Videonun Ukrayna’ya Ait Mig-29 ve Rusya’ya Ait Su-35 Savaş Uçakları Arasında Cereyan Eden “İt Dalaşı” Olarak Nitelenen Manevralara Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait Mig-29 ile Rus Hava Kuvvetlerine ait Sukhoi Su-30MK’nın havada it dalaşına giriştiği ana ait olduğu sanılarak paylaşılan video “Dijital Savaş Simülatörü” (“Digital Combat Simulator” – DCS) olarak adlandırılan gerçekçi hava savaşı simülasyonundandı (Türkçemize “it dalaşı” olarak çevrilen “dogfight“, iki ülkeye ait savaş uçaklarının birbiri çevresinde burgu gibi dönüşlerle taciz için manevra yapması anlamında kullanılan bir terim).

Söz konusu videoyu gerçek sanarak analiz eden paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

“Kiev semalarında it dalaşı!

Analiz: (1) Kiev semalarında bir Ukrayna Mig-29’u ve bir Rus Sukhoi 27/30 savaş uçağı arasında gerçekleştiği iddia edilen it dalaşına ait görüntüde net olmamakla birlikte Ukrayna’ya ait Mig-29 yarım daire çizip

(2) Rus Sukhoi’nin ardına Fox-2 pozisyonuna geçip yakın mesafeden (Takriben 500 metre) güdümlü hava-hava füzesini ateşleyip rakibine isabet kaydediyor.

(3) Rus savaş jeti aldatıcılarını fırlatmış olsa da oldukça kısa mesafe ve reaksiyon süresinin de etkisiyle Ukrayna jetinin füzesinden kaçamıyor. Ukrayna savaş jeti hedefini vurduktan sonra enkazından etkilenmemek için kaçınma manevrası yaparak bölgeden uzaklaştığı görülmektedir.

Ukranya Rus uçağının düşürüldüğünü doğruladı.”

 

it dalasi simulasyon videosu

 

TGRT Haber de videoyu gerçek sanarak şöyle paylaşmıştı:

📌Ukrayna semalarında it dalaşı!

📌Ukrayna semalarında hareketli dakikalar yaşandı. Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ile Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları, karşı karşıya geldi.

📌İt dalaşı cep telefonu kamerasına yansıdı.

 

 

Görüntü, “Comrade_Corb” adlı Youtube kanalında bir simülasyon kaydı olduğunu belirten “Bu görüntü DCS’den (hava savaşlarının yapıldığı bir bilgisayar simülasyon oyunu) ancak yine de “Kiev’in Hayaleti”ne saygıdan yapılmıştır. Eğer gerçekse Allah onunla olsun; Eğer sahteyse, daha çok “onun” gibi olması için dua ediyorum” (“This footage is from DCS, but is nevertheless made out of respect for “The Ghost of Kiev.” If he is real, may God be with him; if he is fake, I pray for more like “him.”“) notuyla paylaşılmıştı.

 

 

ukrayna rusya it dalasi

 

“Kiev’in Hayaleti” (“Ghost of Kyiv”), Rusya Hava Kuvvetlerine ait 6 savaş uçağını düşürdüğü ileri sürülen Ukraynalı pilota verilen isim. Pilotun kimliği veya hangi filodan uçtuğu bilinmiyor.

Ukrayna ve Rus savaş uçakları arasında yaşanan it dalaşına ait bazı görüntüler basına ve sosyal medyaya yansımıştı (Bu görüntüyü henüz teyit edemedik).

 

 

“Ukrayna Mig-29’u ve Rus Su-35’i arasında it dalaşı” şeklinde paylaşılan görüntülerin gerçek olmadığını, DCS simülasyonundan alıntı olduğunu daha önce Shayan Sardarizadeh, Tolga Özbek ve Abdullah Bekci de aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...