Rap’in Ünlü İsmi Snoop Dogg’un Müslüman Olduğu İddiası Doğru Değil 

Yanlış İddia

 

“Müslüman Olan Ünlülere İlişkin Şehir Efsaneleri” serimiz, Will Smith, Mel GibsonKaptan Kusto, Neil Armstrong‘un ardından sürpriz bir isimle devam ediyor: Rap dünyasının haylaz çocuğu Snoop Dogg.

Milliyet Gazetesi, Yeni Akit Gazetesi, Türkiye GazetesiHaber7.com gibi haber kaynaklarının “Ünlü Rapçi Müslüman Oldu” başlıklarıyla duyurduğu, çeşitli internet sitelerinin ise “Müslüman olduğunu bilmediğiniz ünlüler” gibi başlıklara sahip derleme haberlerde yer verdiği bu iddiaya göre Snoop Dogg 2009 yılında İslam Ulusu (Nation of Islam) saflarına katıldı ve Müslüman olduğunu açıkladı.

Ancak, Snoop Dogg’un, asıl adıyla Cordozar Calvin Broadus’un, Müslüman olduğuna yönelik süregelen iddia doğruyu yansıtmıyor.

 

Snoop Dogg'un Müslüman Olduğu İddiası Doğruyu Yansıtmıyor
Snoop Dogg’un Müslüman Olduğu İddiası Tam Olarak Doğru Değil

 

Snoop Dogg Müslüman Oldu Mu?

Basına yansıyan Snoop Dogg’un İslamiyeti seçtiğine ilişkin iddiayı parçalara ayırırsak:

  • Snoop Dogg Chicago’da yapılan İslam Ulusu Topluluğu Kurtarıcılar Günü etkinliğine katıldı.
  • Müslüman olduğunu bizzat kendi hayranlarına duyurdu.

 

Snoop Dogg’un İslam Ulusu toplantısına katıldığı iddiası doğru. Snoop Dogg İslam Ulusu’nun 1 Mart 2009 tarihinde gerçekleşen “Kurtarıcılar Günü” (annual Saviours’ Day) adlı toplantısına katılır, hatta konuşmasına “Selamün Aleyküm” diyerek başlar. Ancak, Snoop Dogg’un bu toplantıda Müslüman olduğunu kendi hayranlarına bizzat duyurduğu iddiası doğru değil.  

 

 

Kendini “hip-hop topluluğunun lideri” olarak tanımlayan Snoop Dogg, anılan konuşmasında ABD’li siyahi Müslüman liderlerden Vaiz Farrakhandan etkilendiğini belirtir ve şu ifadeleri kullanır:

Vaiz Farrakhan’ın bir konuşmasını dinlediğinizde kendinizi onun aynasında görüyorsunuz. Bir şeyleri düzeltmek için neler yapabileceğinizi görüyorsunuz”.

Ve devam eder:

Ben çoktan ulusun içindeyim, bu nedenle buradayım

Ve ekler:

Müzik dünyasına girdiğimden beri hep barış hareketinin bir parçası oldum. Benim derdim kimseye inandığım şeye inanmalarını söylemek değil, derdim barış

İslami çerçevede ABD’li siyah topluluğuna hitap eden İslam Ulusu’na katıldığını açıklayan ve 1000 ABD doları bağışta bulunan Snoop Dogg, Müslüman olduğunu beyan etmedi. İslam Ulusu etkinliğinde yaptığı konuşmasında “barış” ve “doğru” gibi kavramlara vurgu yapan Snoop Dogg’un İslam Ulusu üyeliğini Müslüman olmakla eş görmediği anlaşılıyor.

1930 yılında kurulan İslam Ulusu hareketi ABD’li siyahların yaşam koşullarının iyileştirilmesi amacıyla faaliyet göstermekte olup, söz konusu hareketin en ünlü üyesi İslamiyeti seçerek din değiştiren Malcolm X’tir. Ancak, İslam Ulusu üyeliği İslamiyete geçiş ile eş anlamlı bir durum değildir. Ayrıca, İslam Ulusu oluşumuna İslamiyetle tek alakasının adında “İslam” kelimesinin geçmiş olduğu şeklinde eleştiriler de yöneltilmektedir.

