Hz. Muhammed’in Karikatürünü Çizen Danimarkalı Karikatürist Kurt Westergaard’ın Yanarak Öldüğü İddiası Doğru Değil

Hz. Muhammed’in karikatürünü çizen Danimarkalı R.C’nin evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybettiği iddiası asılsızdır. Danimarka’daki Jyllands Posten gazetesinde yayımlanan ve krize neden olan Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin 12 çizerinden kimse yanarak ölmedi (GÜNCELLEME: Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard 86 yaşında 18 Temmuz 2021 günü öldü). 

 

Hz. Muhammed’in karikatürünü çizen Danimarkalı R.C’nin evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybettiği iddiası, 2006 yılından bu yana ısıtılıp ısıtılıp tekrar sosyal medyada “cehennem ateşi bol olsun” mesajıyla paylaşıma sokulsa da baştan aşağı yanlıştır.

 

Hz. Muhammed’i Çizen Karikatüristin Yanarak Öldüğü İddiasına İlişkin Sosyal Medya Paylaşımı

 

2005 yılında Hz. Muhammed’i konu edinen karikatürlerin yayınlanmasının ardından ilk izlerine 2006 yılında rastladığımız şehir efsanesi şu şekilde aktarılıyor:

“Peygamber Efendimiz Hz. MUhammed (s.a.v ‘ i hayvan ve daha birçok iğrenç varlığa benzetmesi ile …tanınan Danimarkalı karikatürist R.C. evinde çıkan yangın sonucu yanarak feci şekilde can vermiştir. Danimarka hükümeti ve basını bu olayı duyurmamak için elinden geleni yapsa da bunu biz dünyaya duyuralım . Eğer dinini ve peygamberini seviyorsan sende bu bilgiyi ulaştırabildiğin herkese gönder!!!”

Aynı minvaldeki bir diğer metin:

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed’i (haşa)hayvana ve daha birçok farkLı varLığa benzetmesi iLe tanınan Danimarkalı karikatürist R.C. evinde çıkan yangın sonucu yanarak feci şekilde can vermiştir.

Danimarka hükümeti ve basını olayı duyurmamak için elinen geleni yapsa da, bunu biz dünyaya duyuralım.

Evet bana dün böyle bir mesaj geldi ve sizinle paylaşmak istedim.Umarım gerçek bir haberdir Eğer Dinini ve Peygamberini seviyorsan bi yorum yazki konu güncel kalsın ve herkes haberdar olsun.

 

4 Temmuz 2006’da İnternethaber.com, 5 Temmuz 2006 tarihinde Milli Gazete gibi kuruluşlar ise Kurt Westergaard’ın yanarak öldüğü iddiasını “Danimarkalı Karikatürist Öldü” başlığıyla “Danimarka’da yaşayan gurbetçilerimiz, böyle bir söylentinin olduğunu doğruladılar” notuyla yayımlanmıştı.

Karikatür krizinin mimarı yanarak öldü Danimarka‘da Peygamber Efendimizin karikatürlerini çizerek İslam aleminin tepkisini çeken karikatürist, çıkan bir yangında alev alev yanarak can verdi. Danimarka‘da Peygamber Efendimizin karikatürlerini çizerek İslam aleminin tepkisini çeken Jyllands Posten Gazetesi çalışanı karikatürist Kurt Westergaard çıkan bir yangında diri diri yanak can verdi. Konuyla ilgili Jyllands Posten Gazetesi yetkilileri ile görüşen Sonsayfa.com yöneticilerine bir açıklama yapılmazken Danimarka‘da yaşayan gurbetçilerimiz, böyle bir söylentinin olduğunu doğruladılar.

 

Halbuki ne böyle bir doğrulama ne de iddia edildiği gibi yanarak ölen bir karikatürist söz konusuydu.

Hz. Muhammed’i çizen karikatüristin öldüğüne dair iddiaları tekzip eden haberlerin 2008 yılında yayınlandığını görüyoruz.

 

12 Karikatürist Arasında Ad ve Soyadı R.C. Olarak Kısaltılabilecek Kimse Yok

2005 yılında yayınlanan ve tartışmalara yol açan 12 karikatürü çizen kişilerin hiçbirinin ismi ve soyismi R ve C harfleriyle başlamamaktadır. 12 karikatürün isimleri şu şekildedir: Peder Bundgaard, Kurt Westergaard, Bob Katzenelson, Poul Erık Poulsen, Jens Julıus Hansen, Erık Abıld Sørensen, Rasmus Sand Høyer, Claus Seıdel, Arne Sørensen, Lars Refn, Franz Füchsel, Annette Carlsen.

 

Hz. Muhammed’in Karikatürünü Çizen ve Yanarak Öldüğü İddia Edilen Kişi Hayattadır

Hz. Muhammed’in karikatürünü çizen R.C.’nin yanarak öldüğü iddiasını içeren paylaşımlarda yer verilen fotoğraf Kurt Westergaard‘a aittir. Görülebileceği üzere Kurt Westergaard’ın ismiyle soyisminin baş harfleri R.C. şeklinde değildir.

