Milli Eğitim Bakanlığı’nın Koronavirüs Nedeniyle Tüm Okulları Süresiz ve Ücretsiz Tatil İlân Ettiğine Dair Paylaşılan Yazı Asılsız

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye’de ilk koronavirüs (Covid-19) vakasının tespit edildiğinin duyurulmasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) çevrildi. Beklenti çerçevesinde, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan açıklama ile ilk, orta ve liselerin 16 Mart itibarıyla bir hafta tatil edileceği duyuruldu. Ancak bu açıklama öncesinde bekleyiş sürerken koronavirüs nedeniyle tüm okulların süresiz ve ücretsiz tatil edildiğini belirten bir resmi bir yazı sosyal medyada dolaşıma sokuldu.

“Süresiz ve Ücretsiz Tatil (Korona Virüs) konulu 11 Mart 2020 tarihli “Bakan adına” ve “MEB Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Taştekin” imzasıyla 81 ilin valiliğine gönderildiği öne sürülen evrakta “Resmi ve özel okul öncesi, ilk ve orta dereceli okul ile tüm liselerimiz ikinci bir talimata kadar süresiz ve ücretsiz tatil edilmiştir” ibaresinin yer aldığı görülüyor.

Yazının metni şu şekildeydi:

”Dünyada hızla yayılmakta olan ve aldığımız tüm tedbirlere rağmen yurdumuzda da ne yazık ki bir vakaya rastlanmış olduğundan ilgili bakanlıklarla yapmış olduğumuz müzakerelerle ve istişareler sonrasında Korona virüsün yayılmaması adına resmi ve özel okul öncesi, ilk ve orta okul ile tüm liselerimiz ikinci bir talimata kadar süresiz ve ücretsiz tatil edilmiştir.

Gereğini bilgilerinize rica ederim.”

 

Milli Eğitim Bakanlığı'na aitmiş gibi montajlanan "süresiz ve ücretsiz tatil (korona virüs) konulu 11 Mart 2020 tarihli asılsız yazı
Milli Eğitim Bakanlığı’na aitmiş gibi montajlanan “süresiz ve ücretsiz tatil (korona virüs) konulu 11 Mart 2020 tarihli asılsız yazı

 

Ancak sosyal medya dolaşıma sokulan, resmi ve özel okul öncesi, ilk ve orta okul ile tüm liselerimiz ikinci bir talimata kadar süresiz ve ücretsiz tatil edildiğine dair bu yazı sahteydi.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri Bakanlığın bu yönde bir yazısının bulunmadığını ve Bakanlıkta Murat Taştekin adında bir daire başkanının bulunmadığını  belirtmişti.

MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünde bu isimli bir daire başkanı yoktur. Yazı tamamen asılsızdır. Hukuki süreçte başlatılmıştır.” söyleminde bulunmuştu.

 

MEB Personel Genel Müdürü Hamza Aydoğdu sosyal medya hesabından yaptığı açıklama

 

Ancak, yazının sahte olduğunu ortaya koyan tek husus MEB’in açıklamaları değil. Resmî Yazı Doğrulama Rehberi başlıklı yazımızda aktardığımız üzere, sosyal medyada paylaşılan yazı resmî yazı usullerine uygun olmaması da yazıdan şüphelenilmesi gereken önemli bir noktadır.

Yazının resmî yazı usullerine uygun olmayan yönlerinden tespit edebildiklerimiz şu şekilde:

  • “Tüm Birimlere” şeklinde bir yazı muhatabı belirtilmesi (Dağıtım kısmında ise “81 İl Valiliği”nin yer alması),
  • Bakan adına yazıyı imzalayan daire başkanının biriminin aktarılmaması,
  • Yazı üzerinde herhangi bir fiziki ya da e-imzanın yer almaması,
  • Sayfa düzeninin formata uygun olmaması
  • Yazının iki yöne yaslı şekilde hazırlanmaması,
  • Tarihin sağa yaslı olmaması,
  • MEB’in düşük çözünürlüklü ve boyutu uyumsuz logosunun yer alması,
  • Yazı metninde belirgin yazım hatalarının yer alması,
  • Dipnotta yazıyı hazırlayan birimin iletişim ve detay bilgilerinin yer almaması

 

 

*  Kapak fotoğrafı: Alexas_Fotos

 

6 Yorumlar

  1. Pingback: Resmî Yazı Doğrulama Rehberi - Malumatfuruş

  2. Resmi yazılarda bulunması gereken BİRİM KODU (Sayı bölümünün ilk rakamları) bu yazı da 41954711 MEB ait değil Mardinde bir ilkokula ait. Birim kodları KAYSİS internet sitesinden doğrulatılabilir.

  3. Pingback: Koronavirüs Salgını Hakkında Paylaşılan Asılsız İddialar - Malumatfuruş

Yorumunuzu yazınız...