Robert Pattinson’ın Müslüman Olduğu İddiası Asılsız

Ünlü aktör Robert Pattinson’un Müslüman olduğuna dair iddia gerçek dışıdır. Robert Pattinson’ın verdiği bir röportajda Müslüman olduğunu söylediği iddiası bir internet günlüğünde yayınlanan yazıya dayanmakta olup, Pattinson’ın İslamiyeti seçtiğine yönelik bir demeci bulunmamaktadır.

Yanlış İddia

 

Jay Jay Okocha, Colin Kaepernick, Snoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill Smith, Sunita Williams‘dan sonra Müslüman olduğuna yönelik asılsız şayia çıkan bir diğer ünlü ismi konuk ediyoruz: Ünlü İngiliz sinema oyuncusu Robert Douglas Thomas Pattinson.

Alacakaranlık adlı film serisinde canlandırdığı vampir karakterinin ardından ünlenen aktör Robert Pattinson’un Müslüman olduğuna dair iddia 2018 yılı Şubat ayında yazılı, dijital ve sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

Robert Pattinson'ın Müslüman olduğuna dair yanlış iddiayı paylaşan tweet
Robert Pattinson’ın Müslüman olduğuna dair yanlış iddiayı paylaşan tweet

 

Birçok basın yayın organında ve internet sitesinde “Robert Pattinson Müslüman oldu”, “Vampir Edward’ın Müslüman olduğu ortaya çıktı”, “Herkesten sakladığı gerçek ortaya çıktı!” gibi ilginç başlıklarla sunulan bu iddiaya ilişkin haber metni ise şöyleydi:

Ortaya çıkan iddialara göre ünlü oyuncu Robert Pattinson, verdiği bir röportajda müslüman olduğunu söylemişti. Ancak, New York Times’a müslüman olduğu yönüyle ilgili yaptığı açıklamalar sızdırılmış.

İşte bir zamanlar ‘Alacakaranlık’ serisiyle ön plana çıkan Pattison’un yayınlanmayan o açıklaması…

“2010’da Los Angeles’ta gezerken gördüğüm bir camiye girince hayatım değişti. Çok pozitif ve meraklıydım İslam hakkında araştırmayı ve daha çok şeyler öğrenmek istemiştim. 

Oradan çıkınca hemen İngilizce bir Kur’an-ı Kerim alıp okudum. Okumaya başlar başlamaz farkettimki… wow! İşte bu hakikat. Ancak iş yoğunluğum nedeniyle İslamiyet’le ilgili incelemelerim yarım kaldı. 

1 sene sonra evimi değiştirirken kütüphanemde İslam dini hakkında kitaplar buldum ve hemen okudum. 

Müslümanlar’ın hoşgörü anlayışı, benim için tam anlamıyla bir aydınlanma oldu. Bu konuyla ilgili daha fazla konuşmam ise menajerim tarafından yasaklandı. 

Ben İslam’a olan ilgimi saklamak istemedim ama yöneticim biraz daha beklememi ve bunu iyice düşünmemi söylemişti. Ben de bunu yaptım ve bir pazar günü gerçekten müslüman olmaya karar verdim. Tek istediğim arkadaşlarım ve ailemden destek almak, Assalamualaikum.”

İddiaya göre Robert Pattinson İslamiyet hakkında New York Times’a bir röportaj vermiş ve bu röportaj yayınlanmamış; ancak nasıl olduysa birileri röportaj metnine erişmiş ve yayınlamış. Bahse konu söyleşide Pattinson, 2010’da Los Angeles’ta iken bir camiye girdiğini ve hayatının değiştiğini, camiden çıktıktan sonra İngilizce bir Kur’an alarak okuduğunu, Müslüman olduğunu, konuyla ilgili konuşmasını menajerinin yasakladığını belirtmiş.

İbretlik bir ihtidâ hikâyesi… Evet hikâye. Gayet iyi uydurulmuş hem de.

Asılsız iddia metninde bahsedildiği üzere New York Times’ın internet sitesinde Pattinson’ın Müslüman olduğuna dair bir demece rastlanmıyor. Bu asılsız iddianın kaynağı ne peki?

Ülkemiz basınında Posta Gazetesi kaynak gösterilerek paylaşılan iddianın kaynağı, Husagh News adlı bir internet günlüğünde 23 Ağustos 2012 tarihinde “Robert Pattinson İslamiyeti Seçti” (“Robert Pattinson Converts to Islam“) başlığıyla yayınlanan yazı. Husagh News adlı blogun tek yazısı Robert Pattinson’ın ihtida ettiği iddiası üzerine. Ülkemiz basınında yer alan Robert Pattinson’ın Müslüman olduğuna dair haber metninin bahsi geçen blog yazısının Türkçe çevirisi olduğu anlaşılıyor.

Ve, Pattinson’ın İslamiyeti seçtiğine dair başka herhangi bir kaynakta güvenilir bir bilgiye rastlanmıyor. Hatta, Türkçe dışında bir kaynakta bu iddianın yer aldığını dahi göremiyoruz. Pattinson’ın ana dili olan İngilizce herhangi bir güvenilir kaynakta bu iddianın izi dahi yok.

Bu asparagas basında yer bulurken Habertürk Gazetesi yazarı Oray Eğin, zokayı yutmayarak iddianın yanlış olduğunu şöyle dile getirmişti:

“Basit bir Google araştırması Pattinson’ın Müslümanlığının bir internet yalanı olduğunu ortaya koyuyor. Hem de yeni değil, birkaç sene önce Facebook’ta yazılmış bir yalan. Ne bir atıf, ne bir kaynak, ne bir link var. Kafasına göre biri yazmış, yıllar sonra o Facebook post’u da Türkçe’ye çevrilerek Türk basınında haber olmuş.”

Yani, delinin biri kuyuya taş atmış bizim basınımız da buna kanmış, biz de uğraşıp duruyoruz ki böyle saçmalıklara kanılmasın.

 

2 Yorumlar

  1. robet pattinson bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmamış öyle değil mi…

  2. İpek Doğanay Reply

    Kim böyle bir yalan uydurur ki… sonuçta böyle müslüman olan çok kişi var şükür. Ki zaten amerika ve ingiltere bir ve robberti zorluyor da olabilirler biz biliyoruz müslüman gördüklerinde boğazlamak istiyorlar. Neyse Eğer müslümansa robbert Allah müslümanlığını daim etsin.

Yorumunuzu yazınız...