28 Mart’ın Dünya Tembeller Günü Olduğu İddiası

28 Mart’ın Dünya Tembeller Günü Olduğu İddiası Trolleme Ürünüdür

28 Mart Dünya Tembeller Günü şeklinde kabul edilmiş bir gün bulunmamaktadır. Sadece ve sadece böyle bir günün var olduğunu sananlar / yutanlar vardır.

Ünlü radyocu Zeki Kayahan Coşkun’un Matrax adlı radyo programında eğlencesine 28 Mart’ı “Dünya Tembeller Günü” ilân etmesini ve bugüne dair sosyal medyada paylaşımlar yapılmasını ciddiye alarak gerçekten böyle bir günün var olduğu trollemesine düşenlerin varlığına şahit olduk.

Zeki Kayahan Coşkun’un 28 Mart Dünya Tembeller Günü Trollemesine İlişkin Açıklaması

Bu kişilerin başında Buket Aydın’ın sunduğu Kanal D Ana Haber ekibi geliyor. Kanal D Ana Haber ekibi tembellik edip araştırmayıp “28 Mart Dünya Tembeller Günü”nü gerçek addedip haberleştirmiş.

Halbuki, Zeki Kayahan Coşkun’un radyo programında dinleyicilerine ve sosyal medya hesabından açıkladığı üzere 28 Mart’ın “Dünya Tembeller Günü” olduğu “eğlencesine” ortaya attıkları bir iddiaydı.

Kanal D’nin haber sunucusu Buket Aydın, Zeki Kayahan Coşkun’un gerçeği açıkladığı tweetine “Ben onu sizinle “uydurma” bir gün değil sonuçta böyle bir gün var anlamında paylaştım. Tarih konusuna gelirsek demek ki bizimkiler daha yeni fark etmişler 😂😂😂🤷🏻‍♀️ tembeller gününe geç kutlanmak yakışır” ifadeleriyle yanıt vermişti.

Zeki Kayahan Coşkun da Buket Aydın’ın yanıtına, “Uydurma bir gün maalesef. Kolombiya özelinde bir gün. 28 Mart Dünya Tembeller günü diye bir gün yok. Olsa keşke… Sizin adınıza da sevineceğim” şeklinde cevaplamıştı.

Evet, 28 Mart Dünya Tembeller günü diye bir gün yok. 19  Ağustos’un Dünya Tembeller Günü olduğunu iddia edenler olsa da, 19 Ağustos’taki “Tembeller Günü” sadece Kolombiya’da kutlanmaktadır. Kolombiya’da “Sanayi, Ticaret ve Kültür Festivali”nin (Festival of Industry, Trade and Culture) son günü olan 19 Ağustos’ta 1984’ten bu yana “Dünya Tembellik Günü” (World Day of Laziness) kutlaması yapılmaktadır. Dünya çapında kabullenilmiş ve kutlanmakta olan bir Dünya Tembeller Günü bulunmamaktadır. Yani, lokal bir atıf, küresel değil. Ayrıca, Kolombiya’daki kutlanan günün doğru adlandırması “Dünya Tembellik Günü”dür, “Dünya Tembeller Günü” değil.

Kolombiya’da 19 Ağustos’ta kutlanan “Dünya Tembellik Günü”ne ilaveten tembellikle ilişkili bir gün daha var: ABD’de 10 Ağustos günü “Tembel Günü” (Lazy Day) olarak adlandırılmaktadır.

 

Dünya Tembeller Gününe Dair Yanlış Bilgi Paylaşan Yazarlar

Bu uydurma günü sanki öyle bir gün gerçekten varmış gibi köşesine taşıyan bir köşe yazarına rastlayamadık. Ancak, sadece Kolombiya’da kutlanan 19 Ağustos Tembeller Günü’nü dünya çapında kutlanıldığını iddia eden bir yazara rastladık:

Burhan Ayeri, Yeniçağ Gazetesi’ndeki “Bu eylem Üflenti İşi” başlıklı 22 Ağustos 2018 tarihli yazısında 19 Ağustos’u Dünya Tembeller Günü ilan etmişti, halbuki bu tarih sadece Kolombiya’ya özgü bir gün:

"Ayın haberi Kolombiya'dan geldi. Meğer 19 Ağustos "Dünya Tembeller Günü" imiş. İlk anda akla yüzlerini sombreroyla kapatan Meksikalılar geliyor. Ancak bu unvanı kaybetmişler. Bogota'dan yansıyan tembellik görüntüleri inanılır gibi değildi."

 

malumatfurus hakkında 927 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz