Geleceğe Dönüş 2 Adlı Filmde Marty McFly ve Doktor Emmett Brown’ın Zaman Yolculuğu Yaptığı Tarih 27 Haziran 2012 Değil 21 Ekim 2015’ti

Yanlış İddia

 

İlki 1985, ikincisi 1989, üçüncüsü ise 1990 yılında gösterime giren “Geleceğe Dönüş” (“Back to the Future”) adlı popüler bilimkurgu, macera ve komedi türündeki film serisi, zaman yolculuğu kavramını konu edinen popüler yapımlardan biri.

 

geleceğe dönüş serisi

 

(İlerleyen paragraflar filmi henüz izlemeyenler için sürpriz bozan (spoiler) içerebilir)

 

Geleceğe Dönüş Serisinin Zaman Çizelgesi

Filmi izleyenlerin hatırlayacağı üzere Geleceğe Dönüş serisinin ilk filminde (1985) Michael J. Fox’ın canlandırdığı Marty McFly, Christopher Lloyd’un canlandırdığı Doktor Emmett Brown’ın DeLorean marka otomobili dönüştürerek geliştirdiği zaman makinesi ile yanlışlıkla 1985 yılından 1955 yılına gitmişti.

Serinin ikinci filminde (1989) ise ikili 26 Ekim 1985 tarihinden 21 Ekim 2015 tarihine yolculuk yapmışlardı. Marty McFly’ın çocuklarına gelecekte yardım etmeye çalışırken zarar verilen zaman dokusu, 1955 yılına yolculuk yapılarak düzeltilmişti.

Üçüncü filmde (1990) ise Marty McFly, 1955 yılında zaman çizelgesini düzeltmelerinin ardından kaza ile zaman makinesiyle gittiği 1885 yılında mahsur kalan Doktor Brown’u kurtarmaya çalışmıştı.

İlk iki filmde 1955, 1985 ve 2015 arasında 30 yıllık aralıklarla zaman yolculuğu yapılmıştı. Üçüncü filmde ise 100 yıl geriye gidilerek 1885 yılına zaman yolculuğu gerçekleştirilmişti.

 

geleceğe dönüş zaman çizelgesi
Geleceğe Dönüş üçlemesinin zaman çizelgesi

 

1989 yılında sergilenen Geleceğe Dönüş II’de 26 yıl sonrası yani 2015 yılı büyük teknolojik atılımın ve sosyolojik değişikliklerin gerçekleştiği bir zaman dilimi olarak tasvir edilmişti. Filmde sergilenen teknolojik öngörüler arasında uçan arabalar, uçan kaykaylar, giyilebilir teknoloji, konuşan hologram reklam panoları, kafaya takılan ekranlar, görüntülü sohbet sistemlerinin, parmak izi tarayıcılı tablet bilgisayarlar, insansız hava araçları gibi bazıları günümüzde kullanılan bazıları ise hâlâ hayal olan ürünler yer almıştı.

 

marty mcfly
(İllüstrasyon: Sadi Güran)

 

Geleceğe Dönüş serisinin anısına 26 Ekim 1985 tarihinden geleceğe yolculuk yapılan 21 Ekim 2015 tarihinin yıl dönümleri “Dünya Geleceğe Dönüş Günü” olarak kutlanıyor.

 

geleceğe dönüş 2015

 

Filmin yapımcısı ve senaryo yazarı Bob Gale, 21 Ekim 2015 tarihinin seçilme sebebi olarak ABD’nin Chicago Illinois şehrinden Chicago Cubs adlı beyzbol takımının şampiyon olabileceği bir yılın tahmin edilerek hedeflenmesini göstermişti (Çeviri: Google Translate):

“In “Back to the Future Part II,” Marty McFly (Michael J. Fox) touched down in Hill Valley, Calif., on October 21, 2015, after blasting through the space-time continuum with Doc Brown (Christopher Lloyd)… The only reason this happens is because Marty originally purchased the almanac in 2015 after getting the idea when he notices the Cubs finally won a World Series. Marty hopes to take it back and making a quick buck himself, but Doc Brown foils his plan and throws away the almanac, which Biff later finds.”

“We thought of something that somebody would say, ‘I wished I’d bet money on that,'”

 

“Geleceğe Dönüş II’de Marty McFly (Michael J. Fox), Doc Brown (Christopher Lloyd) ile uzay-zaman sürekliliğini patlattıktan sonra 21 Ekim 2015 tarihinde Hill Valley, Kaliforniya’ya indi. Bunun olmasının tek nedeni, Cubs’ın nihayet bir Dünya Serisi kazandığını fark ettiğinde, Marty’nin 2015 yılında almanağı satın almasıdır. Marty onu geri almayı ve çabucak para kazanmayı umuyor, ancak Doc Brown planını bozuyor ve Biff’in daha sonra bulduğu almanağı çöpe atıyor.”

“Birinin ‘Bunun üzerine para yatırmak isterdim’ diyebileceği bir şey düşündük”

 

 

 

Geleceğe Dönüş Adlı Film Serisinde Kahramanların Gelecekte Hangi Yıla Yolculuk Yaptığı Sıklıkla Karıştırılıyor

Ancak, sosyal medyada “Marty McFly ve Doktor Brown’un geleceğe doğru zaman yolculuğu yaptığı tarih olduğu iddiasıyla farklı tarihler öne sürüldüğüne şahit olabiliyoruz.

 

geleceğe dönüş günü

 

geleceğe dönüş filminde geleceğe hangi tarihte

 

Geçmişte özellikle 2012 yılında “Bugün Marty McFly‘ın Geleceğe Dönüş’te yolculuk yaptığı tarih” notuyla birçok paylaşım yapılmıştı. 

 

geleceğe dönüş 2012
Geleceğe Dönüş 2’de geleceğe doğru yapılan zaman yolculuğu tarihini yanlış aktaran montaj görsel

 

geleceğe dönüş filminde hangi tarihte

 

geleceğe dönüşte hangi tarihe gitmişlerdi

 

Bazı bilgi yarışması programlarında “Geleceğe Dönüş 2 filminde kahramanlar gelecekte kaç yılına gitmişlerdir?” sorusunun yarışmacılara yöneltildiğine de şahit olmuştuk.

 

Yorumunuzu yazınız...