Sosyal medyada paylaşılan bir savaş uçağının olağan dışı manevralar yaptığı videonun (azınlık da olsa) bazı kullanıcılar tarafından gerçek sanıldığı görülüyor.

 

“F-22’nin manevra kabiliyeti insanı şaşkınlık içinde bırakacak kadar iyi. Uçuş kumanda sistemi çok iyi tasarlanmış. En dikkat çekici olarak da yanal düzlemdeki seri manevraları geldi bana.👏👏”

 

https://twitter.com/Huseyin_Fazla/status/1566820992453906432

 

f22-manevra-kabiliyeti

 

Savaş uçağının hızını aniden düşürerek kendi etrafında manevra yaptığı ve flare kullandığı görülen video gerçek değil. Henüz kaynağı tespit edilemese de bir uçuş simülasyonundan ya da oyundan olduğu anlaşılıyor.

Videonun yüksek çözünürlüklü versiyonu izlendiğinde atılan flarelerin uçak gövdesinin içinden geçtiği görülebiliyor (Flare sistemi ısı güdümlü füzeleri şaşırtmak için savaş uçağı gövdesinden fırlatılmaktadır. Chaff ve flare sistemlerine değindiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.).

Videonun alt bölümündeki irtifa (altitude) verisinin de değişmiyor olması bir başka emare.

Gerçek hayattan manevra görüntüleri incelendiğinde paylaşılan görüntünün bir simülasyon olabileceği kolaylıkla anlaşılabiliyor (Videonun daha net versiyonunun Ukraynalı pilotlar tarafından Su-27 ile yapılan “kobra manevra”yı yansıttığı belirtilerek paylaşıldığı görülüyor).

 

 

Savaş uçaklarının bir miktar irtifa kazandıktan sonra hızını aniden düşürdüğü hareketi “kobra manevrası” olarak niteleniyor.

Kobra manevrasının “it dalaşı” (dog fight) olarak adlandırılan iki ülkeye ait savaş uçaklarının birbiri çevresinde burgu gibi dönüşlerle taciz için manevra yaptığı esnada düşman uçağını önüne almak için pilotlar tarafından kullanılabileceği belirtilmektedir.

Paylaşılan video gerçek hayattan olmasa da savaş uçaklarıyla havada kobra manevrası ve benzer hareketler yapabilen pilotlar mevcut.

Örneğin, Malezya Hava Kuvvetleri’nden bir pilotun Sukhoi Su-30MKM ile sergilediği manevralar…

 

 

Mig-29 ile kobra manevra hareketi..

 

 

Ya da F-22 yapılan gösteriler…

 

 

 

“Kobra manevrası” demişken.

Top Gun: Maverick’teki sahneleri anmadan geçmek olmaz:

 

 

Yorumunuzu yazınız...