Kurt Westergaard’ın ne evi yanmıştır ne de kendisi yanarak ölmüştür.1935 doğumlu Westergaard hâlâ hayattadır. 24 saat polis koruması altında saklanarak yaşamını sürdürmektedir (GÜNCELLEME: Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard 86 yaşında 18 Temmuz 2021 günü öldü).

Danimarkalı Kurt Westergaard, Jyllands Posten adlı gazetede çizdiği 2005 yılında Hz. Muhammed’i sarığında bomba ile gösteren karikatürüyle İslam dünyasının büyük tepkisini çekmişti. Aralarında Westergaard’ın yer aldığı bir grup Danimarkalı karikatüristin, İslam dinini hedef alan 12 karikatürünün yayımlanmasının ardından İslam coğrafyasında geniş çaplı tepki gösterileri düzenlenmişti. Bu gösterilerin akabinde Kurt Westergaard ölüm tehditleri almıştı. 2010 yılında da 28 yaşında bir Somalilinin baltalı ve bıçaklı saldırısına uğramışsa da Westergaard bu saldırıdan kurtulmuştur.

2015 yılında verdiği bir röportajda Kurt Westergaard, Hz. Muhammed’in karikatürüne ilişkin sorulan ‘‘Hiç pişman oldunuz mu? Eğer olduysanız 10 sene öncesine dönmek ister miydiniz?’‘ sorusuna ‘Evet oldum ama şimdi geri dönmek imkansız. Bu soruyu düşünüp kafa yormak zaman kaybı olur. Geçmişi geri getiremem. Bununla yaşamaya mecburum.’‘ şeklinde yanıt vermişti. 2015 yılında Charlie Hebdo saldırısı sonrasında yaptığı açıklamada Kurt Westergaard, “karikatürle eleştirmeye devam etmeliyiz” demişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2010 yılında Kurt Westergaard’a basın ödülünü takdim etmişti.

 

R.C. Olarak Kısaltılan Karikatürist Bir Başkası OLABİLİR

Bahse konu şehir efsanesinde yanarak öldüğü iddia edilen ve ismi R.C. olarak kısaltılan karikatüristin kim olduğu tam olarak bilinemese de, bu kişinin Robert Crumb adlı ABD’li karikatürist olabileceği düşünülmektedir. Teyit.org’un ilgili incelemesinde dile getirildiği üzere Kuran-ı Kerim’i çizgi roman haline getireceğini açıklayan Robert Crumb, 2015’teki Charlie Hebdo saldırısının ardından destek maksadıyla Hz. Muhammed’i karikatürize etmişti.

Kurt Westergaard gibi Robert Crumb da yanarak ölmemiştir ve bu yazı tarihi itibarıyla hayattadır.

 

12 Karikatürist Arasında Yanarak Ölen Kimse Yok

Danimarka’daki Jyllands Posten gazetesinde yayımlanan ve krize neden olan Hz. Muhammed’e hakaret içerikli karikatürlerin 12 çizerinden günümüze değin ölenler oldu tabii ki. Franz Füchsel bu isimlerden biri. Ancak, Hz. Muhammed karikatürünü çizdiği için pişman olduğunu ifade eden Füchsel de yanarak ölmemişti.

 

Hz. Muhammed Karikatürünü Çizen Kişinin Yanarak Öldüğüne İnanan Köşe Yazarları

Adı dahi doğru düzgün aktarılamayan karikatüristin yanarak öldüğüne dair asılsız iddiaya inananlar azımsanamayacak sayıda olsa da, biz sadece 1 köşe yazarının bu hataya düştüğüne rastladık.

Konya Merhaba Haber Gazetesi‘ndeki “Peygambere Dil Uzatmak Kimin Haddine!” başlıklı 26 Mart 2009 tarihli yazısında Nurten Selma Çevikoğlu, bu şehir efsanesine yer vermiş:

"Danimarka hükümeti ve basını bu olayı duyurmamak için elinden geleni yapsa da biz bunu duyduğumuzu dünyaya da bizdeki nadanlara da duyurmuş olalım."

Gerçekler apaçık ortaya dökülse de şehir efsanesinden vazgeçmeyen, Danimarka hükümeti ve basınının bahse konu karikatüristin yanarak öldüğünü duyurmamak için elinden geleni yaptığını iddia eden bu hurafe sevici zihniyeti ikna etmesi de gayet güç.

 

GÜNCELLEME: İslam karşıtlığıyla bilinen ve çizdiği Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle İslam dünyasında büyük tepkiye neden olan İsveçli karikatürist Lars Vilks ile iki koruma polisinin 3 Ekim 2021 tarihinde trafik kazası sonrası yanarak öldüğü basına yansıdı.

 

Yorumunuzu yazınız...