Şeref Oğuz, Sabah Gazetesi’nde 31 Ocak 2016 günü yayınlanan “4. Sanayi Devrimi Bizi Neden İlgilendirsin” başlıklı yazısında Davos’ta gerçekleşen son WEF toplantılarından etkilenmiş olacak ki 4. Sanayi Devrimini konu edinmiş; ancak yazısında, sanayi devrimleri hakkında yanlışa düşmüş ve sanayi devrimlerinin etkin unsurlarında yanılmış:

"Birinci sanayi devrimi, dokuyan mekik icadıyla İngiltere'den geldi. Endüstrinin kuluçkası olan tekstil sayesinde dünya ticareti katlandı. İkinci devrim, buhar makinesiydi ve pazularımız, koşumlu hayvanların yetmediği yerde buharın gücü devreye girdi. Üçüncü devrim elektrik, elektronik ve internetin getirdiği kırılımlar üzerinden gelişti."

İlk sanayi devrimi su ve buhar gücüyle çalışan makineleşmiş endüstri ile gelişmiştir. Dokuyan mekik icadından ziyade buhar gücünün kullanımı ile ilişkilendirilir. Buhar makinesi, 2. sanayi devrimi ile ilişkilendirilmez. 2. Sanayi Devrimi daha çok elektriğin seri üretimde kullanımı ve yaygınlaşmasını temsil eder. Yani, elektriğin getirdiği kırılımlar 3. değil, daha çok 2. Sanayi Devrimi ile ilişkilidir.

Bakalım, Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab sanayi devrimlerinin tasnifini nasıl aktarmış:

"The First Industrial Revolution used water and steam power to mechanize production. The Second used electric power to create mass production. The Third used electronics and information technology to automate production. Now a Fourth Industrial Revolution is building on the Third, the digital revolution that has been occurring since the middle of the last century. It is characterized by a fusion of technologies that is blurring the lines between the physical, digital, and biological spheres."

Kaynak:

Yorumunuzu yazınız...