Sosyal Medyada Halk TV Tarafından Satışa Sunulduğu İddiasıyla Paylaşılan Kemal Atatürk İmzalı Koronavirüs Maskesi Görsellerin Bazıları Montaj Ürünü

Yanlış İddia

 

Not: İşbu yazı koronavirüs salgınının etkilerinin yoğun şekilde hissedildiği ilk günlerde hazırlanmış olup, yazının hazırlandığı tarihte Kemal Atatürk imzalı maskelere ilişkin paylaşılan görsellerin montajlanarak oluşturulduğu görülmekle birlikte ilerleyen süreç içerisinde Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan maskelerin satışa sunulduğu ve kullanılmaya başlandığı görülmüştür.

 

Koronavirüs muskası“nın gerçek sanılmasının akabinde (montajlanarak oluşturulmuş) koronavirüsten (SARS-COV-2) koruma sağlayan K. Atatürk imzalı maske görsellerinin de ciddiye alınarak paylaşıldığına şahit oluyoruz.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Kemal Atatürk imzalı maskeye dair Halk TV’nin satış platformlarında ya da ilanlarında bir ize rastlanamamaktadır.

 

Montajla Oluşturulan K. Atatürk İmzalı Maske Görselleri

Tespit ettiğimiz 2 görsele göz atalım…

“Halk maskelim kemalistim notlu” maskeye ilişkin satış görselinin sosyal medyada bazı kullanıcılar tarafından paylaşılan satış görseli, Halk TV’nin kullandığı bir ilân üzerinde yapılan montajla oluşturulmuştur.

 

K. Atatürk imzalı maske
K. Atatürk imzalı maskeye dair montaj görseli içeren paylaşım

 

K.Atatürk imzalı maske
Dijital montajla oluşturulan K. Atatürk imzalı koronavirüs maskesi satış ilan görseli

 

Kemal Atatürk imzalı maske
K. Atatürk imzalı maskeye dair montaj satış görselinin orijinali

 

Halk TV tarafından “”Üzerinde Atamızın imzası bulunan N95 sertifikalı maske sadece 120 TL. Hemen ayda 10 lira taksiyle almak için bizi arayın” notuyla üzerinde Atatürk imzası bulunan maskenin satışa sunulduğu iddiasıyla paylaşılan bir diğer görselin de başarısız bir dijital montaj çalışması olduğu anlaşılmaktadır.

 

Mustafa Kemal Atatürk imzalı maske
K. Atatürk imzalı maskeye dair montaj görseli içeren paylaşım

 

KAtatürk imzalı maske
Dijital montajla oluşturulan K. Atatürk imzalı koronavirüs maskesi satış ilan görseli

 

E-Ticaret Platformlarında Satışa Sunulan Atatürk Portreli ve İmzalı Maskeler

Öte yandan, Gittigidiyor gibi e-ticaret sitelerinde K. Atatürk imzalı ve Atatürk portreli maskelerin satışa sunulduğu bazı ilânların varlığına şahit oluyoruz.

Atatürk porteli maske
Atatürk portreli maske görseli
Atatürk imzalı ağız maskesi
K. Atatürk imzalı maske görseli

 

Tunç Soyer Kemal Atatürk İmzası ve Ay-Yıldız Bulunan Maske Kullanmıştı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen Fethi Sekin adlı yeni arabalı vapurun hizmete alınma töreninde Kemal Atatürk imzası ile ay-yıldız taşıyan kırmızı bir maske takmıştı.

 

kemal atatürk imzalı maske
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katıldığı törende Kemal Atatürk imzasını taşıyan kırmızı bir maske takmıştı.

 

atatürk imzalı maske
Kemal Atatürk imzası ile ay-yıldız taşıyan kırmızı maske görseli

 

K. Atatürk İmzalı Montaj Maske Görseline Yazısında Yer Veren Yazarlar

Koray Düzgören’in Artıgerçek.com’daki “HDP’nin adını anmayınca seçim mi kazanacaksınız Sayın Kılıçdaroğlu?” başlıklı yazısında (7 Haziran 2020) Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmine montajla eklenen K. Atatürk imzalı maske görseli kullanılmıştı.

 

kemal atatürk imzalı maske
Kemal Kılıçdaroğlu’nu K. Atatürk imzalı maske ile gösteren montaj fotoğrafı içeren köşe yazısı kapak görseli

 

 

Yorumunuzu yazınız...