Emin Çölaşan ve Allah’ın Takdiri Belgesi

Biraz eskilerden…

Sözcü Gazetesi’nde 30 Haziran 2013 günü yayınlanan “‘Milli (!)’ Eğitim” başlıklı köşe yazısında Emin Çölaşan’ın dillere destan çuvallaması hala hatıralarda baki…

Hınzır bir Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Meslek Lisesi öğrencisinin almış olduğu takdir belgesini bilgisayarda değişikliğe uğratarak “Takdir Belgesi” içeriği yerine “Allah’ın Takdiri” başlığı ve içeriği ekler. Sonra da sanal ortamda paylaşır. Paylaşılan resmi gören Çölaşan konuya el atar ama faka basar:

İstanbul’un göbeğinde bazı liselerin yönetimi tarafından altında müdür beyin imzası ve devletin resmi mührüyle öğrencilere “Allah’ın Takdiri” başlıklı belgeler dağıtılıyor. Kim bu müdürler ki, “Allah’ın takdirini” böyle ayağa düşürüp Allah’la adeta alay etmeye, o kutsal kavramı küçük düşürmeye yelteniyor! Demek ki Allah’ın takdiri ile okul yönetiminin takdiri şimdi aynı olmuş! Üstelik bu belgeyi verdikleri lise öğrencilerini “Mübarek insan” olarak kayda geçiriyorlar. Bu lise İstanbul’da Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik ve Endüstri Meslek lisesi! Seçmece müdürünü mutlaka terfi ettirip çok daha yüksek yerlere getirmek gerekir!

Belge metninin ve formatının inandırıcılıktan uzak olmasının yanı sıra, belgenin üzerindeki mührün “T.C. Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü”ne ait olması da cabası.

Bir “köşe yazarlığı” manzarası izlediniz…

emincolasan milli egitim

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*