Zürih Üniversitesi’nde Yapılan Çalışmada Hayatında En Az Bir Kez Damar İçi Serum Verilmiş Olan Hastalarda Kısırlık Görülme Oranının % 17 Olduğunun Tespit Edildiğine Yönelik Bir Bulgu Mevcut Değil

 

Teyit.org'un Soner Yalçın'ın Kara Kutu adlı kitabı üzerinden aşı karşıtı iddiaları ele aldığı Salgın Var adlı çalışmasını inceleyebilirsiniz.

 

Aşı Karşıtlığından Sonra Yeni Trend: Serum Karşıtlığı

Halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşan “aşı karşıtlığı” ile uğraşırken, bir yandan da “serum karşıtlığı”nın desteklenmeye çalışıldığına şahit oluyoruz.

Sosyal medyada yayılan bazı paylaşımlarda Zürih Üniversitesinden İsviçreli bilim insanlarının damar içi serum uygulamasıyla kısırlık ilişkisini inceleyen bir makaleye atıf yapılarak “serum karşıtı” söylemlerde bulunulduğu görülüyor. Bahsi geçen paylaşımların aşı karşıtı iddialara benzer şekilde ilerlediği anlaşılıyor.

Bahse konu paylaşımlarda yer alan lafız şu şekilde:

“DOKTORLAR BUNU BİLMENİZİ İSTEMİYOR!

 

İsviçreli bilim insanları intravenöz (damar içi) serum uygulamasının otizm, infertilite (kısırlık) dahil birçok hastalığa yol açtığını ortaya çıkaran bir makale yayımladı. Zürih Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre hayatında en az bir kere damar içi serum verilmiş olan hastalarda kısırlık görülme oranı yüzde 17 artıyor. Ayrıca 3 yaş altı çocuklara takılan serum otizm sıklığını artırıyor.

 

PAYLAŞ HERKES GÖRSÜN”

 

 

Açık kaynaklarda Zürih Üniversitesinden İsviçreli bilim insanlarının damar içi serum uygulamasıyla kısırlık ilişkisini inceleyen bir makale bulamadık (Pubmed‘de (infertility intravenous injection gibi anahtar kelimeler üzerinden) yaptığımız taramada da karşımıza bu bulguyu içeren bir akademik çalışma çıkmadı)

Serum kullanımının kısırlığa ya da otizme yol açtığı yönünde bir bilimsel çalışma ya da bulgunun mevcut olup olmadığı hakkında bilgi almak ve serum karşıtlığı konusunda görüşlerini edinmek üzere Sağlık Bakanlığı ve Türk Tabipleri Birliği ile (TTB) temasa geçtik. Aldığımız yanıtlar, aşı karşıtı söylemin yersiz olduğu yönündeydi, kısırlık – serum kullanımı arasında ilişki bulunduğuna dair bir yanıt tarafımıza sunulmadı.

TTB Merkez Konseyi’nden aldığımız yanıt şu şekilde:

Sosyal medyada kaynağı belli olmayan pek çok iddia yer almaktadır. Bunların hepsini tek tek değerlendirmek mümkün değildir. Türk Tabipleri Birliği kaynağı belli olmayan, kanıta dayanmayan, bilimsel yöntemlerle üretilmemiş bilgilere itibar edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Türk Tabipleri Birliği’nin aşı konusundaki tavrı çok açıktır. Aşı Can Kurtarır. (https://www.youtube.com/watch?v=Ibk5-haCn20) Bunun dışında son dönemde karşılaştığımız tıp kartışı söylemlerle ilgili de açıklamalar web sayfamızda yer almaktadır.

 

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Sağlık Bakanlığı Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Dairesi Başkanlığı tarafından sunulan yanıt ise şu şekilde idi:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yaptığınız başvurunuz incelenmiştir.

Tarafımızca konuya ilişkin gerekli araştırmalar yapılmış olup böyle bir yayına rastlanmamıştır. Lütfen sosyal medyada kaynak belirtilmeden yapılan hiç bir habere/bilgiye itibar etmeyiniz.

 

serum karşıtı
CİMER’den serum karşıtlığına ilişkin bilgi talebimize verilen yanıt

 

Temasa geçtiğimiz Sağlık Bakanlığı personeli de serum – kısırlık ilişkisinin olası olmadığı ve bu yönde bir bilimsel çalışmayla karşılaşmadığı yanıtını tarafımıza sundu.

 

Yine de sormadan edemiyor insan: Malum şahsın bir sonraki kitabı “serum” üzerine olabilir mi?

 

Yorumunuzu yazınız...