Fotoğraftaki Nazi Üniformalı Kişinin Dünya Ekonomik Forumu’nun Kurucusu Klaus Schwab’ın Babası Eugen Schwab Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Dünya Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum – WEF) kurucusu Klaus Schwab‘ın babası Eugen Schwab’ın Nazi üniforması içerisindeki fotoğrafı olduğu iddiasıyla bir Nazi generaline ait fotoğrafın paylaşıldığı görülüyor.

Bu yönde hatalı aktarım içeren örnek paylaşım şöyle sunulabilir:

 

aKim Aydın:

 

“Soldaki resimde Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab var. Sağda, Hitler’e yakın bir sanayici ve faşist olan babası Eugen Schwab var. Klaus, 1938’de Nazi Almanya’sında doğdu.⬇️

 

Babası, o sırada Nazi Almanya’sındaki stratejik girişim “Escher-Wyss” den sorumluydu ve mahkumların ücretsiz emeğini kullanarak kendi toplama kampına sahipti. Klaus Schwab’a rahat bir yaşam sağlayan bu işin geliriydi. ⏹ Kanı bozuk lar “

 

klaus schwab babasi

 

Fotoğraftaki Nazi üniformalı asker, Klaus Schwab‘ın babası Eugen Wilhelm Schwab değil, Walter Dybilasz adlı Nazi generali.

 

Walter Dybilasz
Walter Dybilasz

 

Eugen Schwab’a ait fotoğraf, şahsına atfedilen Nazi üniformalı fotoğraftaki generalle örtüşmüyor.

 

Eugen Wilhelm Schwab
Eugen Wilhelm Schwab

 

Klaus Schwab’ın sözcüsü, fotoğrafın Eugen Schwab’a ait olmadığını belirtmişti.

Klaus Schwab , İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden bir yıl önce, 1938 yılında doğmuştu. 1930’ların başında İsviçre’ye göç eden Schwab ailesi, Adolf Hitler’in iktidara gelmesinin ardından Eugen Schwab’ın Zürih merkezli mühendislik firması Escher Wyss’in yan kuruluşu olan Ravensburg’taki bir türbin fabrikasının satış müdürü olmasıyla Almanya’ya geri dönmüştü.

Deutsche Presse-Agentur‘un (DPA) yayımladığı analiz, NSDAP veya SS üyesi olmadığını belirten Eugen Schwab’ın DAF ve NSV gibi bazı kitlesel Nasyonal Sosyalist gruplara üye olduğunu ve çalıştığı fabrikanın savaş esirlerini kullandığını; ancak, Eugen Schwab’ın Adolf Hitler’le ya da yüksek rütbeli / üst düzey Nazilerle bağlantılı olduğuna dair bir kaynak bulunmadığını, bulguların Nazi ideolojisine bağlı olduğunu kanıtlamadığını aktarmıştı.

Nazi Almanyasında asker olarak görev yapmayan Eugen Schwab’ın fotoğraftaki general rütbeli asker olması hâliyle mümkün görülmüyor.

Newsweek, DPA ve Demagog da fotoğraftaki kişinin Schwab’ın babası olmadığını aktarmıştı.

Daha önce, Klaus Schwab’ın Rothschild Ailesi’nden olduğuna dair yanlış iddia da ileri sürülmüştü.

 

Yorumunuzu yazınız...