Görselin Okullarda Dağıtılan “Allah’ın Takdiri Belgesi” Olduğu İddiası Doğru Değil

Derslerinde başarı gösteren öğrencilere verilen klasik “Takdir” ve “Teşekkür” belgeleri yerine “Allah’ın Takdiri Belgesi” şeklinde bir belge dağıtıldığı iddiası asılsızdır.

Yanlış İddia

 

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğrencilere verildiği iddiasıyla sanal alemde paylaşılan “Allah’ın takdiri belgesi” görüntüsü şu şekilde:

 

Allah'ın Takdiri Belgesi
Okullarda Dağıtıldığı İddia Edilen “Allah’ın Takdiri Belgesi” Görseli

 

Tahmin edilebileceği üzere belge gerçek değil. Basit bir montaj ürünü.

Hınzır bir Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Meslek Lisesi öğrencisinin almış olduğu takdir belgesini bilgisayarda değişikliğe uğratarak “Takdir Belgesi” içeriği yerine “Allah’ın Takdiri” başlığı ve içeriği ekler. Sonra da sanal ortamda paylaşır

Belge metninin ve formatının inandırıcılıktan uzak olmasının yanı sıra, belgenin üzerindeki mührün “T.C. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü”ne ait olması da cabası. Milli Eğitim Bakanlığı yerine 1992 yılında mülga olan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün damgasının kullanılması, belgenin sahteliğinin en belirgin göstergesi. 

Ne kadar absürt görünse de bu iddiaya inananlar elbette mevcut.

Sözcü Gazetesi‘nde 30 Haziran 2013 günü yayınlanan “‘Milli (!) Eğitim” başlıklı köşe yazısında Emin Çölaşan’ın bu husustaki dillere destan çuvallaması hala hatıralarda baki… Paylaşılan resmi gören Çölaşan konuya el atar ama faka basar:

İstanbul’un göbeğinde bazı liselerin yönetimi tarafından altında müdür beyin imzası ve devletin resmi mührüyle öğrencilere “Allah’ın Takdiri” başlıklı belgeler dağıtılıyor. Kim bu müdürler ki, “Allah’ın takdirini” böyle ayağa düşürüp Allah’la adeta alay etmeye, o kutsal kavramı küçük düşürmeye yelteniyor! Demek ki Allah’ın takdiri ile okul yönetiminin takdiri şimdi aynı olmuş! Üstelik bu belgeyi verdikleri lise öğrencilerini “Mübarek insan” olarak kayda geçiriyorlar. Bu lise İstanbul’da Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Endüstri Meslek lisesi! Seçmece müdürünü mutlaka terfi ettirip çok daha yüksek yerlere getirmek gerekir!

 

emincolasan milli egitim

İbretlik bir “köşe yazarlığı” manzarası izlediniz…

 

Yorumunuzu yazınız...