Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) doğal üremeyi yasakladığı, bebeklerin 2030 yılından itibaren laboratuvar ortamında üretilmesi gerekeceği iddiası gerçek dışı

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında son dönemde dolaşıma sokulan absürt iddialardan biri Küresel Ekonomik Forum’un (World Economic Forum – WEF) doğal gebeliği yasaklama kararı aldığı ve 2030 yılından itibaren bebeklerin laboratuvar ortamında dünyaya gelmesinin sağlanacağı yönünde.

 

Nesrin Durgut: “WEF Dünya Ekonomik Forumu doğal üremeyi yasaklıyor. Bebekler 2030’dan itibaren laboratuvar ortamında yaratılmalıymış.”

 

Serdar (@serdaremsc): “WEF Doğal Gebeliği Yasakladı:Tüm Bebekler 2030’a Kadar Laboratuvarda Yetiştirilmelidir Zulüm yayılıyor. Dünya Ekonomik Forumu’ndaki küresel it’ler şimdi, gelecek nesillerde dünyaya gelecek her çocuğun genetik materyalini kontrol etmek için hamleler yapıyor.”

 

wef-dogal-gebeligi-yasakladi-iddiasi

 

Doğal gebeliğin yasaklanarak laboratuvarda bebek yetiştirilmesi mümkün değil.

WEF, 2030 yılına kadar “doğal gebeliği” yasaklamadı veya “laboratuvarda yetiştirilen bebekleri” zorunlu kılmadı.

Kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan WEF’in doğal gebeliği yasaklama gibi bir yetkisi bulunmuyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun sözcüsü Reuters‘a e-posta yoluyla verdiği demeçte bu iddianın WEF’in çalışmalarını itibarsızlaştırmaya çalışan bir girişim olduğunu şu sözlerle aktarmış:

“Dünya Ekonomik Forumu hiçbir zaman doğal gebe kalmanın ve laboratuvarda yetiştirilen bebeklerin yasaklanması çağrısında bulunmadı. Forum ayrıca bu tür araştırmaları asla finanse etmedi.”

 

Küresel Ekonomik Forum (World Economic Forum – WEF) Nedir?

Küresel çapta etkili bir organizasyon olan WEF, 1971 yılında Profesör Klaus Schwab tarafından kurulmuştur. Merkezi Cenevre, İsviçre’de bulunmaktadır. WEF, İsviçre’nin doğusundaki Davos kasabasında her yıl Ocak ayında düzenlenen Davos Zirvesi ile en çok tanınmaktadır.

Bağımsız, kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan Küresel Ekonomik Forum’un temel amacı, dünya çapındaki liderler, iş insanları, akademisyenler ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getirerek, küresel sorunların çözümü ve ekonomik kalkınma konularında işbirliğini teşvik etmektir.

Bu önemli etkinlik, politik, ekonomik ve sosyal alanlarda gelişmeleri tartışmak, küresel zorlukları analiz etmek ve sürdürülebilir çözümler aramak için dünya liderlerine bir platform sağlar.

WEF’in faaliyetleri şu alanlarda odaklanmaktadır:

  1. Davos Zirvesi: Her yıl Ocak ayında, dünya liderleri, iş dünyası temsilcileri ve diğer ilgili paydaşlar Davos’ta bir araya gelir. Bu etkinlikte küresel ekonomik ve sosyal konular, teknoloji, çevre, eğitim, sağlık ve diğer önemli konular tartışılır.
  2. İş Çevreleri ve İttifaklar: WEF, iş dünyası liderlerinin çevresel ve toplumsal sorunlarla ilgili girişimlerini destekler ve işbirliği sağlar.
  3. Raporlar ve Araştırmalar: WEF, dünya ekonomisini ve sosyal gelişmeleri etkileyen çeşitli konularda kapsamlı raporlar ve araştırmalar yayımlar.
  4. Toplumsal Bağışıklık Platformu: Özellikle COVID-19 pandemisiyle mücadele sürecinde oluşturulan bir platformdur. Pandemik salgınlarla başa çıkmak için küresel işbirliğini güçlendirmeyi amaçlar.
  5. Teknoloji ve Dijital Dönüşüm: WEF, teknolojik yenilikleri ve dijital dönüşümü teşvik eder ve bunların toplum ve ekonomi üzerindeki etkisini analiz eder.
  6. Gençlik ve Eğitim: WEF, gençlerin ve öğrencilerin liderlik becerilerini geliştirmeye yönelik programlar ve inisiyatifler yürütür.

 

Asparagasın kökeni 8 Haziran 2023 tarihinde “The People’s Voice” (“Halkın Sesi”) adlı internet sitesinde yayımlanan “WEF Doğal Gebeliği Yasakladı: Tüm Bebekler 2030’a Kadar Laboratuvarda Yetiştirilmek Zorunda” (“WEF Bans Natural Conception: All Babies Must Be Lab-Grown by 2030“) başlıklı metin.

The People’s Voice (namı diğer Newspunch) kasıtlı olarak sahte haberler ve aşırı sağcı komplo teorileri yayımlayan bir internet sitesidir.

Bahsi geçen internet sitesinde yayımlanan ve 2 biyolojik babalı fareler yaratan Japon bilim insanlarının araştırmasına değinen yazıda iddiayı destekleyen herhangi bir kanıt sunulmamış.

 

Söz konusu iddiayı aktaran içeriklerde daha önce arka planına değindiğimiz sunî bebek üretim tesisine ait sanılan görüntünün kullanıldığı görülüyor.

 

 

 

Ⓜ️ ®️ (@mehmetxtrk): “WEF Doğal Gebeliği Yasakladı – Tüm Bebekler 2030’a Kadar Laboratuvarda Yetiştirilmelidir”

 


Bahsi geçen görüntüden kesitler:

yapay-rahim-ectolifeyapay rahim bebek yapay rahim tesisi

 

ABD’li EctoLife adlı şirket tarafından açılan / açılması planlanan 30.000 bebeğin kuluçkaya yatabileceği yapay rahim tesisine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya değindiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...