Videoda Ünlü Yönetmen Christopher Nolan’ın Artvin Borçka’daki Film Çekiminde Kullanılan Dronelar Hakkında Belediye Tarafından Anonsun Duyulduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ünlü İngiliz film yönetmeni, senarist, yapımcı Christopher Nolan’ın Artvin’in Borçka ilçesinde film çekimi yaptığı, çekimlerde kullanılan dronelara silahla karşılık verilmemesi için Belediye tarafından anons yapıldığı anı yansıttığı sanılarak sosyal medyada paylaşılan video büyük ilgi çekti. Sanılanın aksine, gerçeği yansıtmayan söz konusu video mizahî bir mizansen içerikti.

Yöre şiveli ‘silah atışlarına karşılık vermeyin’ uyarısının yer aldığı kurgu video şu şekildeydi:

 

 

Borçka Belediyesi’nin 15 Aralık 2021 gecesi Güzelyurt köyü sakinlerine anons yaptığı sanılarak paylaşılan videoda kullanılan ifadeler şu şekildeydi:

“Tekrar ediyorum, Artvin Güzelyurt köyü sakinlerinin dikkatine, köyümüzde devam eden film çekimlerinin silahlı aksiyon sahneleri, kuru sıkı silah ve drone ile çekilecektir.

Lütfen silah seslerine karşılık vermeyin, drone’a ateş etmeyin. Silahlar kuru sıkıdır. Drone ise uçan bir kameradır, havada asılı durur, uzaktan kumanda ile sürülür. Beyaz renklidir. Arı kovanı gibi vızıldar ve leyleğe benzer…”

 

Bahsi geçen videoyu gerçek sanan aktarımı örnekleyecek olursak.

 

Haber:

“Christopher Nolan’ın film çektiği Artvin Borçka’da belediyeden anons: “Film çekimlerinin silahlı aksiyon sahneleri kurusıkı silahla ve drone ile çekilecektir. Lütfen tabanca seslerine karşılık vermeyin, dronea ateş etmeyin.””

 

nolan borcka

 

BPT Haber:

“Christopher Nolan’ın film çektiği Artvin Borçka’da belediyeden halka anons yapıldı: “Film çekimlerinin silahlı aksiyon sahneleri kurusıkı silahla ve drone ile çekilecektir. Lütfen tabanca seslerine karşılık vermeyin, drone’a ateş etmeyin.””

 

christopher nolan artvin

 

Sanılanın aksine Christopher Nolan, Artvin Borçka’da film çekimi gerçekleştirmiyor. Christopher Nolan’ın Tenet’in ardından programında yer alan yeni film Oppenheimer‘ın çekimleri ise henüz başlamış değil. Oppenheimer’ın çekimlerinin 2023 yılında tamamlanması planlandığı IMDb gibi kaynaklarda aktarılıyor.

 

christopher nolan
Görsel: IMDb

 

Nolan’ın Artvin’de film çekimi yaptığı yönündeki algının kaynağı, Uğur Dayal’ın Tiktok ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımına dayanıyor.

Dayal’ın paylaşımı şu şekildeydi:

 

 “Dünyaca ünlü aksiyon filmlerinin yönetmeni Christopher Nolan Artvin Borçka da film çekiyor Belediye halka bilgi anonsu yapıyor ve Dünya 1 dakikalığına güzelleşiyor!!! İşte Karadenizde ki o enteresan Anons”

 

 

Dayal, söz konusu videoyu “Artvin Borçka Belediyeden İlginç Anons!!!” başlığıyla Youtube kanalında da paylaşmıştı.

 

 

Uğur Dayal, sosyal medya hesabında bahse konu paylaşımının “şaka” mahiyetinde olduğunu kabullenmişti.

Sosyal medya hesabı vasıtasıyla ulaştığımız Uğur Danyal, videonun kurgu olduğunu teyit etti ve bu gibi videoları Borçka’nın reklamını yapmak ya da farklı konularda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırladığını belirtti.

Uğur Danyal, Sputnik Türkiye’deki Atilla Güner’le Akşam Postası adlı programda videonun arka planına değinmişti (1:20:00’dan itibaren):

 

 

Borçka Belediyesi de Twitter hesabında alıntılayarak paylaştığı video hakkında “Esprili bir çalışma olmuş, ancak kentimizde her gün bundan daha komik ve gerçek olaylar yaşanıyor. Yerinde görmeye bekleriz…” ifadelerini kullanmıştı.

 

https://twitter.com/Borckabel/status/1471472745712128004

 

Videonun gerçek mahiyetine Serbestiyet de değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...