Apollo 11 misyonu 16 Temmuz 1969 tarihinde uzay aracıyla çıktığı yolculuğun sonunda 20 Temmuz 1969 tarihinde Ay’a ayak basarak tarihe geçmişti.

Bu başarıya rağmen, insanoğlunun Ay’a inişi, hakkında en fazla asılsız iddia üretilen konulardan biri hâlini aldı.

Daha önce, Buzz Aldrin’in Ay’a aslında hiç gidilmediğini itiraf ettiği, Neil Armstrong’un Ay’a aslında hiç gitmediklerini belirttiği, Stanley Kubrick’in Ay’a iniş görüntülerinin kendi kurgusu olduğunu söylediği, Neil Armstrong’un Ay’da gezinirken ezan sesi duyup Müslüman olduğu, Kuran’da insanoğlunun Ay’a çıkış tarihinin şifrelendiği, Neil Armstrong’un Ay’da “Good luck Mr. Gorsky”, yani “İyi Şanslar Bay Gorsky” dediği, Ay’a ilk kez ayak basan Apollo 11 astronotları Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins’in 20 Ekim 1969 tarihinde Anıtkabir’i ziyaret etme sebeplerinin Apollo 11 projesi kapsamında bilgisayar yazılımı üreten Prof. Dr. Arsev Eraslan’ın babası Necdet Eraslan’ı Atatürk’ün yurt dışına eğitim için göndermesine dayandığı gibi iddiaların yanlışlığına değinmiştik.

Bugün, 1965 yılında verdiği demeçte Ay’ın kaya yerine plazma şeklinde yapıya sahip olduğunu, bu nedenle Ay’a iniş yapılamayacağını ileri süren bir profesöre değineceğiz…

 

“Gerçek bir bilim insanı, bir NBC muhabirine aya inmenin neden imkansız olduğunu açıklıyor. Bu röportaj artık internet sitelerinde yok.”

 

 

Bahsi geçen demeç, Dünyatarihi.net ve Habervakti.com gibi internet sitelerinin “Aya hiç gidilmedi mi? Aya gitmek hiç mümkün olmadı mı yoksa ‘bilimsel gerçekler’ mi değişti?” başlığıyla şüpheci bir tavırla aktarılmıştı…

 

aya-hic-gidilmedi-mi

 

Sosyal medyada paylaşılan, Ay’ın plazmadan oluştuğunu ve bu nedenle Ay’a iniş girişimlerinin başarısız olacağını iddia eden bir kişiyle yapılan röportajdan alıntı olan arşiv görüntüsü gerçek.

1965 yılında R. Foster adlı bilim insanının ‘Ay’ın bir plazma olduğunu ve Ay’ın üzerine iniş yapılamayacağını’ ileri sürdüğü video şu şekilde:

 

 

İlk insanlı Ay’a inişten dört yıl öncesine dayanan röportajda görülen kişinin kimliği netleştirilebilmiş değil (Her ne kadar söz konusu kişinin bir bilim insanı olup olmadığı netleştirilemese de, tek bir bilim insanının ya da akademik titr sahibi olmayan yorumcunun görüşüne iman edilmemesi gerekliliğine dair yerinde bir örnek teşkil ediyor).

Avustralya’dan ABC News, arşiv kaydı için “Prof. R. Foster.” notunu düşmüş.

Avustralyalı haber kanalı, bahsi geçen şahsın “kimliğini doğrulayamadığını” veya “çalışmasına dair herhangi bir belge bulamadığını” aktarmış.

ABC News, söz konusu arşiv görüntüsü hakkında şu açıklamayı sunmuş:

“1965’te bu bilim adamı, geleneksel bilimi tersine çevirmeye çalıştı. R Foster’ın teorileri arasında, ayın aslında kayadan değil plazmadan yapıldığı ve üzerine inişin mümkün olmayacağı vardı. Bay Foster, “derin ve kararlı” soruşturmaları kanıtlandıktan sonra, doğa yasalarının tamamen yeniden araştırılmasının gerekli olacağını iddia etti. Bu, 28 Mart 2019’da yayınlanan röportajın kesilmemiş versiyonudur. ABC, Bay Foster’ın kimliğini 1965’ten kalma üretim defterindeki girişin ötesinde doğrulayamadı: “İnsanlar – Uluslararası Tazmanya Profesörü (FOSTER)”. Ayrıca çalışmalarına dair herhangi bir belge bulamadık.”

 

Bay Foster’ın “Ay bir kaya parçası değil, plazmadır, bir plazma fenomeni, kozmik bir plazmadır” ifadeleriyle açıkladığı teorisini destekleyecek bir kanıt sunmadığı görülüyor.

Aradan geçen zamanla birlikte Ay’ın yapısı hakkındaki bu absürt iddianın gerçek dışı olduğu daha da net şekilde anlaşılabiliyor (Bu ve Ay’a iniş yapılmadığına yönelik diğer iddialara yanıt sunan kapsamlı bir (İngilizce) kaynak olan http://clavius.org‘a göz atılabilir).

 

Yorumunuzu yazınız...