Modern Olimpiyatlarda Meşalenin İlk Olarak 1936 Berlin Olimpiyatlarında Taşındığı, Olimpiyat Meşalesi Taşınması Fikrinin Hitler’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değildir

Olimpiyat meşalesi ilk defa 1936 Berlin Olimpiyatları’nda taşınmamıştır. Olimpiyat ateşi fikrinin Adolf Hitler’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değildir. İlk kez 1896 yılında başlayan Olimpiyat Oyunlarında, olimpiyatların sembolü olan meşalenin taşınması eylemi ilk defa 1928 Yaz Olimpiyat Oyunlarında gerçekleştirilmiştir.

Yanlış İddia

Modern olimpiyatlarda meşalenin ilk defa 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında taşındığı ve meşalenin olimpiyat oyunlarında taşınmasının fikir babasının Adolf Hitler olduğu iddiası “tuhaf” ama “gerçek” sanılsa da,doğruluk payı bulunmamaktadır.

Olimpiyatlarda Meşalenin İlk Olarak 1936 Berlin Olimpiyatlarında Taşındığı İddiasını İçeren Sosyal Medya Paylaşımı

Modern Olimpiyat Oyunları ilk defa 1896 yılında Fransız pedagog, tarihçi ve sporcu Baron Pierre de Coubertin’in kurucu liderliğinde Atina’da oynanmaya başlanmıştır. Modern Olimpiyat Oyunları’nın başladığı 1896 yılında ev sahibi Atina’da bu meşale yakılmamıştı. 4 yılda bir (“yaz” ve “kış” olarak 2 farklı bölümde ve tarihte) düzenlenen Modern Olimpiyat Oyunlarının ünlü olimpiyat meşalesi ilk defa 1928 yılında Amsterdam’da düzenlenen Yaz Olimpiyatlarında “uçan Fin” lâkaplı Fin atlet Paavo Johannes Nurmi tarafından yakılmıştır. Yani, olimpiyat ateşi, oyunların sembolü haline 1928 yılından sonra gelmiştir.

Olimpiyat ateşine ilişkin günümüze değin birçok iddia ve şehir efsanesi öne sürülmüş durumda. Bir iddiaya göre olimpiyat ateşi ve meşale Antik Yunan kültüründe önemli bir yer tutan Prometheus’un Zeus’tan çalarak insanlığa armağan olarak sunduğu ateşi simgelemektedir. Olimpiyat Oyunları’nın meşalesinin insanoğlunun ateşe atfettiği olumlu değerleri temsil ettiği belirtilmektedir. Olimpiyat meşalesinin Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesi olduğu da iddia edilmektedir.

Olimpiyat meşalesinin ülke ülke dolaştırılarak olimpiyat ateşinin tutuşturulması ise ilk defa 1936 Berlin Olimpiyatlarında gerçekleştirilmiştir. Bu fikrin sahipliği ise 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları’nın organizatörü Alman spor yöneticisi Carl Diem’e ve Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’e mâl edilmektedir.

Olimpiyat Oyunlarının Sembolü Olan ve 5 Kıtayı Simgeleyen Halkalar

Günümüzdeki uygulamada olimpiyat meşalesi Yunanistan’ın Olimpos dağında mercek yardımıyla Güneş ışığı kullanılarak tutuşturulur. Olimpia arkeolojik bölgesindeki Hera sunağında yakılan meşale olimpiyatların düzenleneceği yere kadar ülke ülke söndürülmeden sporcular ve görevliler tarafından dolaştırılır. Olimpiyatların oynanacağı yerdeki olimpiyat ateşi de bu meşale ile yakılır. Her olimpiyat öncesinde törenle yakılan olimpiyat ateşi oyunların kapanışına kadar yanar.

Meşale ateşinin söndüğü örnekler geçmişte görülmüştür. Bu gibi durumların önlenmesi için rezervde başka bir meşale saklanmaktadır. Bu durumun bir örneği 1976 Montreal Olimpiyat Oyunlarında yaşanmıştır. Yaşanan fırtınadan dolayı sönen ateşi bir yetkili çakmağıyla yakmaya çalışmıştır. Bunda başarılı olamayınca da rezervde saklanan meşale getirilmiş ve ateş yeniden canlanmıştır.

Olimpiyat Logosu
Olimpiyat Sembolü ve Simgelediği Kitalar

* Hata tespiti için Twitter’dan Murad Çobanoğlu‘na teşekkürlerimizi sunarız.

Yorumunuzu yazınız...