Fotoğraftaki Elin Fethullah Gülen’e Ait Olduğu ve Gülen’in İntihar Ettiğini Gösterdiği İddiası Asılsız

Fuat Uğur’un Türkiye Gazetesindeki köşe yazısında yer almasıyla gündeme gelen morarmış el fotoğrafının Fethullah Gülen’e ait olduğu ve Gülen’in intihar ettiğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraftaki el Suudi Arabistan’da 2019 Mayıs ayı içerisinde intihar etmiş bir kişiye aittir.

 

Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur, 11 Haziran 2019 günü yayınlanan “Fetullah Gülen neden intihar girişiminde bulundu?” başlıklı yazısında FETÖ / PDY / Cemaat lideri Fethullah Gülen’in intihar ettiğini iddia ederek gündeme gelmişti. Yazısında Uğur, Fethullah Gülen’in intihar ettiğinin ispatı olarak da bir el resmi paylaşmıştı.

Fuat Uğur’un söz konusu yazısından ilgili satırlar şöyle:

"Ancak son gelen bilgi inanılmazdı. Fetullah Gülen dediğini yapmış ve intihar girişiminde bulunmuştu. Ancak kurtarılmıştı. Ümit’e ulaştırılan aşağıdaki fotoğraf intihardan kurtarılan Fetullah’ın eli. Serum takılmış ve uzun süre kaldığından dolayı da morarmış bir el."
"Peki Fetullah Gülen nasıl intihar girişiminde bulunmuştu? Bu, inancına aykırı değil miydi? Sonuçta ayaküstü bin tane takiyye yapıp buna da bir kılıf bulabilirdi ama yine de intihar Müslüman olan için kesinlikle yasaklanan bir eylem. Başkasını öldürmekten daha ağır bir günah."

Fuat Uğur’a ilaveten, gazeteci olduğunu belirten Fazıl Duygun isimli sosyal medya kullanıcısı, bahsi geçen el resmini paylaşarak Uğur’un iddialarını tekrarlamıştı.

Fethullah Gülen intihar etti mi etmedi mi bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey, fotoğraftaki elin kendisine ait olmadığı.

Bahse konu morarmış el resmi, Suudi Arabistanlı bir kişinin “لستُ مجرد خالد” (“Ben Sadece Halid Değilim”) adlı “5weld_s” uzantılı Twitter profilinde 27 Mayıs 2019 tarihinde paylaşılmış.

 

Fethullah Gülen’e Ait Olduğu İddia Edilen Morarmış El Resminin 27 Mayıs 2019 Tarihinde Paylaşıldığı Tweet

 

Söz konusu Suudi Arabistanlı sosyal medya kullanıcısının babasının intiharının ardından attığı tweette babasının ardından ettiği dualara yer verdiği anlaşılmaktadır. Arapça metnin Türkçe çevirisi şu şekildedir:

“Mevcut olan, zati halinde kendiliğinden var olan, rahman ve rahim olan Ey Allah’ım babama şifa ederek merhamet et, onu hasta bırakma, vücudunun üzerine afiyet eyle, acısını günahlarının kefareti eyle.  Ey kerim olan Allah’ım, kudretinle onun hastalığını yok et / iyileştir onun sıkıntısına cevap ve afiyet ver. Çünkü sen her şeye gücü yetensin”

 

İntihar eden babasının morarmış elinin Fuat Uğur tarafından çarpıtılarak başkasına aitmiş gibi kullanıldığından haberdar olan anılan sosyal medya kullanıcısının Fuat Uğur’a Twitter üzerinden tepki gösterdiği, Uğur’un da kendisini engellediği belirtilmektedir.

 

Yorumunuzu yazınız...