Ergün Diler, Takvim Gazetesinde 15 Şubat 2017 günü yayınlanan “Brezilya Örneği” başlıklı yazısında silahlı sistemler üzerine malumatfuruşluk yaparken yine hataya düşmüş:

"Rus SU-34 tipi savaş uçakları, ABD'nin yeni geliştirdiği bir sistemin devreye sokulması nedeniyle Türk askerlerini vurdu! Bu yeni sistemin ismi CHAFF...
Amerika'nın ilk kez Suriye'de denediği bu CHAFF ile Rus uçaklarının hafızaları kilitlendi. Yanlışa sürüklendi. Amaç yeni bir Rus-Türk kavgasıydı. Gerginliğiydi. Olmadı.

...


Son derece teknolojik aletlerin bulunduğu bu noktadan CHAFF sisteminin harekete geçirilmediğini ispatlamaları gerek..."

Chaff ve Flare. Bu 2 sistem, savaş uçakları için bir saldırı değil savunma sistemidir. Bizatihi savaş uçaklarının, kendilerine kilitlenen ya da kendilerine doğru fırlatılan ısı ya da radar güdümlü füzelere yönelik hedef saptırma yöntemidir.

Chaff radar güdümlü füzeleri şaşırtmak, Flare ise ısı güdümlü füzeleri şaşırtmak için savaş uçağı gövdesinden fırlatılır. Daha doğrusu, kanat altından etrafa saçılır.

Chaff, radar güdümlü füzeyi aldatmayı hedefleyen folyo benzeri parlak madde kaplıdır.

Chaff sistemi, Ergün Diler’in aktardığı niteliklere sahip değil. ABD tarafından yeni geliştirilmedi. Yıllardır kullanılagelen bir sistem bu. Haliyle Amerika ilk kez Suriye’de deemedi bu sistemi. Ki, Chaff sistemi Türk-Rus gerginliği çıkartabilecek bir sistem de değil. Rus SU-34 silahı da Türk askerini Chaff sistemiyle vurmadı. Chaff savunma sistemidir, saldırı değil.

 

* Tespiti için Ekşisözlük’ten ‘ya teşekkürler.

 

Yorumunuzu yazınız...