Bir Erkeğin Bir Kadına Karbon Emisyonlarının Gezegen Üzerindeki Etkisini Azaltmak İçin Çocuğunu Öldürmesi Gerektiğini Söylediği Videonun Dünya Ekonomik Forumu’nun Hazırlattığı Reklâm Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bir erkeğin karbon emisyonlarının gezegeni olumsuz etkilemesini önlemek için bir kadının çocuğunu öldürmeyi önerdiğinin görüldüğü video, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) tarafından hazırlatılan bir reklâm olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı.

 

“Bu video o kadar rahatsız edici ve GEREKSİZ ki, DÜNYA EKONOMİ FORUMU tarafından yapılmış gerçek bir reklam olduğuna inanamayacaksınız.”

 

wef reklam

 

Videoda alıntılanan diyalog, Dünya Ekonomik Forumu için hazırlanan reklâmdan değil, Ütopia (Utopia) isimli diziden…

 

utopia dizisi 2 sezon 6 bolum

 

2013–2014 yıllarında Channel 4 adlı kanalda yayınlanan, “bilim kurgu sosuna batırılmış bir komplo/gerilim hikayesi” olarak nitelenen bu distopik dizinin 2. sezonunun final (6.) bölümünün açılışında bu sahne yer almıştı.

 

 

 

 

“Ütopya Deneyleri” (“The Utopia Experiments”) adlı çizgi romanın okuru olan bir grup insanın internet ortamında tanışması ve ardından bu çizgi roman yüzünden başlarından geçen tuhaf ve gizemli macerayı konu edinen dizideki ilgili bölümde çocuklu kadın ve erkek arasında geçen diyalog şu şekildeydi:

 

– Çok yaşa.

 

– Affedersiniz. Grip oldu da. Etrafta yayılmış. Hadi bakalım, işte böyle. Birazcık kestir. Bu kadarcık, tamam mı?

 

– Güzel bir yere mi gidiyorsunuz?

 

– Birazcık uzaklaşacağım.- Kimsenin beni bulamayacağı bir yere.

 

– Tanrım, kulağa harika geliyor.- Biz de tatile gidiyoruz, Güney Fransa’ya.

 

– Harika.

 

– Otobüsle gitmek için uzun yol.

 

– Biliyorum. Sadece, bilirsiniz işte… Çevre.

 

– Evet, hepimiz bunu düşünmeliyiz.

 

– Kulağa bir mankafa gibi gelmek istemem ama… Hepimizin bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Öyle işte.

 

– Tabii, haklısınız. Hepimizin var. O zaman neden ona sahip oldunuz?

 

– Pardon?

 

– Hiçbir şey karbonu birinci sırada, insanoğlu gibi kullanmaz. Yine de bir tane yarattınız. Niye? Bunu niye yaptınız? Yaşamı boyunca 515 ton karbon üretecek. 40 kamyon eder. Ona sahip olmak neredeyse Paris’e 6500 uçuşa eş değer bir şey. Yılda 90 kere uçabilirsiniz, gidiş ve dönüş. Neredeyse hayatınızın her haftasında. Yine de onun doğumunun gezegene verdiği etkinin aynısı olmaz.

 

– Evet, ama sanmıyorum ki…

 

– Böcek ilaçları, deterjanlar… Yüksek miktarda plastikler, onu sıcak tutmak için… Kullanılan nükleer yakıtlar. Onun doğumu bencilce bir davranıştı. Acımasızcaydı. Diğerlerinin acı çekmesine neden oldunuz. Aslında ne olduğunu önemsiyor olsanız… Onun boğazını şuracıkta kesersiniz.

 

– Pardon?

 

– Sizin için ben de yapabilirim. Bıçağımı çıkarırım, boynunda… Bir yarık açarım, sonra da uzaklaşırım.

 

– Benim otobüsüm orada.

 

– Siz de insanlığın geleceğini için kendi kısmınızdan fazlasını yapmış olursunuz. Hemen şimdi yapabilirim. Bak bana, konuşmaya dalmışım. Sanırım ayrılmak üzereler. Umarım gribi atlatır. Belki de atlatmamalı.

 

 

Hülasa, bir erkeğin bir anneye, karbon emisyonlarının gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için çocuğunu öldürmesi gerektiğini söylediği video Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırlattığı reklâm değil, Ütopya adlı dizinin final bölümünün açılış sahnesi.

 

Videonun gerçek arka planına Misbar da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...