Ünlü kolonya markasının kurucusu Eyüp Sabri Tuncer’in bir gün iflasın eşiğinde nakde sıkıştığında para istediği Vehbi Koç’un kendisine kolonya şişelerinin deliğini büyütme tavsiyesi verdiği ve bu tavsiyeyi uygulayan Eyüp Sabri Tuncer’in iflastan kurtulduğu yönünde bir anlatı paylaşılıyor.

 

10/10 reklamlar:

 

“Eyüp Sabri Tuncer iflasın eşiğindeyken Vehbi Koç, borcunu tahsis etmek için yaptığı bir ziyarette durumu öğrenir ve ona kolonyanın ağzını büyütmesi yönünde akıl verir. Ağzı büyüdüğü için daha çabuk tükenen kolonyalar daha sık satılır ve EST markası iflastan kurtulur…”

 

eyup sabri tuncer iflas

 

Bu anlatının kökeni Yavuz Donat’ın Sabah gazetesindeki 28 Ekim 2012 tarihli yazısında “Pazarlama dersi” alt başlığıyla aktardığı “hikâye”ye dayanıyor:

Bitmedi… Ali Coşkun’dan dinlediğimiz “hikâyenin” gerisi var…
Vehbi Koç “Eyüp Sabri Bey… Sana borç para vermedim ama bedava akıl vereceğim” diyerek “konuya” girer:
– Ne kadar sıkıştın?.. Altı ay daha dayanabilir misin?
– Altı ay daha ayakta kalabilirim… Ödemelerimi ertelerim.
– Bana hediye getirdiğin şu kolonyaya iyi bak… Şişenin deliği çok küçük… Kolonya çok zor akıyor… Sen, şişenin deliğini büyüt… Delik büyürse kolonya çabuk tükenir… Sürüm artar… Altı ayda toparlanırsın.
Aradan altı ay geçer.
Eyüp Sabri Tuncer, Vehbi Koç’a teşekkür eder:
– Sağol ağam… Dediğini yaptım, satış birden arttı… Toparlandım… Aklınla bin yaşa.
Ali Coşkun “bu hikâyeyi” anlattı ve… Sözünü şöyle bağladı:
– Al sana üniversitede anlatılacak bir pazarlama dersi.

 

vehbi-koc-eyup-sabri-tuncer

 

Vehbi Koç’un tavsiyesiyle Eyüp Sabri Tuncer’in kolonya şişelerinin deliklerini büyüterek sattığı ürünün tüketimini ve satış gelirini artırarak iflastan kurtardığı anlatısı, -Yavuz Donat’ın da yazısında vurguladığı üzere- bir HİKÂYE.

 

Eyüp Sabri Tuncer’in resmî Twitter hesabından anlatıyla ilgili tekzibi şu şekilde:

“Merhaba, öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. İletinizde bahsetmiş olduğunuz hikayenin gerçeği yansıtmadığını, bununla birlikte kurumumuzun tarihçesini bağlantı üzerinden inceleyebileceğinizi bilgilerinize sunarız.”

 

Eyüp Sabri Tuncer markasının kuruluşu ve gelişimi hakkında ilave bilgi için internet sitelerindeki “tarihçe” sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorumunuzu yazınız...