dur.

Bilhassa Japon erkeklerinin yüksek sigara tüketimine karşı çeşitli önlemlerin alındığı, sigara içiminin azaltılmasına yönelik teşvik edici ve caydırıcı politikaların uygulandığı biliniyor. Örneğin 2020 yılı Nisan ayında kapalı alanlarda sigara içilmesini yasaklayan yasal düzenleme yürürlüğe konuldu. Ancak, sanılanın aksine Japonya’da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün eklendiği iddiası doğru değil. Japonya genelinde bir yasal düzenleme çerçevesinde sigara içmeyenlere ilave yıllık izin tahsisi şeklinde bir teşvik edici uygulama bulunmuyor.

 

japonya sigara

 

Japonya’daki sigara karşıtı politika metinleri, yasal mevzuat ya da sigara tüketimine yönelik raporları incelediğimizde bu yönde bir atfa rastlayamıyoruz.

Japonya’da sigara içmeyenlere ilave yıllık izin verildiği algısının kaynağı ise Japonya’da bulunan 1 (yazı ile bir) şirket tarafından uygulama.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da faaliyet gösteren Piala Inc. adlı firma, sigara tüketimi nedeniyle alınan molalardan sigara tüketmeyen kişilerin istifade edememesinden hareketle ve sigarayı bırakmak için ilave teşvik sunacağı düşüncesiyle sigara içmeyenlere fazladan 6 gün ücretli izin verme kararı aldığı 2017 yılında basına yansımıştı.

 

japonyada Sigara içmeyenlere ek izin

 

Sadece 1 Japon firma tarafından uygulamaya konulan bu yaklaşımın Japonya genelinde uygulandığı sanılarak paylaşımlarda bulunulduğuna şahit oluyoruz.

Bu yanlış algının yayınlık kazanması aslında bazı basın kuruluşlarının bu haberi “Japonya’da sigara içmeyen çalışan 6 gün fazla izin yapacak!” ya da “Japonya’da sigara içmeyen çalışanlara fazladan izin” gibi başlıklarla tık tuzağına büründürerek sunmasına dayanıyor. Sadece bir şirketin gerçekleştirdiği sigara içmeyenlere ilave yıllık izin uygulamasına dair habere attıkları başlıkla Japonya genelinde bu yönde bir uygulama olduğu algısı oluşmuş.

 

Japonya'da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün ekleniyor

 

Japonya'da sigara içmeyen çalışanların yıllık izinlerine ekstradan 6 gün ekleniyor

 

* Kapak fotoğrafı: Freepik

 

Yorumunuzu yazınız...