Çin’de Atatürk’ün Hayatının Zorunlu Ders Olarak Okutulduğu İddiası Doğruyu Yansıtmıyor

Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının Çin Halk Cumhuriyeti’nde ders olarak okutulduğu iddiası doğru değil. Çin’de Atatürk’ün hayatı tek başına ders olarak okutulmuyor, bir dersin içerisinde sadece bir alt bölüm olarak işleniyor.

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının (zorunlu) ders olarak okullarda okutulduğu iddiası tam olarak gerçeği yansıtmamaktadır. Doğrusu şu şekildedir: Çin Halk Cumhuriyeti’nde “Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi ” adlı ders için lise öğrencileri için hazırlanan kitaptaki 4 sayfalık “Yeni Türkiye’nin Kurucusu Kemal” başlıklı bölümde Atatürk’ün hayatına kısaca yer verilmiştir. Kitap sadece Atatürk’ün hayatını değil, dünya tarihindeki diğer önemli karakterleri de içermektedir.

İddia aslında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu’nun 2003 yılında düzenlediği kongrede konuşan Prof. Dr. Hu Zhenhua’ya ait. Prof. Zhenhua, Atatürk’ün hayatının Çin’deki bir lise ders kitabında geçtiğini aktarıyor. Bahse konu kongredeki konuşmasından ilgili bölüm şu şekilde:

“Çin’de Mustafa Kemal Atatürk’ü bilmeyen lise öğrencisi hemen hemen hiç yoktur. Çünkü ülkemizde yıllardır lise Yakınçağ ve Çağdaş Dünya Tarihi ders kitabında Mustafa Kemal ve O’nun önderliğindeki Türk devrimi de anlatılmaktadır. Önceki yıl kıymetli davetliniz üzerine Türkiye’deki Uluslararası Atatürk Sempozyumu’na katılırken Atatürk Araştırma Merkezi’ne hediye olarak getirdiğim söz konusu bu kitap bugün Çin’deki liselerde mecburi ders kitabı olarak okutulmaktadır. Temmuz 1996 tarihli Çin Halk Eğitim Yayınevi tarafından yayınlanan bu kitabın ilk sayfasında dört büyük adamın portresi bulunmaktadır. Bunlar arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri üniforma içinde çekilen portresi de görülmektedir. Aynı kitabın on ikinci sayfasında ise “Türkiye ve Mustafa Kemal Devrimi” başlığı altında Mustafa Kemal’in yeni Türk harflerini öğretmesini konu alan bir fotoğraf bulunmaktadır. Fotoğrafın yanında kullanılan açıklamada şöyle denilmektedir: “Mustafa Kemal’in öncülüğündeki Cumhuriyet bir dizi reform başlatmıştır. Siyasi alanda saltanat kaldırılarak laiklik uygulanmaya başlanmıştır. Ekonomik alanda feodal aşar vergisi yok edilerek ulusal ekonomiyi kalkındıran önlemler alınmıştır. Kültür ve eğitim alanında laik eğitim temel alınmış ve harf devrimini başlatmıştır. Sosyal yaşam alanında toplumu geri bırakan her çeşitli kurum ve kurallar iptal edilmiştir. Kemal Hükûmeti’nin uyguladığı bu ilerletici burjuva niteliğindeki sosyal reformlar Türkiye’nin bağımsızlığını kuvvetlendirmiş ve Türkiye böylece ulusal kalkınma yoluna girmiştir.””

Çinli Profesörün bu iddiası Emin Çölaşan’ın Hürriyet Gazetesi’ndeki “Çin ve Atatürk” başlıklı 30 Nisan 2004 tarihli yazısında dile getirildikten sonra daha da bilinir hale geldi.

Çin Komünist Partisi Şanghay Komitesi Sekreter Yardımcısı Yin Yicui de Kemal Kılıçdaroğlu’na Çin Halk Cumhuriyeti’nde ders kitaplarında Atatürk’ün yer aldığını aktarmıştı.

 

cin-ataturkun-hayati

cince-ataturkun-hayati

cince-ataturkun-hayati-kitap

 

İLAVE: Bu defa, Atatürk’ün hayatının Japonya’da zorunlu ders olarak okutulduğu asparagası dolaşıma sokulmuş.

 

Türklander (@emreturklander): “Japonya’da Atatürk’ün hayatı zorunlu derstir, eğer 5li not sisteminde bu dersten 4 ve üzeri almazsanız japon hükümeti sizi vatan haini ilan ederek sürgüne gönderebilir”

 


 

Çin’de Atatürk’ün Hayatının Zorunlu Ders Olarak Okutulduğu İddiasına İnanan Yazarlar

Osman Gençer, Habertürk Gazetesi‘nde 1 Aralık 2012 tarihinde yayınlanan “Biz kaldırıyoruz, Çinliler okutuyor” başlıklı yazısında Atatürk’ün hayatının ders olarak okutulduğunu iddia etmişti:

"Çin Halk Cumhuriyeti’nde Atatürk’ün hayatının ve devrimlerinin okullarda ders olarak okutulduğunu biliyor muydunuz? Lise ikinci sınıf tarih kitabında, bakın Atatürk ve Türkiye hakkında neler anlatılıyor"

 

5 Yorumlar

  1. Verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  2. akıllı saatler Reply

    epeyce faydalı bir makale oldu benim için karşılaştığıma sevindim

  3. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

  4. detaylı bir makale olmuş epey faydasını göreceğimi düşünüyorum teşekkürler

  5. Bilgili Sözlük Reply

    Detaylı bir içerik olmuş. Üstelik de akıcı. Teşekkürler

Yorumunuzu yazınız...