Atatürk’ün Sigara İçtiği Resim Sanılarak Paylaşılan Fotoğraf Aslında Koray Edin’e Aittir

Atatürk'ün Sigara İçtiği Resim Sanılarak Paylaşılan Fotoğraf Aslında Koray Edin'e Aittir

Fotoğrafın Atatürk’ü Sigara İçerken Gösterdiği İddiası Yanlış

Sosyal medyada özellikle 2013 yılından bu yana paylaşılan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün sigara içerken çekildiği iddia edilen “karizma budur”, “Atatürk’ün inanılmaz karizmatik fotoğrafı” ve “Atatürk sigara içerken” vurgularıyla paylaşılan fotoğraf, Atatürk’e değil Koray Edin adlı bir vatandaşa aittir.

Yanlış İddia

Sosyal medyada sıklıkla “karizma budur” vurgusuyla paylaşılan, Atatürk’ü sigara içerken gösterdiği öne sürülen görüntü şu şekildedir:

Pascal Nouma’nın “Karizma Budur, İnanılmaz” Metniyle Paylaştığı Atatürk’e Ait Sanılan Fotoğrafı İçeren Tweet

Atatürk Sanılarak Paylaşılan Resim Aslında Koray Edin’e Aittir

Beşiktaşlı eski futbolcu Pascal Nouma başta olmak üzere kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılan, Sözcü Gazetesi Facebook sayfasında profil fotoğrafı yapılan bu fotoğraf Koray Edin’in 24 Ağustos 2003 tarihinde eşiyle nikâh töreninden sonra İstiklâl Caddesi’nde yürürken çekilen fotoğrafından kesilmiş. Koray Edin, bir 10 Kasım günü Instagram’da “Atam İzindeyim” notuyla bu resmi paylaşmasının akabinde ağzında sigara ile bu fotoğrafı filtrelenerek Atatürk’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılmaya başlanmış.

Atatürk’e Ait Olduğu Sanılan Fotoğrafın Orijinali

Koray Edin’in aktardığına göre eşi bu fotoğrafı içeren bir sosyal medya paylaşımının altına “bu Atatürk değil, benim kocam” yazmasına rağmen kimseyi inandıramamış. Yine Edin’in aktarımına göre çalıştığı şirketten bir yönetici arkadaşının fotoğrafın Atatürk’e değil Koray Edin’e ait olduğu yönünde yorumuna “Siz Atatürk’ü bile kabul edemiyorsunuz, bizden iyi mi tanıyacaksınız?” şeklinde tepki mesajları atılmış.

Atatürk Sanılarak Paylaşılan Resim Aslında Koray Edin’e Aittir

Atatürk’e ait olduğu zannedilen resim hâlâ Koray Edin’in sosyal medya hesabının profil fotoğrafıdır.

malumatfurus hakkında 1162 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz