Veli Ağbaba’nın 2016 yılında CHP’nin hazırladığı sığınmacı raporunda geçen “Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de kalıcı oldukları kabul edilmeli. Mülteci statüsü verilerek entegre edilmeli.” ifadelerini okuduğu görüntünün yapay zekâ ile hazırlandığı iddiası doğru değil

 

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın “Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de kalıcı oldukları kabul edilmeli. Mülteci statüsü verilerek entegre edilmeli.” ifadelerini kullandığı görülen video sosyal medyada yeniden dolaşıma girdi.

 

Bahsi geçen görüntü:

 


 

 

Görüntüyü yeniden gündeme taşıyan paylaşımlardan örnekler:

 

 


 

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Veli Ağbaba’nın sesi ile dudak hareketlerinin uyumsuz olması nedeniyle paylaşılan videonun dijital manipülasyon içerdiğini, Veli Ağbaba’nın sesinin yapay zekâ ile taklit edilerek görüntüye eklendiğini ileri sürdü.

 

Özgür Aybaş (@AybasOzgur): “Yapay zeka ile sesi taklit edilmiş yalan haber itibar etmeyin zaten videoyu izlediğinizde ağız hareketleri ile uyumlu olmadığını göreceksiniz.”

 


 

 

Sanılanın aksine söz konusu görüntüye yapay zekâ ile hazırlanan ses eklenmiş değil.

 

Veli Ağbaba’nın “Suriyeli sığınmacıların Türkiye’de kalıcı oldukları kabul edilmeli. Mülteci statüsü verilerek entegre edilmeli.” ifadelerini kullandığı görüntüdeki ses orijinal.

 

Görüntü, CHP Göç ve Göçmen Sorunları İnceleme Komisyonu’nun hazırladığı  “Sınırlar Arasında İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına” adlı raporun tanıtımı için yapılan basın açıklamasından (İlgili an aşağıdaki bağlantıdaki videoda 9.10’dan itibaren izlenebilir).

 

 

 

 

Veli Ağbaba, Zeynep Altıok, Mustafa Balbay, Nurettin Demir, Selina Doğan, Muharrem Erkek, Özcan Purçu, Sezgin Tanrıkulu ve Elif Doğan Türkmen’in de bulunduğu milletvekillerinin imzasının bulunduğu rapor 20 Haziran 2016 tarihinde Dünya Mülteciler Günü’nde kamuoyuyla paylaşıldı.

 

 

 

(İlgili dönemde CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen) Veli Ağbaba, bahsi geçen etkinliği sosyal medya hesaplarında “CHP’nin mülteci krizine çözüm önerilerini içeren “Sınırlar Arasında” kitabımızı tanıtıyoruz.” ifadeleriyle paylaştı.

 


 

Sığınmacıların yaşadıkları sorunları ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerine yer veren, daha sonra kitaplaştırılan 160 sayfalık raporda yer verilen Suriyeli sığınmacılarla ilgili cümle şu şekildeydi:

“Ülkemizde, ilk aşamada misafir olarak kabul edilen ama daha sonra geçici koruma statüsü verilen Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ülkemizde kalıcı olduklarını kabul edilmelidir”

 

sinirlar-arasinda-rapor

chp-multeci-raporu-2016

2016 yılında duyurulan rapordaki Suriyeli sığınmacıların çoğunun kalıcı olduğu yönündeki ifade, 2022 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iktidara gelmeleri halinde Suriyeli sığınmacıları 2 yıl içerinde geri göndereceklerini taahhüdü ile birlikte yeniden gündeme geldi.

İktidara gelmesi halinde Suriyeli sığınmacıları geri göndereceğini vaat eden CHP yönetimi, 2016 yılındaki mülteci raporundaki sığınmacıların kalıcı olduğu vurgusu nedeniyle samimiyetsizlikle suçlandı.

 

Raporu hazırlayan ve tanıtan isimlerden olan Veli Ağbaba, partisinin sığınmacı politikasında tutarsızlık olduğu yönündeki eleştiriler hakkında verdiği demeçte şu sözleri sarf etti:

Bu koşullarda ve bu politikalarla Suriyeli sığınmacılar ülkemizde kalıcı gözüküyor. Çünkü bu iktidar sığınmacıları koz olarak kullanarak yanlış bir siyasetle ülkede kalıcı yapmaya çalışıyor. Yoksa bizler kalkıp sığınmacılar kalıcı olsun demedik. Ama diyoruz ki bu koşullarda ve bu politikalarla kalıcı gibi gözüküyor. O nedenle biz diyoruz ki biz bu politikayı değiştireceğiz ve Avrupa’nın mülteci kampı olmayacağız. Sığınmacıların huzur içinde ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Ama bu politikalarla bu insanların ülkelerine dönmesi mümkün değil.

“Geldiğimiz noktaya baktığımız zaman Türkiye adeta Avrupa’nın mülteci kampı durumuna geldi.”

“Sığınmacı ve Suriye meselesi sadece Türkiye’nin meselesi değil. Bu krizi Türkiye tek başına yönetemez, yönetmemeli de. Ortak problemi, dünya üstlenmeli. Ancak bizimkiler hem siyasal hem ekonomik sebeplerden dolayı Türkiye’yi göçmen kampına dönüştürdü.”

“Afganistan’dan, Suriye’den Pakistan’dan kalkıp gelen birisi aslında Türkiye’ye yerleşmeye gelmiyor. Avrupa’ya gitmek için geliyor. Bizim girişimiz açık, çıkışımız kapalı. Asıl mesele Türkiye’yi mülteci kampı haline getiren politika. Biz diyoruz ki adam gitmek istiyorsa bırak gitsin.”

“Bütün mültecileri ne Türkiye ekonomisi kaldırır ne sosyal ve kültürel yönümüz kaldırır. İktidar mülteci politikasıyla Türkiye’nin başına 100 yıl kurtulamayacağı bir bela açmıştır. Türkiye’nin en temel meselesi olarak önümüzde duruyor.”

 

Yöneltilen eleştirilerin ardından Ağbaba, 2022 yılı Mayıs ve Haziran aylarında yaptığı açıklamalarda AK Parti hükûmetinin sığınmacı politikasını yerip, CHP’nin iktidara gelmesi hâlinde Suriyeli sığınmacıları 2 yıl içerisinde ülkelerine göndereceklerini ileri sürdü:

 

“Bu hükümet Türkiye Cumhuriyeti topraklarını sığınmacı ambarı yaptı. Bu insanlar ülkemizde kalmak için değil Avrupa’ya gitmek için geliyor. İktidar Avrupa’ya sen merak etme bunları ben burada tutarım diyor. Karşılığında ise 3 milyar Euro para alıyor. İktidara geldiğimiz zaman Suriyeli sığınmacıları iki yıl içerisinde ülkelerine davulla, zurnayla göndereceğiz.”

 

 

 

“Biz mültecilere/sığınmacılara değil; mülteci yaratan politikalara karşıyız. Emperyalist güçlerin siyasi emellerine alet olan, savaşı kışkırtan, sığınmacıları ucuz emek gücü olarak gören iktidar, sığınmacı sorununu çözemez.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...