Paylaşılan Videonun Hz. Muhammed’le İlgili Karikatür Çizen İsveçli Karikatürist Lars Vilks’in Öldüğü Trafik Kazasına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, İslam karşıtlığıyla bilinen ve çizdiği Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle İslam dünyasında büyük tepkiye neden olan İsveçli çizer, heykeltıraş ve sanat tarihçisi Lars Vilks’in öldüğü trafik kazasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntü ile ilgili.

2007 yılından bu yana gizli bir adreste yaşayan Lars Vilks ve iki koruma polisinin 3 Ekim 2021 tarihinde trafik kazası sonrası yanarak öldüğü basına yansımıştı.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin aktarımına göre, Smaland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu alev alan araçta Lars Vilks ve iki polis koruması yanarak ölmüş, kamyon şoförü ağır yaralanmıştı.

Aftonbladet adlı haber platformu, kazanın ardından ilgili bölgede yapılan çekimi şu şekilde haberleştirmişti:

 

 

Lars Vilks’in İsveç’te öldüğü trafik kazasına ait olduğu iddiasıyla sosyal medyada farklı bir video paylaşılmıştı.

Söz konusu görüntü şu şekilde aktarılabilir:

 

 

Sanılanın aksine paylaşılan video Lars Vilks’in öldüğü trafik kazasından değil, Rusya’nın Udmurtya bölgesinde 21 Eylül 2014 tarihinde gerçekleşen trafik kazasına aitti.

 

trafik kazasi yangin

 

Rusya’ya ait P 635 PM 18 plakalı Lada marka araçta 30 yaşındaki Sergei Knyaze Izhevsk adlı şahsın yanarak yaşamını yitirdiği basına şöyle yansımıştı:

 

rusya trafik kazasi

 

Söz konusu trafik kazasının akabinde ilgili alanda kaydedilen video şu şekildeydi:

 

 

Hz. Muhammed’in karikatürlerini çizen karikatüristin yanarak öldüğü yönünde farklı iddialar yıllardır paylaşılagelmekte.

Daha önce Malumatfurus.org‘da Hz. Muhammed’in karikatürünü çizen Danimarkalı R.C’nin evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybettiği iddiasının doğruluk payının bulunmadığını aktarmıştık.

 

Hz. Muhammed’in Karikatürünü Çizen Danimarkalı Karikatürist Kurt Westergaard’ın Yanarak Öldüğü İddiası

 

Hz. Peygamber’in karikatürünü çizen İsveçli Lars Vilks’in öldüğü trafik kazasına ait sanılarak paylaşılan videoya ilişkin iddianın yanlışlığına daha önce AFP, Doğruluk Payı, Teyit, Doğrula da değinmişti.

 

6 Yorumlar

  • malumatfurusorg Reply

   Yazıyı tekrar okumanız ve okuduğunuzu anlayıp anlamadığınızı değerlendirmeniz doğru olacaktır.

   • ibrahim383838 Reply

    Bir kaza sonucu yanarak öldüğü doğru. Bunu İsveç dahil bütün haber kanalları doğruluyor. Sadece paylaşılan video hatalı , sen sadece bu gerçeğe dikkat çekmişsin o kadar.

 1. Haberlerde paylaşılan video yanlış olabilir fakat araba kazasında öldüğü ve arabanın bir kamyona çarpıp alev aldığı doğrudur. Wiki sayfasından bakabilirsiniz: wikipedia.org/wiki/Lars_Vilks#Death

  • ramazan eraslan Reply

   yabancı kaynaklardan bakabilirsiniz haber doğrudur bu resimler yanlış olabilir haberde herhangi bir saldırı olmadığı açıklandı çünkü müslümanların tepkisini topladığı için suikasttır dediler ama suikast olmadığı anlaşıldığı araştırmada yazıyor yabancı kaynaklardan araştırın.

Yorumunuzu yazınız...