Videonun Koronavirüs Pandemisinin ve Omicron Varyantının Kurgu Olduğunu Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Koronavirüs pandemisinin aslında büyük bir tiyatro olduğunu, omicron varyantının da bu oyunun bir parçası olduğunu  ortaya koyduğu iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video şu şekilde:

 

 

Bahse konu videoyu pandeminin aslında bir kurgu olduğunu ortaya koyduğu iddiasıyla aktaran sosyal medya paylaşımlarından örnekler şöyle sunulabilir:

 

“Hiçbir şey ekranlardan görüpte inandığınız gibi değildir.

Araştırıp sorgulamayan güdülmeye mahkum olur.

#PfizerHesapVer

İstediklerini yaptırmak için korkutup inandıranlar Cavid çekimleri gibi

Yeni senaryo

OMICRON çekimleri de başlamış”

 

omicron cekimleri

 

“OMICRON çekimleri başlamış

EPPHILLA P.KENNEDY “

 

omikron cekimleri

 

Bir hastane içerisinde medikal ekipmanlarını giymiş çalışanların kameraman ve fotoğrafçı tarafından görüntülendiği video Covid-19 pandemisinin sahnelenen bir komplo olduğunu işaret etmiyor.

Pandemi diye bir şeyin olmadığını, yaşananların aslında bir tiyatro olduğunu iddia edebilen sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı video İsrail’in Be’er Ya’akov şehrinde bulunan “Shamir Tıp Merkezi” (“Shamir Assaf Harofeh Tıp Merkezi”- “Shamir Medical Center“) için hazırlanan bir tanıtım videosundan alıntı.

Söz konusu tanıtım videosunun İbraniceden Türkçemize “Shamir Tıp Merkezi’nin daha önce hiç görülmemiş 2020 fotoğrafik özeti: koronavirüs yılı” şeklinde çevrilebilecek açıklamayla Youtube’de paylaşıldığı görülebiliyor.

 

 

Bahse konu hastanenin sözcüsü Liad Aviel, hastanelerinin tanıtımı için çekim yapılırken bir hastane çalışanı tarafından kaydedilen görüntünün sosyal medyada paylaşılmasıyla yayıldığını aktarmış.

 

Hastane yetkilileri söz konusu videonun 3-4 Mart 2021 tarihlerinde kaydedildiğini belirtmiş. Youtube kanallarında anılan görüntünün 26 Mart 2021 günü yayımlandığı görülebiliyor.

 

Shamir Medical Center

 

covid omicron cekim

 

Hastanenin Youtube kanalında yayımlanan tanıtım video ile sosyal medyada paylaşılan kayıttan görüntüler karşılaştırıldığında, aynı konumda kaydedildikleri anlaşılabiliyor.

 

hastane cekim

 

Yorumunuzu yazınız...