Morgan Freeman’ın Müslüman Olduğunu Açıkladığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org’da Jay Jay OkochaColin KaepernickSnoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill SmithSunita WilliamsVladimir PutinRobert Douglas Thomas PattinsonJohn FordDidier Drogba gibi Müslüman olmadığı hâlde Müslüman olduğunu duyurduğu sanılan isimlere değinmiştik. 2022 FIFA Dünya Kupası ile birlikte bu isimlere ABD’li ünlü oyuncu Morgan Freeman da katıldı.

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nın açılışı Hollywood yıldızı Morgan Freeman ve FIFA’nın 2022 Dünya Kupası elçilerinden biri olan fiziksel engelli Katarlı genç Ghanim Al Muftah tarafından yapıldı.

 

Morgan Freeman Ghanim Al Muftah
Morgan Freeman ve Ghanim Al Muftah

 

Ünlü oyuncu açılış töreninde dünya halkları arasındaki bölünmüşlük üzerine bir konuşma yaptı ve Al Muftah ile Kur’an-ı Kerim’in Hucurat Suresi 13. ayeti üzerinden diyalog kurdu.

Freeman’ın  “hoşgörü ve saygıyla” insanların birlikte yaşayabileceği mesajını verdiği konuşmasından başlıca mesajlar şu sözleriyle özetlenebilir:

 “Bizi birleştiren şey, ayırandan daha büyüktür. Biz büyük bir kabileyiz ve dünya bizim çadırımız. Birlikte herkesi bir olmaya çağırabiliriz”

“Bu tüm dünyaya bir çağrıdır. Futbol insanları ve ulusları bir araya getirir. Ortak bir umut ve saygı bağı vardır. Futbol dünyayı genişletir, ulusları bu değerli oyuna olan sevgilerinde birleştirir. Ulusları bir araya getiren, toplulukları da bir araya getirir.”

“Hepimizin bir futbol geçmişi var, Katar’ın da öyle.”

 

 

İlk kez Müslüman bir ülkede düzenlenen turnuvanın açılışını yapan Morgan Freeman’ın bu konuşmasının akabinde Müslüman olduğu iddiası dolaşıma girmiş.

 

morgan-freeman-musluman-oldu-iddiasi

 

Morgan Freeman’ın Müslüman olduğu şayiası daha önce 2017 yılında da gündeme gelmişti.

Örneğin Yeni Akit bu iddiayı şöyle haberleştirmişti:

“Hollywood yıldızı ünlü aktör Morgan Freeman Müslüman mı oldu?

Morgan Freeman’ın tespihle çektirdiği fotoğraflar, namaz öncesi mescidde bulunduğu anlara ilişkin kareler, İslam ile ilgili güzel sözleri İslam’ı seçtiği yönünde yorumları da beraberinde getirdi.

Hollywood’un ünlü isimlerinden Morgan Freeman’ın tespihle çektirdiği fotoğraflar İslam’ı seçtiği yönünde yorumları da beraberinde getirdi.

ABD’nin en ünlü aktörlerinden Morgan Freeman bir süredir İslam’ı seçtiği iddiaları ile medyanın gündeminde.

Huzuru İslam’da bulduğunu söyleyen aktörün namaz öncesi fotoğrafları da Maajid Nawaz’ın twitter hesabından yayınlandı

National Geographic dergisinin pazar ekine verdiği röportajda İslam inanışına dair olumlu düşüncelerini ilan eden Freeman, tespihatın onu ne kadar huzura erdirdiğini de önemle vurguladı.

Freeman ayrıca, tüm Müslümanların regaip kandilini twitter hesabından kutladı. Freeman’ın açıklamalarının ardından Müslüman olduğu yönündeki iddialar da kuvvetlendi.”

 

Halbuki, Morgan Freeman’ın Müslüman olduğuna dair bir açıklaması bulunmuyor.

Morgan Freeman’ın Katar’da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası açılışında yaptığı konuşmada Müslüman olduğuna dair bir ifade geçmiyor.

Freeman’ın temsilcisi / menajeri Fred Specktor, Reuters‘a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada ünlü aktörün İslamiyeti din olarak seçmediğini belirtmiş.

Morgan Freeman tüm dinlere hoşgörü ile yaklaştığını belirtse de aslında hiçbir dine inanmıyor.

Freeman, eğer bir dine inanacak olsa bunun “Zerdüşlük” olacağını açıklamıştı.

Kendisine en yakın gelen dinin Zerdüştlük olduğunu söylediği 2019 yılından röportajındaki ilgili kısım şöyleydi:

AARP:

“Bay Freeman, Tanrı rolünde ​​oynadınız. Üç yıllık dini hac yolculuğundan sonra öğrendiğiniz en önemli şey neydi?”

(“Mr. Freeman, you played God. What’s the most important thing you’ve learned after three years of religious pilgrimage?”)

 

Freeman:

“Kendimi en çok hangi dine yakın bulduğumu öğrenmek. Bir din tercih edecek olsam, bunun Zerdüştlük olduğunu bilmek benim için aydınlatıcıydı, sadece çarpıcı bir kavrayıştı.”

(“Learning what religion I most closely align myself with. It was an eye-opener for me, just a stunning realization, that If I can claim a religion, it’s Zoroastrianism.”)

 

2017 yılında dolaşıma giren Morgan Freeman’ın ihtida ettiği iddiasına mesnet olarak Maajid Nawaz ile birlikte New York’taki İslam Kültür Merkezi’nde görüntülendiği fotoğraf sunulmuştu.

 

morgan freeman cami

 

2007 yılında İslam’ın barışçı yüzünü öne çıkartmayı ve ılımlı Müslümanların sayısını artırmayı hedefleyen Quilliam Vakfı’nı kuran Pakistan asıllı İngiliz aktivist Maajid Nawaz, “Öğleden sonramı Morgan Freeman ile İslam ve Müslümanlık arasındaki farkı tartışarak geçirdim” notuyla 2015 yılı Eylül ayında sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraf hakkında yöneltilen sorulara “Hayır millet, o Müslüman değil ve dürüst olmak gerekirse gerçekten de olması gerekmiyor. O sadece iyi bir adam.” (“No folks, he’s not a Muslim, and he really doesn’t need to be, to be honest. He’s just a decent bloke.“) yanıtını vermişti.

 

morgan-freeman-musluman-degil

 

Farklı birçok filmde “Tanrı” rolünde oynayan Freeman National Geographic’te yayınlanan “İnancın Hikâyesi” (“Morgan Freeman ile İnancın Belgeseli” / “The Story of the God with Morgan Freeman”) adlı belgeseli sunmuştu.

 

morgan freeman ezan

 

Belgeselin bir bölümünde ezana değinirken “Allahu Ekber” nidasında bulunmuştu.

 

 

Yorumunuzu yazınız...