Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’in (Gizli) Müslüman Olduğu İddiası

 

Ünlü şahısların İslâmiyeti din olarak seçtiği iddiasına yeni bir boyut kazandıran bir iddia da “gizli Müslümanlık” oldu. Bu isimlerin din değiştirdiği iddiasından farklı bir biçimde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin’in -herhangi bir beyan yahut zahir delil bulunmaması argümanına karşılık olarak- “gizli” Müslüman olduğu iddiasının dile getirildiğine şahit oluyoruz.

Prens Charles, II. Wilhelm, Shakespeare, Otto von Bismark, Barack Obama, Cristiano Ronaldo, Liam Neeson, Lev Tolstoy, Jay Jay OkochaColin KaepernickSnoop DoggMel GibsonNeil ArmstrongKaptan KustoWill SmithSunita Williams, Robert Douglas Thomas Pattinson, John FordDidier Drogba ve Morgan Freeman gibi bazı isimlerin Müslüman olmadığı hâlde delilsiz biçimde Müslüman ilân edildiği görülüyor. Bu isimlerden bazılarının din değiştirdiği iddiasını daha önce Malumatfurus.org’da açık kaynaklar üzerinden incelemiştik. Ancak, bir kişinin “gizli” Müslüman olduğu iddiasının incelemenin hâliyle bir yolu yok. Bu nedenle, sadece bu iddiayı dile getiren kişilerin ifşa etmekle yetineceğiz ve danışmanı Dmitri Peskov’un Vladimir Putin’in Müslüman olduğunu söylediğine yönelik iddianın asparagaslığına değineceğiz.

 

putin hristiyan ayin

 

Putin’in Gizli Müslüman Olduğu İddiasını Dile Getirenler

Sosyal medyada bu iddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

putin gizli müslüman

 

vladimir putin gizli müslüman

 

vladimir putin gizli müslüman

 

putin müslüman

 

putin gizli müslüman

 

Hatta, Vladimir Putin’in Müslüman olduğu iddiasını KGB ajanlarına “Beni bırakın Erdoğan’ı koruyun, ümmeti islamiyenin ona ihtiyacı var” dediğini uydurarak öne süren (troll olup olmadığı teyit edilemeyen) profiller de mevcut (İlgili profil sahibinin yıllar sonra gelen talebi üzerine ismi ve cismi gizlenmiştir).

 

putin gizli musluman tweet
Vladimir Putin’in gizli Müslüman olduğunu öne süren paylaşım

 

Bazı basın organları, Putin’in Müslüman olduğu iddiasını (ele alan ya da hicveden yazıları) tık tuzağı başlıklarla haberleştirmişti.

 

putin gizli müslüman
Sabah Gazetesi, Ahmet Kekeç’in Star Gazetesinde yayımlanan Putin’in Müslüman olduğu iddiasını hicvettiği köşe yazısını “Putin Gizli Müslüman Mı?” şeklinde tık tuzağı bir başlıkla haberleştirmişti

 

İlahiyat Profesörü Yaşar Nuri Öztürk Ulusal Kanal’da yayımlanan “Söz ve Işık” adlı programa çıkmış ve “Putin’den mümin kokusu aldığını” söylemişti.

Türkiye Gazetesi köşe yazarı Fuat Uğur ise Putin’in eşi olduğunu belirttiği Alina Kabayeva nedeniyle Kuran okuduğunu iddia etmişti.

Haydar Baş ise Meltem TV’de katıldığı bir TV programında Viktor Minin adlı şahsın kendisine Vladimir Putin’in Altay-Ural kökenli olduğunu belirterek “İslam’a yatkınlığı azami derecede. Müslüman olabilir” ifadelerini kullandığını iddia etmişti.

