Christopher Nolan’ın Interstellar adlı filmindeki sahne için ektiği mısırların satışıyla gelir elde ettiği iddiası doğru

 

Oppenheimer adlı filmi vizyona giren İngiliz film yönetmeni, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni ve editör Christopher Edward Nolan yeniden gündemde.

Genellikle karmaşık ve sıra dışı kurgu, derinlikli karakterler ve düşündürücü konular içeren yapımlarla dikkat çeken Christopher Nolan’ın filmografisi Yıldızlarararası (Interstellar), Tenet, Başlangıç (Inception), Batman Üçlemesi (Batman Başlıyor (Batman Begins), Kara Şövalye (The Dark Knight), Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises)), Prestij, Dunkirk, Akıl Defteri (Memento), Uykusuz (Insomnia) gibi harika filmleri içeriyor.

Christopher Nolan, lineer olmayan zaman akışıyla farklı zaman çizgileriyle karmaşık kurgusal yapılar kuran, sıra dışı ve sık sık insan zihnini zorlayıcı hikayeler anlatan, zaman yolculuğundan rüyalara, filmlerinin çoğu izleyicileri entrikalı planlardan galaksiler arası yolculuğa kadar şaşırtıcı olay örgüleri içeren, insan doğası, gerçeklik algısı, anılar, kimlik ve ahlaki seçimler gibi derin temaları ele alan, karakterlerin gelişimi ve iç dünyalarına odaklanan, zorlu kararlarla yüzleşen karmaşık karakterlerle anlatısını güçlendiren ve izleyiciyle duygusal bağ kurmalarını sağlayan, izleyiciyi sorgulamaya ve kendi düşüncelerini keşfetmeye teşvik eden, filmlerinin atmosferini güçlendiren etkileyici film müzikleri kullanan bir yönetmen.

 

christopher nolan
Christopher Nolan
Görsel: IMDb

 

Nolan, sinematik anlatımında etkileyici görüntüler sunarken görsel efektleri sınırlı ölçüde kullanmasıyla tanınıyor. Aksiyon ve gerilim, filmlerinin temel unsurlarını teşkil etse de Christopher Nolan, pratik efektler ve ölçülü ve az miktarda bilgisayar üretimli grafiklerle daha gerçekçi ve etkileyici sahneleri tercih ediyor.

Christopher Nolan isminin bahsi geçtiğinde 2014 yılında vizyona giren bilim kurgu türündeki Yıldızlararası (Interstellar) adlı filmi için 500 mısır fidesi ektiği ve bu mısırları satarak film için bütçe oluşturduğu iddiası sıklıkla dile getiriliyor.

 

MozartCinema:

“Cristopher Nolan, Interstaller için 500 mısır fidesi ekmiş ve bu mısırları satarak film için bütçe oluşturmuştur.”

“Dönüm*”

 

 

Hatta bu aktarım sıklıkla mizahî göndermelerin de konusu oluyor.

 

“Ali Atay , Ölumlü Dünya ‘daki çiftlik sahnesi için bilgisayar efekti kullanmak istemiyordu ve 500 dönüm mısır ekti. Çekimlerden sonra da mısırları satıp Feyyaz Yiğit’e gitar aldı.. şimdi bu bilgiyle hayatımıza devam edelim”

 

 

 

Türkçe paylaşımlarda aktarılanın aksine Interstellar için Christopher Nolan 500 fide değil, 2.023.428 metrekare (500 acres), yani 2023 dönüm mısır ektirmişti (500 misir fidesi 1 dönüm etmez. Orijinal aktarımda geçen “500 acre” ifadesi yanlış çevrildikten sonra bu şekilde paylaşılmaya devam edildi. Kopyala yapıştırdan imtina etmeyen paylaşımlarda filmin isminin Interstellar yerine Interstaller şeklinde yazılması da dikkat çekici).

 

 

Eyüp Kaan Yoksu (@eyupkaanyoksu):

“Cristopher Nolan, Interstaller için 500 mısır fidesi ektirmiş ve bu mısırları satarak film için bütçe oluşturmuş. Sizce doğru mudur? Bu da Nolan tarlasıymış 🌽”

 

 

Interstellar’ı izleyenler Matthew McConaughey’in canlandırdığı Joseph Cooper’ın çocukları Tom ve Murph ile birlikte tekerleği patlamış araçlarıyla bir Hint insansız hava aracının peşine düştüğü ve mısır tarlasına daldığı sahneyi hatırlayacaktır (İzlemeyenler aşağıdaki bağlantıdan ilgili sahneye göz atabilir (merak etmeyin, sürpriz bozan (spoiler) içermiyor)).

 

 


 

Joseph Cooper’ın aile çiftliğindeki sahneler için gerçek bir mısır tarlası isteyen Cristopher Nolan, Kanada’danın Alberta eyaletindeki Calgary kentinde bir arazide mısır ekimine girişmiş.

Christopher Nolan ve yapım ekibi gerçek bir mısır tarlasında ekim yapıp çekimler tamamlandıktan sonra elde edilen mahsulü satıp (165 milyon dolar bütçeli filmi için) iyi bir gelir elde etmiş.

Amacı satılık mısır yetiştirmek değildi, sadece harika çekimler yapmak olan Nolan, Interstellar için mısır tarlası ekim işinden gelir elde ettiğini “Sonunda oldukça iyi bir mahsul aldık ve bundan para kazandık.” (“In the end, we got a pretty good crop, and we actually made money on this.”) cümlesiyle aktarmış.

Ekilen mısırların çekim takvimine yetişip yetişmeyeceğinden emin olamayan Nolan, “Çelik Adam” (“Man of Steel”) adlı filminde mısır tarlasında sahneler çeken Zack Snyder’den yardım istemiş.

Nolan, Interstellar’daki mısır tarlası sahnesi için Zack Snyder’la yaptığı görüşmeyi The Hollywood Reporter‘a verdiği röportajda şu sözlerle aktarmış:

“Neyse ki, [yönetmen] Zack [Snyder] bir miktar mısır yetiştirmişti, ben de ona ‘pratik olarak gerçekten ne kadar sürede yetiştirebilirsin?’ diye sordum.”

“[Man of Steel için] birkaç yüz dönümlük arazi yapmışlardı, biz de inceledik; Çiftlik evimizi Calgary’nin [dışındaki] dağlara gerçekten yakın inşa etmek istediğimiz yerde bulduk. Sonunda oldukça iyi bir mahsul aldık ve bundan para kazandık.”

 

Intersteller ve mısır tarlası bahsi geçmişken, filmdeki ilgili sahne için Hans Zimmer tarafından hazırlanan “Mısır Tarlası Kovalaması” (“Cornfield Chase”) adlı film müziği ile yazıyı sonlandırmış olalım…

 

 

1 Yorum

  1. Mısırlı mısır Reply

    Bir film içinde olsa birşeyler ekilmesi beni mutlu etti.

Yorumunuzu yazınız...