Bahse konu toplantı marjında verdiği demeçte de Snoop Dogg, İslam Ulusu etkinliğine “hiphop” ve “siyah” topluluğu temsilen katıldığını aktarıyor ve İslamiyeti kabul ettiğine dair herhangi bir ifade kullanmıyor. Hatta İslamiyete ilişkin herhangi bir konuya temas etmiyor bile.

 

 

Müslüman olduğuna ilişkin herhangi bir beyanı bulunmayan Snoop Dogg, 2012 yılında Rastafarianizm ile yeniden doğduğunu açıklamış ve kullandığı sahne soyadını “Dogg” yerine “Lion” (aslan) olarak değiştireceğini belirtmişti.

Çıkardığı “Reincarnated” (reenkarnasyona uğramış / yeni bedene girmiş) adlı albümünün ardından “Her zaman Bob Marley’nin reenkarne olmuş haliyim demişimdir” (I have always said I was Bob Marley reincarnated) ifadelerini kullanmıştı.

Snoop Dogg, 2017 yılına geldiğimizde ise “Aşkın İncili” (Bible of Love) adlı ilk Hristiyan ilahisi (gospel) albümünü çıkarmıştı. Bu albümün ardından Snoop Dogg’un Hristiyanlığa geri döndüğü iddia edilmişti. İlahi albümünü çıkardıktan sonra Snoop Dogg verdiği bir röportajda “Hristiyan olarak tekrar doğduğu“nu belirterek “İnsanların kiliseye tekrar gelmesini -olduğu gibi gelmesi ve sevgi gösterisi gibi- farklı bir perspektif izleyerek sağlamaya çalışıyoruz.” ifadelerini serdederek Hristiyan olduğunu zımnen kabul etmişti.

2013 yılında din hakkındaki görüşleri sorulduğunda ise Snoop Dogg Müslüman olduğuna dair herhangi bir ifadeye yer vermeden şu sözleri kullanmıştı (Türkçe tercümesi tarafımızca yapılmıştır):

“Gansgter haltı olsun, İslam’ın meyvesine tutunma olsun, Rastafari olmam olsun, benim olduğum şeye seni zorlamam ya da olmanı denemem. Başkalarını inandıklarından başka bir şeye hiçbir zaman zorlamadım.” 

“Bazen neye inandığım ya da neyi desteklediğim yönünde sorular yöneltiliyor.” “Bu sorular sorulmasa üzerinde konuşulmaya gerek yok çünkü benim dinim bir özgürlük. (Benim dinim) yaşam tarzım. Bana sunulan ya da din olduğu düşünülen şey değil. Bana göre en iyi din yaşam tarzındır. Bir kitapla aktarılan ya da birinin sana söylediği değil. Yaşadığın şekilde. Senin dinin budur çünkü bu senin yaşamın ve bu sana kim olduğunu ve gittiğinde ne olacağını tam olarak anlatır. İşte benim inancım bu.”  

“I don’t force it on you or try to make you become what I am—whether it was the gangster shit; whether it was me hanging with the Fruit Of Islam; [whether it was] me being with the Rastafari, whatever. I’ve never forced anything on people other than what you believe.”

“Sometimes the questions are posed as to what do I believe in and what do I stand for,” “But if those questions aren’t asked, there’s no need to speak on it because my religion is a liberty. It’s the way I live. Not what is presented to me or what is supposed to be religion. To me the best religion is the way you live. Not by a book or by what someone tells you. By the way you live. That’s your religion because it’s your life and it tells exactly who you are and what’s gonna happen when you’re gone. That’s my belief.”