 

 

Kadir Mısıroğlu, bir seminerinde Vladimir Putin’in danışmanının iddiasını aktarmış ve bir duyumuyla bu iddiayı destekler mahiyette söylemde bulunmuştu:

“Putin’in müşaviri söylüyor patronunun Müslüman olduğunu o da bunu tekzip etmedi. Müslümanlara müzahir davrandığını ben biliyorum. Size bir tek vaka söyleyeyim Putin’le ilgili de geçelim. Moskova’da bundan 3-5 sene evvel bir bayram namazında, Kurban bayramı galiba kışa gelmiş yerde bir metre kar var Moskova’da caminin helikopterle görmek istedi cemaat. Bir baktı ki caminin içindeki adamın 3 misli dışarda 1 metre kar üstünde bayram namazı kılıyor. Geriye döndü. Belediye Meclisini çağırdı. Dedi ki bir arsa ver Müslümanlara yeni bir cami yapılsın. O cami belki şimdi yapıldı bitti. Bunu Moskova’da din hizmetleri gören bir grubun elemanından duydum. Kar üstünde insanların bayram namazı kıldığını görünce bir cami inşası için belediyeye arsa verdirdi destekle yapılsın diye. Putin’in ne olacağı ilerde belli olur.”

 

 

Danışmanı Dmitri Peskov’un Putin’in Müslüman Olduğunu Söylediği İddiası Asılsız

Vladimir Putin’in Müslüman olduğu iddiasını körükleyen bir gelişme ise 2015 yılı Mart ayında dolaşıma giren bir asparagas haberdi. “Rus medyası tarafından Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’in Müslüman olduğu iddia edildi.” başlığıyla servis edilen haberin metni şu şekilde idi:

Rus İnterfax haber ajansına dayandırılan habere göre, Putin’in basın danışmanı Dmitri Peskov, Putin’in Müslümanlığı seçtiğini belirtti. Peskov, bu yöndeki sorulara, “Evet, Putin böyle bir karar aldı” cevabını verdi.

Danışman Peskov, Putin’in özel nedenlerle böyle bir karar aldığını kendisinin de zaman zaman Kuran-ı Kerim okuduğunu ifade etti.

Ancak bahse konu iddianın Ancak Rus ya da uluslararası basın organlarında ya da haber ajanlarında bu yönde bir habere rastlanamadı. İddianın dayandırıldığı Rus Interfax Haber Ajansı’nın da bu yönde geçtiği bir haber bulunmuyor. Dmitri Sergeyeviç Peskov’un da Putin’in Müslüman olduğunu belirttiği bir açıklaması yok.

Bu asparagas haber, kaynağından doğrulanmadan bazı basın kuruluşları tarafından 13 Mart 2015 tarihinde haberleştirilmiş, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü gibi bir düşünce kuruluşu tarafından 12 Mart 2015 tarihinde paylaşılmıştı. Kapatılan Taraf Gazetesi yazarı Emre Uslu 12 Mart 2015 tarihli paylaşımında bu iddiaya yer vermişti.

 

putin müslüman oldu
Sabah’ın “Putin Müslüman oldu iddiası!” başlıklı 13 Mart 2015 tarihli haberi

 

Ezcümle, asparagas olduğu fersah fersah öteden bariz olan iddiayı kaynağından doğrulamak yerine “tık” ve “fav” için yayımlayan haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları sayesinde Putin sadece Türkiye’de Müslüman olmuştu…

 

İLAVE: Yeni Akit bu defa Kazım Yurdakul’un aktardığı (asılsız olduğunu belirttiğimiz) Vladimir Putin’in Müslüman olduğu iddiasını haberleştirmiş.

 

putin islamiyeti secti iddiasi

 

Rusya’nın İslâmiyeti İkinci Resmî Din İlân Ettiği İddiası Da Doğru Değil

Bahsi geçen iddianın yanı sıra, Rusya’nın İslâmiyeti 2. resmî din ilân ettiği iddiası dolaşıma sokulmuştu. Ancak bu iddia da gerçeği yansıtmıyor. Bu yönde Rusça ya da başka dildeki kaynaklarda bir habere rastlanamıyor. Rusya Anayasası’na göre devlet laik olduğu için resmî din gibi bir sistem bulunmuyor. İddiayla birlikte servis edilen fotoğraf, 2012 yılında Tataristan Müftüsü Ildus Faizov’a cesaret nişanı takdim töreninden (İddia ile ilgili Dogrula.org ve Teyit.org‘un incelemelerine göz atabilirsiniz).

 

Yorumunuzu yazınız...