Mahmut Tuncer’in “Mantık Sizi A Noktasından B Noktasına Götürür, Halay İse Her Yere” Sözü Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ders Kitabında Değil Yardımcı Kaynakta Yer Almış

 

Ünlü türkücü Mahmut Tuncer’in fotoğrafıyla birlikte, ‘Mantık sizi A noktasında B noktasına götürür. Halay ise her yere‘ sözünün paylaşıldığı kitabın Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okullarda ders kitabı olarak okutulduğu iddiası 2019 yılında dolaşıma girmişti.

 

mahmut-tuncer-halay-kitap

 

Prof. Dr. Bahadır Erdem’in “Çocukların eğitim kitabında böyle saçma sapan şey olmaz gerçek değildir Zaytung’dur dedim ama maalesef gerçekmiş” ifadelerini içeren paylaşımı konuyu gündeme taşımıştı.

 

 

Aradan geçen zamana ve gerçeği yansıtmadığı aktarılmasına rağmen bu iddia sosyal medyada tekrar zuhur etmiş.

 

Yaygın şekilde paylaşılan hatalı aktarım şu şekilde:

 

“Lise ders kitabında ünlü filozof Mahmut Tuncer var. Tuncer’in dünyaya mal olan o ünlü sözü; Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere, sözü yer aldı. Artık eğitimde dünya bizi kıskanabilir. Şaka Değil”

 

mantik-sizi-a-noktasindan-b-noktasina

 

Paylaşılan görsel MEB’in okullarda okuttuğu bir ders kitabına değil, yardımcı kaynağa ait.

MEB’e ait bir kitaptan olduğu iddiasıyla paylaşılan söz konusu görsel aslında Günay (Gün&Ay) Yayınları tarafından basılan Bumerang Serisi, Türkçe Etkinlik 8’inci sınıf yardımcı ders kitabından.

MEB tarafından okutulan ya da tavsiye edilen kitaplar arasında bu yönde bir materyal yer almıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Mahmut Tuncer görseli ve sözlerine yer verilen kitabın okullarda öğrencilere sunulan ders kitabı ve eğitim materyali olmadığını, Bakanlığın tavsiye kitap listesinde Mahmut Tuncer’in resmini ve sözünü taşıyan kitabın yer almadığını duyurmuş.

İddiayla ilgili MEB’in sosyal medya hesaplarından yapılan açıklama şu şekildeydi:

“Sosyal medyada paylaşılan ve bir sanatçının görsel ve sözlerine yer verilen kitapla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulmuştur. Sosyal medyadaki paylaşımda yer verilen söz konusu kitap, okullarımızda öğrencilerimize sunulan ders kitabı ve eğitim materyali değildir.”

 

 

8. sınıflara tavsiye üzerine okutulan kitaptan Mahmut Tuncer’in “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Halay ise her yere” sözleri daha sonra yeni baskıdan kaldırılmış.

Günay Yayınları’nın kurumlarının çıkardığı kitabın Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmadığını ve amaçlarının öğrencilerin zorlandıkları bir konuda ilgilerini çekmek olduğunu belirttikleri açıklamalarında “Esprili olduğu için böyle bir görsel kullandık. Baskısı kaldırıldı. Yeni baskıda kullanmadık.” ifadelerine yer verilmiş.

Mahmut Tuncer, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı video paylaşımda “Mantık sizi A noktasında B noktasına götürür. Halay ise her yere” sözünü geçmişte dile getirdiğini söylemişti.

Konuyla ilgili Mahmut Tuncer şu açıklamayı yapmış:

“Ben onu yıllar önce söyledim. Bizim sanatımızın dışında espritüel kişiliğimiz ön plandadır. Bizim birçok laflarımız olmuştu ama en çok gündemde kalan bu söz oldu. Halay birleştirici, konuşturucu, seviştirici yani sevecen, kardeşlik sembolü, küsleri barıştıran, erkekle kadın eşitliğini gösteren bir oyundur. Benim bu kitaba konulmasından haberim yok. İzin isteseler verirdik. Böyle bir şeye layık görmüşlerse teşekkür ederdik. Bunda bir şey yok ki kardeşim. Ders kitapları sıkıcıdır. Buna böyle güzel bir şey koymuşlar ne var ki bunda? Biz insanlara hoş gelen bir şeyiz. Öğrenci açıp beni görünce sevinir. Hocalar size sınava tabi tutuyorum Mahmut Tuncer burada ne demiş diye sınava tabi mi tutacak? Çocuklar espriyi görüp gülsünler dersten biraz uzaklaşsınlar diye… Hem benim dediğim doğru mantık ancak A noktasından B noktasına götürür başka nereye götürecek ki?”

 

Tuncer, kitaptaki aktarım hakkında kamuoyuna yansıması öncesinde bilgi sahibi olmadığını, kitapta sözüne yer verilmesinin de kötü bir durum olmadığını belirtmişti:

“Yeni öğretim döneminde mantık ders kitabına benim halay ile ilgili söylemiş olduğum sözü ve resmimi espri olsun diye koymuşlar herhalde. Benim zaten kesinlikle haberim yok. Birileri büyütmeye başladı sanki ortada çok kötü bir şey varmış gibi. Halbuki yabancı birinin resmini koysalardı bence hiç sesleri çıkmazdı. Ben burada mantık ile ilgili bir şey üretmişim çocuklara espri olsun diye. Çocuklar orayı gülerek geçsinler diye yapmışlar. Bence de çok güzel olmuş. Fakat birkaç kişi bunun üstüne giderek kötü şeyler kafalarından geçiriyorlar.”

 

 

Kapak görseli: Sözcü

Yorumunuzu yazınız...