NASA’nın Kadın Astronotu Sunita L. Williams’ın Ay’dan Dünya’ya Döndükten Sonra Müslüman Olduğu İddiası Doğru Değil

NASA astronotu Sunita L. Williams’ın Ay’dan döndükten sonra Müslüman olduğu iddiası asılsız. Sunita Williams ne Ay’a gitti ne de Müslüman oldu. Sunita Williams, Ay’a gittikten sonra din değiştirip Müslüman olduğu iddialarını kendi ağzıyla yalanlamış ve Hindu olduğunu açıklamıştı. 

Yanlış İddia

 

Malumatfuruş‘ta daha önce Will Smith, Mel GibsonKaptan Kusto, Snoop Dogg gibi isimlerin Müslüman olduğuna dair iddiaların doğruluk payının bulunmadığını paylaşmıştık. Astronotların uzay seferlerinden dönüşte Müslüman olduğuna dair bir şehir efsanesi üretme istidadı var toplumumuzda. Ay’a ilk ayak basan kişi olan Neil Armstrong‘un İslamiyeti seçtiğine dair şehir efsanesinin gerçeği yansıtmadığını daha önce aktarmıştık. Bu seferki Müslüman olmadığı hâlde Müslüman ilân edilen astronot konuğumuz Sunita L. Williams.

NASA Astronotu Sunita L. Williams’ın kendi ağzından ifadelerle İslamiyeti din olarak seçtiğini aktaran şehir efsanesi metni şu şekilde:

Nasa takımının bayan astonotu Sunita Williams, yeryüzüne indikten hemen sonra müslüman olduğunu bütün dünyaya duyurdu…

Sunita Williams diyor ki:

“Bütün dünya karanlıktı sadece iki yer muhteşem bir şekilde ışıldıyordu, o görüntüler bizleri büyülemişti… Sonra o iki yerin İslamın kutsal toprakları olan Mekke ve Medine olduğunu tespit ettik. Son olarak Ay’da sürekli Allah-u ekber Allah-u ekber nidalarına şahit olduklarını ekledi…”

 

Nasa Astronotu Sunita Williams'ın Müslüman Olduğunu İddia Eden Sosyal Medya Paylaşımı
Nasa Astronotu Sunita Williams’ın Müslüman Olduğunu İddia Eden Sosyal Medya Paylaşımı

 

Daha önce Teyit.org‘un da aktardığı üzere Sunita L. Williams’ın İslamiyeti kabul ettiği iddiası doğru değil. Williams’ın Ay’dan döndükten sonra yaptığı yaptığı açıklamada ağzından çıktığı iddia edilen sözler kendisine ait değil.

Condé Nast Traveller’a verdiği bir söyleşide Sunita L. Williams Mekke ve Medine’yi parlak ışıklar altında gördükten sonra İslamiyeti kendisine din olarak seçtiği iddiasını şu sözlerle yalanlamıştı (Çeviri için Teyit.org’a teşekkürler):

“I don’t know where that started. It’s not like I mind and I don’t have favoritism for any religion. But my dad is Hindu and I grew up trying to understand, what Krishna, Ram and Sita means? My mother is Christian, so then, what does Jesus mean? Me personally—not something to do with NASA—I do think there is a God and it’s somebody looking out for us and trying to guide us to live a very happy, productive life. There is further meaning. That’s just my thought.”

“Bu söylentilerin nereden çıktığı hakkında hiçbir fikrim yok. Pek önemsemediğim gibi dinler arasında da bir ayrım gözetmiyorum. Ama babam Hindu ve ben çocukluğum boyunca Krishna, Ram ve Sita’yı anlamaya çalışarak büyüdüm. Annem Hristiyan, bu da bana İsa nedir o zaman, diye düşündürdü. Ben şahsen, – NASA’yla hiçbir ilgisi yok – bir Tanrı’nın var olduğuna inanıyorum; bize göz kulak olan biri ve çok daha mutlu ve verimli bir hayat sürmemiz için bizi yönlendirmeye çalışıyor. Aslında konu daha derin. Bu sadece şahsi fikrim.”

Sunita L. Williams, Tanrı’nın varlığına inandığını ve ruhani olarak Hindu tanrısı Ganesha’ya bağlı hissettiğini açıklamıştı.

Ayrıca, NASA’da yayımlanan biyografisine göre Sunita Williams Ay’a hiç inmedi; ancak, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulundu ve 2 uzay görevinde toplam 322 gün uzayda kaldı. Bu performansla Williams, uzayda en çok kalan ikinci kadın astronot unvanına sahip oldu.

 

NASA Astronotu Sunita Williams’ın Müslüman Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Hindu Sunita Williams’ı Müslüman ilân eden köşe yazarına denk gelmezsek olmazdı tabii ki…

Dursen Özalemdar, Denge Gazetesinde “Görülen Mucizeler” başlıklı 15 Ağustos 2018 tarihli yazısında Sunita Williams’ın Müslüman olduğunu öne sürmüş:

"Bu ise bir NASİPTİR. NASA UZAY takımının bayan astronotu, SUNİTA WİLLİAMS ‘ın MÜSLÜMAN OLMASI. GÖRDÜKLERİ ve DUYDUKLARININ harikalığı onu İSLAM’la tanıştırdı. Her bakanın göremediğini, her duyanın anlayamadığı İLANATI duymek ve idrak etmek elbette ki, bir NASİPTİR."

 

sunita williams müslüman

Yorumunuzu yazınız...