Paylaşılan Videonun Sean Penn Tarafından Çekildiği ve Ukraynalıların Rus Ordusundan Kaçışının Sahnelendiği Anı Yansıttığı İddiaları Gerçek Dışı

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasıyla birlikte birçok eski tarihli görüntü bağlamından kopartılarak Ukrayna ile ilişkilendirilerek paylaşılmıştı (Rusya’nın Ukrayna’yı İşgal Girişimine Ait Olduğu Sanılarak Paylaşılan Görüntüler başlıklı yazımızda onlarca tespiti derlemiştik). Bunlardan bazıları, Ukraynalıların Rusya tarafından düzenlenen saldırıları sahnelediği yönündeydi.

Savaşın başladığı ilk dönemde, Ukraynalıların Rus ordusunun saldırısından kaçışı sahnelediği iddiasıyla bir görüntü dolaşıma girmişti.

 

 

“Büyük resmi” görürken görüntü hakkında hatalı yorumda bulunanlara rastlamıştık…

 

Türker Ertürk: “Kiev’in ortasında çok inandırıcı profesyonel bir film çekildi. Sözde burada, Ukraynalılar Rus ordusunun saldırısından kaçıyormuş. Bu tür filmler Suriye için de çok yapılmıştı! Iraka’a da kitle imha silahları var diye müdahale edilmişti!

 

kievin ortasinda film cekildi
Türker Ertürk’ün eski tarihli Birmingham’daki film çekimi kaydını Ukrayna ile ilişkilendirdiği paylaşımı.

 

Aradan geçen zamanla birlikte bu uydurma iddia, videonun ABD’li aktör ve yönetmen Sean Penn tarafından 2022 yılı Ocak ayında çekildiği kurgusuyla birlikte tekrar servis edilmiş:

 

GasteПравда (RfGazetta): “Amerikalı yahudi aktör ve yönetmen Sean Penn, Ocak ayında Ukrayna’ya geldi ve orada birkaç ay geçirdi. Bu sahte videoların büyük bir kısmı onun prodüksiyon ekibine ait… O yüzden Gördüğünüz herşeye inanmayın… yalan propoganda filmleri çekiyorlar.”

 

 

Kongar (ultrarrow): “Amerikalı aktör ve yönetmen Sean Penn Ocak ayı sonlarında Ukrayna’ya uçtu ve orada birkaç ay geçirdi. Bu sahte videoların çoğu prodüksiyon ekibine ait.”

 

 

Sean Penn’in 2022 yılı Şubat ayında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili bir belgesel hazırlamak üzere Ukrayna’da bulunduğu basına yansımıştı. Ancak görüntü Sean Penn tarafından 2022 yılı Ocak ayında çekilmemiş.

Ukraynalıların Rus ordusundan kaçışına dair film çekimine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan kaydın Ukrayna ile bir ilgisi bulunmuyor.

Kalabalık bir insan grubunun filme alındığı ve işaret verildiği anda kalabalığın kameraya doğru kaçmaya başladığı video, orijinal adı Kaleidoscope Man olan Invasion Planet Earth adlı Simon Cox tarafından yazılan ve yönetilen düşük bütçeli bilim kurgu türündeki filmin setinden.

 

kaleidoscope man cekimi

 

2019 yılında vizyona giren film için Birmingham’da Victoria Meydanı’nda kaydedilen görüntü, 2013 yılında Youtube’de paylaşılmış.

 

 

Söz konusu çekimin farklı açılardan kayıtlarına Youtube’de rastlanabiliyor.

 

 

 

Kalabalığın koşuşturma sahnesi filmin fragmanında da yer almış.

 

invasion-planet-earth-ukrayna

 

 

Filmin yönetmeni Simon Cox iddia hakkında “Bu inanılmaz – 2013’te Central #Birmingham’daki bağımsız bilimkurgu filmim Invasion Planet Earth için kalabalık sahnelerimizi çekerkenki gerçek kamera arkası görüntüleri , görünüşe göre Rusya’nın propagandası için kullanılmış” yorumunda bulunmuştu.

 

 

Yorumunuzu yazınız...