Kuran’ın Türkçesi mecburî ders olsun, ülkede ne hırsız kalır ne sapık kalır ne tarikat ne de cemaat.” sözünün Bergüzer Korel’e ait olduğu iddiası doğru değil

Sosyal medya profilleri iddiayı doğrulamak bir yana, uydurulan sözü “hırhız” yanlış yazımını dahi düzeltmeden paylaşmış.

Yanlış İddia

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okul öncesinden lise son sınıfa kadar tüm eğitim kademelerinde hazırlıklarını yürüttüğü yeni müfredat çalışmalarına ilişkin çeşitli haberler basına yansıdı.

 

Bu süreçte Millî Eğitim Bakanlığı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce hazırlanan “adabımuaşeret” dersinin, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce hazırlanan “görgü kuralları ve nezaket” dersinin müfredatı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayından geçtiğini duyurdu.

 

2024-2025 eğitim öğretim döneminden itibaren izlenecek müfredatta yapılacak değişikliklerin gündeme geldiği günlerde “Kuran’ın Türkçe’si mecburî ders olsun, ülkede ne hırhız kalır ne sapık kalır ne tarikat ne de cemaat.” sözü ünlü oyuncu Bergüzar Korel’e ait olduğu iddiasıyla sosyal medya platformlarında paylaşılmaya başlandı.

 

Hatalı aktarım örnekleri şöyle sunulabilir:

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV) & Zam Ajans & Metropol Haber: “Oyuncu Bergüzer Korel: “Kuran’ın Türkçe’si mecburî ders olsun, ülkede ne hırhız kalır ne sapık kalır ne tarikat ne de cemaat.””

 

Kuranin-turkcesi-mecburi-ders

 

ulkede-ne-hirsiz-kalir-ne-cemaat

 

Kuran’ın Türkçe’si mecburî ders olsun, ülkede ne hırhız kalır ne sapık kalır ne tarikat ne de cemaat.” sözü Bergüzer Korel’e ait değil.

Bir sosyal medya trollü, uydurduğu sözü Bergüzar Korel’e ait olduğu iddiasıyla paylaşmış.

 

 

Bahsi geçen iddianın yaygınlık kazanmasının ardından Bergüzar Korel’in menajerlik şirketine bu yönde bir sözün gerçekten sarf edilip edilmediği hakkında teyit / tekzip paylaşımı talebinde bulunduk.

Henüz bir yanıt alamadık.

 

Bu süreçte Bergüzar Korel’in Instagram hesabında yapılan paylaşımda “İsmim ile açılan twitter hesaplarından yazılanlar, ya da fotoğraflarım ile yapılan bu tarz açıklamalar ve içerikler bana ait değildir!” ifadeleriyle bu iddia yalanlandı.

 

 

Sözün sanal mecralardaki geçmişini taradığımızda ise karşımıza sıkça yanlış içerikler paylaşan Babaeyga mahlaslı “kara_basan_01” uzantılı, “1358835924860350465” ID’li hesap karşımıza çıkıyor.

 

BABAEYGA.✌️(@Kara_Basan_01): “Kuran’ın Türkçe’si zorunlu ders olsun, ülkede ne hırhız kalır, ne sapık kalır, ne tarikat ne de cemaat. -Bengüzar Korel”

 

ulkede-ne-hirsiz-ne-sapik-ne-cemaat-kalir

 

İçinde “Türkçe’si” ve “hırhız” gibi yanlış yazımların yer aldığı söz diğer sosyal medya profilleri ve haber girişimleri tarafından aynen paylaşılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...