Neil Armstrong’un Ay’da “İyi Şanslar Bay Gorsky” Dediği İddiası Doğru Değil

Neil Armstrong’un Ay’da “İyi şanslar Bay Gorsky” dediği iddiası gerçeklik payı olmayan ve insanı gülümseten esprili bir hikâye olsa da bazılarınca gerçek olarak addedilmektedir.

Yanlış İddia

 

16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 uzay aracıyla çıktığı yolculuğun sonunda 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ilk ayak basan insan olarak tüm dünya çapında üne sahip olan Neil Alden Armstrong’un hakkında uydurulan tek şehir efsanesi Ay’da ezan sesini duyduğu ve Müslüman olduğu değil.

İddiaya göre Neil Armstrong, küçük bir çocukken, bahçelerine kaçan topunu almak için girdiği bahçede komşu evde oturan Bay ve Bayan Gorsky’lerin konuşmasına istemeden kulak misafiri olur. Bay Gorsky, eşinden oral seks yapmasını istemiş, bu tür ilişkiden hoşlanmayan Bayan Gorsky de şu yanıtı vermiştir: “Küçük Armstrong Ay’da yürüdüğü zaman, dediğini yaparım!” yıllar geçmiş küçük Neil büyümüş ve astronot olmuş. Bilindiği üzere Ay’da yürümüş ve mekiğe girerken bu efsane sözü söylemiştir.

Neil Armstrong’un Ay’da “Good luck Mr. Gorsky”, yani “İyi Şanslar Bay Gorsky” dediğine dair şehir efsanesi şu şekilde anlatılmaktadır:

“Apollo” astronotlarından “Neil Armstrong” ayda ilk adımları atarken “Bir insan için küçük ama, insanlık için büyük bir adım” demişti ve bu sözler tarihe geçmişti..

“Armstrong”un birkaç adım sonra fısıldadığı “İyi eğlenceler Bay Gorsky” deyişinin üzerinde ise kimse durmadı!..

Herkes   Armstrong’un ay yolunda Amerikalılarla yarış halinde olan Rus astronotlarından biriyle dalga geçtiğini düşünmüştü…

Ama meraklı bir gazetecinin araştırmaları, hiçbir ülkenin uzay programında “Gorsky” adında bir kozmonot, ya da astronot bulunmadığını ortaya koydu…

Gazeteciler yıllar yılı “Neil”e, “Bu Gorsky kim, bu sözler ne demek?” diye sordular, yanıt alamadılar…

Sonunda bir gün Neil gazetecileri toplayıp “Baylar” dedi :

“Bay Gorsky   öldü. Şimdi artık konuşabilirim…”

– Çocukken abisi ile bahçede beyzbol oynarken, top komşuları “Gorsky”lerin bahçesine kaçmış…

Neil, tam komşularının yatak odasının penceresinin dibine düşen topu alırken, aralık duran pencereden, “Bayan Gorsky”nin sesini duymuş:

“Değişiklik… Değişiklik istiyorsun öyle mi? Ne zaman komşunun oğlu ayda yürür, o zaman görürsün değişik sevişmeyi!..”

 

Aya İlk Ayak Basan Astronot Olan Neil Armstrong
Neil Armstrong

 

Sunay Akın’ın “Ay Hırsızı” adlı kitabında da aktarıldığı üzere bu şehir efsanesinin kaynağı NBC kanalında 1990’lı yıllarda “The Tonight Show” adlı programı sunan Buddy Hackett’tir. Hackett’ın programına renk katmak amacıyla uydurduğu bu hikâyeyi anlatması ile birlikte yaygın hâle gelmiş.

Neil Armstrong 28 Kasım 1995 tarihinde bu iddianın doğru olmadığına yönelik yaptığı açıklamada “İyi Şanslar Mr. Gorsky” sözünün yer aldığı hikâyenin Buddy Hackett tarafından komik şaka babında bir anekdot olarak anlatıldığını duyduğunu belirtmişti.

NASA’nın Apollo 11 görevi kapsamında Neil Armstrong’un Ay’da geçirdiği 2 saat 37 dakikalık zaman dilimini içeren ses kayıtlarında bahse konu yönde bir söz yer almamaktadır (Ses kaydının dökümü bu bağlantıdan incelenebilir).

 

Ayın Dünyadan Görünen ve Görünmeyen Tarafı
Ayın Dünyadan Görünen ve Görünmeyen Yüzü

 

Neil Armstrong’un Ay’a İndiğinde “İyi Şanslar Bay Gorsky” Dediğini İddia Eden Yazarlar

Anadolu Gazetesi‘ndeki “Bay Gorsky’nin sırrı!” başlıklı 10 Aralık 2013 tarihli yazısında Önder Baloğlu bu şehir efsanesini herhangi bir gerçeklik uyarısında bulunmadan aktarmış:

""Armstrong"un birkaç adım sonra fısıldadığı "İyi eğlenceler Bay Gorsky" deyişinin üzerinde ise kimse durmadı!.."

Sabah Gazetesi’ndeki “Pazar Neşesi” başlıklı 28 Ekim 2018 tarihli yazısında Hıncal Uluç, “klasikleşmiş Neil Şakası” olduğunu vurgulayarak bu şehir efsanesini aktarmış:

"Dünyaya dönmek için yeniden aracına binerken de "İyi Şanslar Bay Gorsky" dediği kayıtlara geçti."

Sunay Akın’ın “Ay Hırsızı” adlı kitabında aktarıldığına göre Mine Kırıkkanat ve Hulki Aktunç Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde bu şehir efsanesini aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...