Alkol ve uyuşturucu madde kullanımının yanı sıra yetişkin olmayan bayanlarla ve hayat kadınlarıyla cinsel ilişki gibi alışkanlıklarıyla akıllarda yer eden Snoop Dogg’un yaşam tarzına hiç girmeden bile, sadece söylemleri üzerinden hareket ettiğimizde dahi Snoop Dogg’un İslamiyeti seçtiğine dair bir ize rastlayamıyoruz. 

Snoop Dogg’un katıldığı İslam Ulusu etkinliğinin ardından din değiştirdiğine yönelik haberlerin ardından Snoop Dogg’u uçakta Kur’an-ı Kerim’i okurken gösteren fotoğraflar sanal dünyaya saçıldı. Ancak, bu fotoğraflar tabiki montaj ürünü.

 

Snoop Dogg Kuran Okurken
Snoop Dogg’u Kuran Okurken Gösteren Montaj Fotoğraf

 

Snoop Dogg’un Müslüman olduğu iddialarına mesnet oluşturan bu montaj fotoğrafın orijinalinde Snoop Dogg’un elinde Vladimir Nabakov’un ünlü romanı Lolita bulunmaktadır.

 

Snoop Dogg'u Uçakta Lolita Adlı Kitabı Okurken Gösteren Foto
Snoop Dogg Uçakta Lolita Adlı Kitabı Okurken

 

Bahse konu fotoğraf daha önce Snoop Dogg’un Hristiyan dini akımlardan biri olan Mormon dinine geçtiği iddiaları yayıldığında montajlanarak Lolita yerine “Mormon Kitabı” (The Book of Mormon) eklenerek paylaşılmıştı.

 

Snoop Dogg Book of Mormon Okurken
Snoop Dogg’u Book of Mormon Okurken Gösteren Montaj Foto

 

Fotoğraf daha önce sosyal medyada özellikle ABD’li kullanıcılar tarafından Snoop Dogg’un Hristiyan bir dini hareket olarak ortaya çıkan Mormon dinine geçtiği ve uçakta okuduğu kitabın Mormon Kitabı (The Book of Mormon) olduğu da iddia edilmişti.

Aynı fotoğraf, Snoop Dogg’u uçakta Nutuk okur şekilde de montajlanmıştı.

 

Snoop Dogg Nutuk Okurken
Snoop Dogg’u Nutuk Okurken Gösteren Montaj Foto

 

Fotoğrafa dikkatle bakıldığında, Nutuk’u orijinal fotoğrafa ekleyen 4GEIK adlı twitter kullanıcısının kullanıcı adının Nutuk’un üzerine işlendiği görülebilecektir.

 

Snoop Dogg'un Müslüman Olduğunu Açıklamamıştı
Snoop Dogg’un Müslüman Olduğuna Dair Bir Açıklaması Bulunmuyor

 

Snoop Dogg’u Müslüman İlan Eden Köşe Yazarları

Ünlü rapçi Snoop Dogg’un Müslüman olduğu hurafesine kanan köşe yazarlarını araştırdığımızda karşımıza Habertürk Gazetesi yazarı Esin Övet karşımıza çıkıyor. Esin Övet, Habertürk Gazetesinde 1 Temmuz 2009 günü yayınlanan “Snoop Dogg Ramazan ayında İstanbul’da camiide namaz kılacak” başlıklı yazısında bu hataya düşmüştü:

"...İki organizatör mart ayında müslüman olduğunu açıklayan dünyaca ünlü Amerikalı rap şarkıcısı Snoop Dogg'ı getirmeye hazırlanıyor. ... Bizim iki ünlü organizatörümüz ise Snoop Dogg'ı ramazan ayında getirtip bir camii de namaz kıldırmayı düşünüyor."

Esin Övet’in, Snoop Dogg’un İslamiyeti seçtiğini açıkladığı iddiası yanlış. Snoop Dogg’un İstanbul’a gelip namaz bile kılacağını iddiası ise elbette gerçekleşmedi.

 

Snoop Dogg’a namaz da kıldırdılar ya…

 

 

 

Snoop Dogg müslüman

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...